اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

آب قنات جهانی قصبه گناباد افزایش یافت

آب قنات جهانی قصبه گناباد افزایش یافت

رسول صنوبری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با همت و پیگیری اعضای هیات مدیره تعاونی آب بران قنات قصبه گناباد و همکاری مدیریت جهاد کشاورزی، آستان قدس رضوی، اوقاف و امور خیریه و پایگاه میراث جهانی قنات قصبه پروژه لایروبی و رفع انسداد قنات قصبه اجرا شده است.
وی ادامه داد: اجرای این پروژه ظرف امسال تاکنون منجر به افزایش دبی آب قنات از ۱۱۹ لیتر در ثانیه فروردین امسال به ۱۵۰ لیتر در پایان آذر ماه امسال شد. این میزان افزایش دبی آب در شرایط خشکسالی قابل توجه است زیرا عملکرد مناسب قنات قصبه می تواند در جلوگیری از مهاجرت و کمک به اشتغالزایی در حوزه های کشاوزی و دامپروری موثر افتد.
مدیر پایگاه میراث جهانی قنات قصبه گناباد اعتبار هزینه شده برای لایروبی و رفع انسداد قنات قصبه را سه میلیارد ریال ذکر و بیان کرد: این قنات عمیق‌ترین و قدیمی ‌ترین کاریز در جهان است. آنگونه که از منابع کهن و همچنین سفرنامه ناصر خسرو و منابع شفاهی بر می‌آید آن را قنات قصبه می‌گفته‌ اند.
پرونده کاریز گناباد سال ۱۳۹۳برای ثبت در میراث معنوی و ملموس بشریت به سازمان یونسکو ارسال شد و پس از رسیدگی به عنوان قنات ایرانی به ثبت رسید و سال ۱۳۹۵ ثبت جهانی این اثر اعلام شد.
کاریز قصبه گناباد که سال ۱۳۷۹ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۲۹۶۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده مربوط به دو هزا رو ۷۰۰ سال پیش و تنها اثر پیشنهاد شده خراسان بزرگ به سازمان جهانی یونسکو برای ثبت است که در شهر گناباد در جنوب خراسان رضوی واقع ‌است.
گناباد به عنوان یکی از مناطق مواجه با خشکسالی شدید در فاصله ۲۷۸ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.
۷۴۹۶/۱۸۵۸

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  افزایش حس تعلق در مردم ضرورت تحول شهرهاست
0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *