اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

آیین پایانی شب‌های شعر چلچراغ در مشهدمقدس برگزار شد

آیین پایانی شب‌های شعر چلچراغ در مشهدمقدس برگزار شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، افشین تحفهگر امشب در آیین پایانی شبهای شعر چلچراغ در تالار شهر مشهدمقدس اظهار داشت: میزبان شاعرانیاز تهران و اصفهانهستیم و اساتید و شعرایخبرهای در این جمع حضور دارند، در این مراسم باید از مرحوم استاد قدسی یاد شود، این برنامه از ابتدا در ایام چهل سالگی انقلاب به همت دوستان در استان شکل گرفت و امروز مراسم پایانی آن با یاد مرحوم قدسی شکل گرفته است.

وی ادامه داد: ما در ایام چهل سالگی انقلاب بنا کردیم شبهای شعر چلچراغ را در استان راهاندازی کنیم، این مراسم در هفت شهرستان اعم از تربت حیدریه، سبزوار، کاشمر، قوچان، سرخس، گناباد و نظایر آن برگزار شده است، اشعاری در این مراسم خوانده شد و نقد و بررسی در مورد آنها صورت گرفت، این آخرین جلسه مربوطه است.

خبر جدید  فقدان امکانات سخت‌افزاری مهمترین معضل کوراش‌کاران خراسان رضوی است

معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی تصریح کرد: حوزه هنری خراسان رضوی، سپاه امام رضا(ع) و نظایر این ارگانها در تشکیل این مراسم نقش مؤثری داشتند، با این تفاسیر میتوان استقبال خوبی را برای برنامههای دیگر نیز پیشبینی کرد.

در این برنامه، مسعود یوسفپور، راضیه رجایی، محمدحسین ملکیان، غفورزاده شفق،هادی منوری، حمیدرضا برقعی و نظایر شعرای مشهدی، اصفهانی و تهرانی شعرخوانی کردند.

محمدکاظم کاظمی، شاعر برجستهنیز در این جلسهاظهار داشت: خراسان رضوی یکی از کانونهای پرورش شعر انقلاب اسلامی بوده و افراد بسیاری در موضوع مقابله با نظام شاهنشاهی شعر سرودند، مشهد ظرفیتهای گوناگونی داشته است، این شهر استعداد بالایی در سرودنشعر داشته است، همچنین موضوع حماسهدر این شهر بسیار حائز اهمیت واقع شده است.

وی تصریح کرد: حرم مطهر رضوی، مسجد گوهرشاد و سایر اماکن مذهبی در خراسان رضوی، هویت این شهر را بیشتر به سمت تشیع برده است، در گذشته بسیاری از شاعران شعر دینی میسرودند، اخوان ثالث و نظایر این افراد در حوزه اشعار سیاسی و افرادی مانند خاندان حکیمی، دکتر شریعتی، پدر وی و مانند آنها در حوزههای دیگر فعال بودند، توسط این افراد زمینه برای حضور شاعران مهارتدیده و مستعد ایجاد شده است.

خبر جدید  مشهد| تراز تجاری ایران و افغانستان بسیار ناموزون است

کاظمی خاطرنشان کرد: مرحوم غلامرضا قدسی شاعر جامع الاطراف است، برخی از شاعران مشهد در حوزه سیاست و مبارزه و برخی نیز در دانش آکادمیک تخصص داشتند اما این مرحوم،در تمامی بخشها اطلاعات داشت، اشعار انقلابی میسرودو در حوزه سیاسی نیز فعال بود، برای این فعالیتها چندین سال در زندان به سر میبرد و آزارهای زیادی را متحمل میشد.

خبر جدید  ۱۵۰۰۰۰ نفر در شبکه فراگیر خادمیاری آستان قدس رضوی فعال هستند

شاعر برجسته خاطرنشان کرد: مرحوم قدسی در حوزه مدیریت و تشکیل نهادهای مدیریتی نیز فعالیت داشت، نخستین مدیرکل ارشاد اسلامی خراسان رضوی بود و در نهایت وی در ۶۴ سالگی درگذشت.

انتهای پیام/ ت


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *