اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

اختتامیه نخستین جشنواره قصه‌گویی منطقه‌ای نهاد در مشهد برگزار شد

اختتامیه نخستین جشنواره قصه‌گویی منطقه‌ای نهاد در مشهد برگزار شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، هشتمین جشنواره منطقهای قصهگویی نهاد در خراسان رضویبا حضور مهدی رمضانی معاون توسعه کتابخوانی و ترویج کتابخوانی؛ هادی آشتیانی، مدیرکل فرهنگی نهاد کتابخانههای عمومی کشور و مدیران کل کتابخانههای عمومی استانهای خراسانجنوبی، شمالی، سیستان و بلوچستان، یزد و مازندران و جمعی از قصهگویان و قصه دوستان ۴ استان کشور، با معرفی قصهگویان برگزیده به کار خود پایان داد.

مدیرکل کتابخانههای عمومی خراسانرضوی در این مراسم اظهار داشت: در این جشنواره ۴۰ نفر از کتابداران قصه گو از استانهای خراسان شمالی، رضوی، جنوبی و استان سیستان و بلوچستان حضور داشتند.

حجتالاسلام علیاکبر سبزیان افزود: کتابداران قصه گو در این جشنواره طی دو روز به قصه گویی پرداختند و در نهایت با داوری توسط سه داور منتخب نهاد کتابخانههای عمومی کشور برگزیدگان مشخص و معرفی شدند.

وی ادامه داد: قصه گویی یک فن و هنر است و این فن و هنر از مناسبترین راهکارها برای مانوس کردن کودکان با کتاب و کتابخوانی است. یکی از ثمرات و نتایج برگزاری این جشنواره آموزش کتابدارانی است که مهارت قصه گویی را آموختهاند و در کتابخانهها از این هنر خود استفاده خواهند کرد.

خبر جدید  ۳۴ فیلم جشنواره فیلم فجر در مشهدمقدس اکران می‌شود

معاون توسعه کتابخوانی و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانههای عمومی کشور نیز در این مراسم با اشاره به استقبال کتابداران کتابخانههای عمومی کشور از جشنواره قصه گویی گفت: این جشنواره زمینه بروز و شکوفایی هنر کتابداران کتابخانههای عمومی کشور در زمنه قصه و قصه گویی بود.

مهدی رمضانی ادامه داد: در همین راستا در سال جاری مقدمات برگزاری جشنواره نمایش خوانی آماده و در سال آینده برگزار خواهد شد. نهاد کتابخانههای عمومی کشور با برنامهریزی و بررسی ایدههای مناسب تلاش کرده است تا با استفاده از خلاقیتها و هنر کتابداران کتابخانههای عمومی کشور زمینه ارتقا میزان مطالعه و توریج فرهنگ کتاب و کتباخوانی را فراهم کند.

خبر جدید  پروژه ۱۵ ساله کتابخانه مرکزی سبزوار همچنان خاک می‌خورد + فیلم

در ادامه این مراسم بهرام شاه محمدلو با نام هنری "آقای حکایتی" به عنوان مهمان ویژه مراسم با اشاره به تغییرات زمانه و شرایط اجتماعی و نفوذ فناوریهای روز و ابزارهای ارتباطی و سرگرمی بر لزوم بهروز کردن قصهها و استفاده از شیوههای کاربردی، نوین و اثرگذارتر برای ایجاد جذابیت و اثرگذاری بهتر قصه بر کودکان تاکید کرد.

شاه محمد لو گفت: پایین بودن سرانه کتابخوانی و عدم آشنایی کافی کودکان و بزرگسالان با کتاب و مطالعه از مشکلات امروز جامعه است. متولیان کتابخوانی در جامعه باید راههایی را پیدا کنند که از طریق قصهها کودکان، نوجوانان و جوانان را با ادبیات، سنتها و آیینها، هنر، تاریخ و حتی علم آشنا کنند.

این قصه گوی محبوب مردم به تاثیرگذاری قصهها بر فرهنگ جامعه تاکید کرد و به کتابداران قصه گوی کتابخانههای عمومی گفت: مطالعه و کتابخوانی رمز موفقیت قصه گو است وبچهها در هر لحظه و هر جا با شنیدن قصه ابراز احاسات میکنند و در واقع قصههایی که برای بچهها تعریف میشود قصه زندگی است به خاطر اینکه آنچه میگوییم در زندگی ما اتفاق افتاده و همه ما تا به حال هزاران هزار قصه گفتهایم.

خبر جدید  خراسان رضوی| بازگشت «خوتکاهای ابرو سفید» به خانه؛ تالاب‌های خلیل‌آباد رونق گرفت

شاه محمدلو ادامه داد: بر اساس زندگی روزمره و تحولات و دگرگونیها این قصه گو است که باید انرژی خوب قصه گفتن را داشته باشد.

همچنین در ادامه این مراسم، غلامعلی کیومرثی داور جشنواره قصه گویی اظهار داشت: هنر قصه گویی قدرت شگرفی دارد و به همین دلیل در حافظه ملتها به جا مانده است.

وی افزود: قصهگو با ابزار وجودی خود چون لحن و کلام، قصهاش را نقل قول میکند و مخاطب تحت تاثیر قصه قرار میگیرد. قصهگوها باید در تعریف قصه خود به این نکته توجه داشته باشد که ساختار قصه جابجا نشود و با توجه به قومیتهای محلی برای همه مخاطبان قابل فهم باشد و به راحتی از زبان بدن خود استفاده کند.

انتهای پیام/ ز


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *