اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

اجرای طرح سراسری کوثر رسول‌‌الله(ص) ‌در مساجد سراسر کشور

اجرای طرح سراسری کوثر رسول‌‌الله(ص) ‌در مساجد سراسر کشور

اجرای طرح سراسری کوثر رسول الله(ص) در شب میلاد حضرت زهرا(س)به گزارش ایکنا از خراسان رضوی، به نقل از روابط عمومی مرکز قرآن کریم، حجتالاسلام سیدمسعود میریان، مدیر مرکز قرآن کریم آستان قدس از برگزاری طرح کوثر رسولالله با موضوع قرائت سوره یاسین همزمان در حرم مطهر امام رضا(ع)، اماکن متبرکه و مساجد سراسر کشور خبر داد و اظهار کرد: انشاءالله این طرح با همکاری نهادها و مؤسسات ذی ربط و با بهرهگیری از ظرفیت ویژه دفاتر نمایندگی آستان قدس رضوی و کانونهای خادمیاری قرآنی سراسر کشور برگزار میشود و پیشبینی میشود جمعیتی نزدیک به ۵۰۰ هزار نفر در این طرح حضور یابند.

وی درباره اهمیت سوره مبارکه یاسین افزود: روایتی از منابع اهل سنت و شیعه برای سوره یاسین نقل شده است مبنی بر اینکه هر چیزی قلبی دارد و قلب قرآن سوره مبارکه «یس» است و معنای این سخن آن است که در میان اعضاء و جوارح بهعنوان نعمتهای بیبدیل الهی، قلب، موقعیت ممتازتری برای انسان دارد. از این رو، آیات قرآن همگی مصداق رحمت، نور و برکت هستند اما فضیلتهای سرشار سوره یاسین آن را به عنوان قلب قرآن معرفی کرده است.

خبر جدید  موفقیت‌ها در دهه پنجم انقلاب چشم‌گیرتر خواهد بود

میریان با اشاره به روایت دیگری درخصوص سوره یاسین عنوان کرد: اینکه حضرت رسول(ص) میفرمایند «به خدا قسم دوست داشتم محبت سوره یاسین در قلب تکتک افراد امت من باشد» بر این موضوع دلالت میکند که آرزوی حضرت این است که یاسینخواندن، یاسین فهمیدن و یاسینی بودن جزو فرهنگ عمومی جامعه شود.

مدیر مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی اظهار کرد: نکته مهمی که در شأن نزول این سوره وجود دارد این است که سوره یاسین فقط جنبه نزول نداشته است، بلکه یک انسانی را مانند پیامبر(ص) نجات داده و بنبستها را مرتفع، کارهای مشکل را آسان و ناامیدی را به امید تبدیل کرد و این شأن سوره یاسین در تمام زمانها وجود دارد. بنابراین فضیلت سوره یاسین که پیامبر(ص) آن را بیانی میکند و میفرماید کاش محبت آن در قلب تکتک امت من بود از همین جا نشأت میگیرد.

خبر جدید  امروز عادات مردم، جای عقل و شرع آن‌ها را گرفته است

وی با اشاره به یکی از امتیازات سوره یاسین و دیگر سورههای قرآن گفت: خداوند متعال این عالم را با فرشتگانی به نام موکل اداره میکند و برای هر سورهای از قرآن کریم موکلی وجود دارد؛ مثلاً درباره سوره انعام آمده است که وقتی این سوره نازل شد ۷۰ هزار فرشته همراه با آن بر زمین فرود آمدند لذا کسی که سوره انعام را میخواند این فرشتگان همراه او خواهند بود.

میریان در ادامه به بیان یکی دیگر از آداب خواندن سوره یاسین اشاره کرد و افزود: یکی از ارکان خواندن سوره یاسین هدیه کردن ثواب آن به حضرت زهرا(س) است. علامه شیخ مجتبی قزوینی که صاحب کرامات زیادی بوده و تشرف اختیاری به محضر امام زمان(عج) داشته است در باب اهمیت سوره یاسین آورده است که ما هر چه داریم و به هر کجا رسیدیم به برکت سوره یاسین بوده است.

وی با بیان اینکه سیر و سلوک و معرفت اصلی بر اساس قرآن و سوره یاسین محقق میشود، ادامه داد: مسائل معنوی در ابتدا سخت است اما در ادامه، راه برای افراد راحت و آسان میشود لذا مقامات معنوی، به دست آوردن توفیق نماز شب و شناخت معرفت پروردگار نردبانی است که سوره یاسین برای ما محقق میکند.

خبر جدید  دشت مشهد تشنه‌تر از همیشه است

مدیر مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی در پایان گفت: در باب سوره یاسین دو موضوع تلاوت و ختم وجود دارد که تلاوت مشتمل بر خواندن روزانه و رو به قبله بودن را شامل میشود اما ختم سوره یاسین آداب خاصی را دارد که وحدت زمان و مکان در آن شرط است لذا فردی که میخواهد ختم سوره یاسین را داشته باید در زمان و مکانی خاص به قرائت این سوره بپردازد. همچنین ۱۴ صلوات قبل و بعد از سوره یاسین بخواند و آن را به محضر مقدس حضرت زهرا(س) هدیه کند.

انتهای پیام


منبع :: http://khorasan.iqna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *