اخبار مشهد خراسان ما
سایر خبرگزاری ها

از توافق برای ساخت فیلم حادثه سانچی تا توقف اکران فیلم به درخواست حاتمی‌کیا

از توافق برای ساخت فیلم حادثه سانچی تا توقف اکران فیلم به درخواست حاتمی‌کیا

گزارش ایکنا از افتتاحیه پانزدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد/

گروه فرهنگی: مراسم افتتاحیه پانزدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد، امشب،۱۳ بهمن‌ماه، در سالن سینمایی اطلس، در حالی برگزار شد که حواشی متعددی را در پی داشت؛ از بی نظمی و عدم هماهنگی‌ها تا محدودیت جا برای خبرنگاران و ضبط فیلم «به وقت شام» ابراهیم حاتمی‌کیا با موبایل توسط عده‌ای.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، مراسم افتتاحیه پانزدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد، امشب، ۱۳ بهمن‌ماه، در سالن سینمایی اطلس، در حالی برگزار شد که حواشی متعددی را در پی داشت؛ از بی نظمی و عدم هماهنگی‌ها تا محدودیت جا برای خبرنگاران و ضبط فیلم «به وقت شام» ابراهیم حاتمی‌کیا با موبایل توسط عده‌ای.

در ابتدای مراسم، سیدسعید سرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ضمن تبریک دهه فجر و گرامیداشت یاد و خاطره امام خمینی(ره) و شهیدان دفاع مقدس و مدافعان حرم، به شهادت حضرت زهرا(س) اشاره و بیان کرد: برکات انقلاب اسلامی از نام این بانوی بزرگ و ائمه(ع) حاصل شده است.

سرابی با اشاره به برگزاری پانزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر در مشهد، این رویداد را از رویش‌های انقلاب برشمرد و اظهار کرد: خدا را شاکرم با همت مسئولان و بخش خصوصی، آیین افتتاحیه این دوره از جشنواره با افتتاح پردیس سینمایی اطلس همراه شده است.

وی همچنین ضمن خیرمقدم به مسئولان و هنرمندان حاضر در جشنواره، از استاندار خراسان رضوی نیز تشکر کرد و افزود: ایشان همیشه از فرهنگ و هنر استان دفاع کرده و ما همیشه همراهی وی را داشته‌ایم، اینکه امسال جدول کاملی از فیلم‌ها اکران می‌شود و مجموعه سینمایی اطلس در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد، حاصل پیگیری‌های استاندار و جلسات اتاق گفت‌وگوی اصحاب رسانه و دولت است که با توجهات ایشان برگزار شده است.

سرابی با اشاره به اکران تمامی فیلم‌های حاضر در بخش سودای سیمرغ جشنواره فجر مشهد، ادامه داد: اکران شش انیمیشن در سانس‌های صبح برای دانش‌آموزان که با همکاری آموزش و پرورش استان انجام می‌شود، نیز از ابتکارات این دوره از جشنواره است، علاوه بر اینکه طی روزهای برگزاری جشنواره، شش فیلم بلند و ۱۹ فیلم کوتاه، اثر هنرمندان خراسانی نیز در سالن سینمایی شهید اصغرزاده اکران خواهد شد.

از توافق برای ساخت یک فیلم تا عدم رعایت قوانین کپی‌رایت

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به گشایش پردیس سینمایی اطلس، عنوان کرد: این مجموعه که با همت بخش خصوصی و هیئت مدیره اطلس به بهرداری می‌رسد، دارای ۱۱ سالن سینمایی و ۱۱۳۰ صندلی است، گرچه دو سینمای مشهد همواره جزو پرفروش‌ترین‌ها در کشور بوده است اما با افتتاح پردیس اطلس، این تعداد به ۲۷ سالن رسید و تا پایان سال ۳۱ سالن سینما در مشهد خواهیم داشت.

خبر جدید  ۱۴۹۳ مبلغ در ماه مبارک رمضان به روستاهای مشهد اعزام شدند

وی، افتتاح پردیس سینمایی اطلس را از جلوه‌های عمل به اقتصاد مقاومتی و لبیک به فرمایشات رهبر معظم انقلاب برشمرد و بیان کرد: آماده‌ شدن این پردیس تا دهه فجر، از ابتکارات شهردار مشهد است و ایشان تا پایان کار، از روند ساخت بازدید داشتند، حضور شهردار در مشهد به عنوان فردی که در حوزه اقتصاد، فرهنگ و هنر سابقه درخشانی دارند، برای اهالی فرهنگ و هنر مغتنم است.

وی در همین راستا اضافه کرد: حضور شهردار و شورای شهر و همت بلند سرمایه‌گذاران، زمینه مناسبی را برای توسعه زیرساخت‌های فرهنگ و هنری مشهد در سال‌های آینده فراهم می‌کند. 

سرابی در پایان سخنانش ابراز کرد: در روند برگزاری جشنواره حتما کوتاهی‌هایی پیش خواهد آمد، هرچند ما تلاش می‌کنیم کمتر اتفاق بیفتد، امیدواریم بتوانیم زیرساخت‌های هنری‌مان را توسعه دهیم و بیش از پیش بتوانیم چنین برنامه‌هایی برگزار کنیم.

در ادامه مراسم، پس از پخش ویدیویی با موضوع انقلابی اسلامی و معرفی مجموعه اطلس، از امیر غلامی، مدیر عامل این مجموعه تقدیر شد.

از توافق برای ساخت یک فیلم تا عدم رعایت قوانین کپی‌رایت

قاسم تقی‌زاده خامسی، شهردار مشهد، در ادامه اظهار کرد: برای اولین بار است که همه فیلم‌ها در مشهد اکران و ۱۲ سالن به همت بخش خصوصی افتتاح می‌شود، مجموعه‌ای که ساخت آن در زمان مقررشده به پایان رسید.

تقی‌زاده خامسی با اشاره به برگزاری پانزدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد، بیان کرد: برگزاری این دوره همت بالایی می‌طلبید و ما اکنون در ابتدای راه هستیم، دلیلش هم آن است که ما از هفت میلیارد بلیت سینمایی که در دنیا به فروش می‌رسد، سهم ناچیزی داریم، کشورهایی با جمعیتی شبیه ما، ۱۰ برابر سالن سینما دارند و اگر ما ۳۵۰ سالن داریم، باید ۳۵۰۰ سالن داشته باشیم، از طرف دیگر فروش قاچاقی فیلم‌های کشور، از فروش قانونی‌اش بیشتر است.

وی همچنین اضافه کرد: ما هنوز تکلیفمان را با فیلم، موسیقی و تئاتر معلوم نکرده‌ایم و کسری‌های زیادی در این زمینه وجود دارد، این تقصیرها از جانب هنرمندان نیست بلکه از جانب ما مسئولان است.

شهردار مشهد با اشاره به عدم تخصیص اعتبارهای صندوق توسعه ملی به حوزه سینما، ادامه داد: با این شرایط، باز هم امیدواریم، چون اگر سالانه ۱۰۰ فیلم تولید می‌کنیم، هر کدام برنده جایزه ملی و بین‌المللی می‌شوند.

اعلام آمادگی شهردار مشهد برای حمایت از سرمایه‌گذاران

وی ضمن تشکر از دست‌اندرکاران در خصوص تأسیس پردیس سینمایی اطلس، اعلام کرد: ما از سرمایه‌گذاران در سراسر کشور برای سرمایه‌گذاری در مشهد استقبال می‌کنیم.

خبر جدید  غلبه بر دشمن در جنگ اقتصادی، ضامن رهایی از دام استکبار

در ادامه، علی‌اصغر کاراندیش، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن ابراز خرسندی از حضور در بین دوستداران هنر مشهد و ابلاغ سلام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار کرد: وزیر فرهنگ و ارشاد، با اینکه مشتاق حضور در این مراسم بودند اما به دلیل مشغله‌های دیگر، نتوانستند در این مراسم حضور یابند.

از توافق برای ساخت یک فیلم تا عدم رعایت قوانین کپی‌رایت

توسعه پایدار منوط به توسعه فرهنگ و هنر جامعه است

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه توسعه پایدار و همه جانبه اقتصادی، سیاسی و … منوط به توسعه پایدار در حوزه فرهنگ و هنر است، تصریح کرد: اگر همه به این باور برسیم، مشکلات جامعه به سرعت حل خواهد شد، همان‌طور که جوامع رشدیافته نیز ابتدا به حوزه فرهنگ و هنر توجه کردند و این بخش را ارتقا دادند.

وی ضمن تقدیر از توجه مسئولان خراسان رضوی و مشهد نسبت به ارتقای فرهنگ و هنر، به تشکیل گروهی برای مشارکت بخش خصوصی در حوزه فرهنگ و هنر اشاره کرد و افزود: شهردار مشهد در سال ۹۴، با اینکه مسئولیتی نداشتند با جنتی، وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی تماس گرفتند؛ برگزاری جلسات متعدد در راستای پیشنهاد ایشان، به تأسیس گروهی مالی برای توسعه هنر با سرمایه بخش خصوصی و بانک‌ها منجر شد، این گروه در راستای پاسخ به نیازهای فرهنگ و هنر تشکیل شد و مسئولان دولتی در اداره این گروه نقشی ندارند. 

کاراندیش با ابراز این مطلب، با اقداماتی که انجام دادیم، سعی داشتیم سینما به عنوان یک صنعت در کشور شناخته شود تا بتواند از اعتبارات صندوق توسعه ملی استفاده کند، اضافه کرد: با اقدامات انجام‌ شده، برخی چاپخانه‌های کشور به عنوان صنعت شناخته شدند و می‌توانند از اعتبار صندوق توسعه ملی بهره‌مند شوند، در تلاش هستیم تا برای سینما هم، چنین شرایطی به وجود بیاید.

در پایان مراسم، محتشمی، همسر شهید محبی، سرمهندس کشتی سانچی روی سن رفت، وی از سختی‎‌های از دست‌ دادن همسرش گفت و ابراز کرد: این فاجعه نه تنها برای ایران بلکه برای دنیا غم‌بار بود و اگر ۳۱ خانواده یک داغ دیده‌اند، من ۳۲ داغ دارم، کشتی سانچی همانند خانه من بود و اکنون نیز برای سانچی دلتنگ هستم.

همسر شهید فاجعه کشتی سانچی با اشاره به روح بزرگ همسرش و دوران زندگی مشترکشان، ادامه داد: صحبت از او برایم راحت نیست، آن افراد آدم‌های بزرگ و سرمایه این مملکت بودند و در اوج تحریم‌ها و محدودیت‌ها نه تنها برای زندگی خود بلکه برای چرخ زندگی یک ملت تلاش کردند.

خبر جدید  سازمان اوقاف و امور خیریه کشورمی‌تواندبه توسعه علم و فناوری کمک کند

از توافق برای ساخت یک فیلم تا عدم رعایت قوانین کپی‌رایت

محتشمی در همین راستا ادامه داد: وقتی همسرم به سفر می‌رفت او را به خدا می‌سپردم؛ وقتی سفر می‌رفت، آرزو می‌کردم سالم بازگردد اما حالا فقط منتظر پیکرش یا نشانه‌ای هستم که آرامم کند، خیلی سخت است که ندانی چه اتفاقی برای همسرت افتاده است و سخت‌تر اینکه از او بی‌خبر باشی و همسرت برای زنده‌ ماندن بین آب و آتش تلاش کند.

این همسر شهید فاجعه کشتی سانچی با ابراز اینکه صحنه غرق شدن همسرش هیچ‌وقت از خاطرش پاک نمی‌شود، ادامه داد: من با هزار امید و آرزو از کشتی پیاده شدم، اما همه آرزوهایم با کشتی غرق شد.

از توافق برای ساخت یک فیلم تا عدم رعایت قوانین کپی‌رایت

محتشمی با اشاره به عکسی که از همسرش داشت، از ابراهیم حاتمی‌کیا، کارگردان برجسته سینما درخواست کرد روی جایگاه حاضر شود، سپس خطاب به وی ابراز کرد: این عکس ارزشمندترین دارایی من و تنها چیزی است که از همسرم دارم، این را به ابراهیم حاتمی‌کیا تقدیم می‌کنم و می‌گویم، درگذشتگان سانچی نیز دست کمی از شهدا ندارند، چراکه در راه دفاع از مملکت و برای اقتصاد مملکت جنگیدند، این عکس را به شما تقدیم می‌کنم و عاجزانه درخواست می‌کنم فیلمی بسازید تا نامشان بیش از پیش جاودانه شود.

در پایان از این همسر شهید فاجعه سانچی با اهدای اطلس مسلمانی و تابلوی درب کعبه تجلیل شد، ابراهیم حاتمی‌کیا درخواست همسر شهید را پذیرفت و امیر غلامی، مدیرعامل مجموعه اطلس نیز برای تهیه‌کنندگی و پشتیبانی مالی اعلام آمادگی کرد. 

بی‌قانونی رسمی در مراسم اکران

در ادامه، اکران «به وقت شام»، اثر ابراهیم حاتمی‌کیا، پایان‌‌بخش مراسم بود، پیش از نمایش فیلم، این کارگردان تذکر داد که فیلم برای افراد زیر ۱۳ سال مناسب نیست، با نمایش فیلم، عده‌ای در حال ضبط آن بودند که حاتمی‌کیا روی سن رفت و خواستار قطع اکران فیلم شد و اظهار کرد: اکران فیلم به این شکل همه سرمایه‌ها را به باد می‌دهد.

از توافق برای ساخت یک فیلم تا عدم رعایت قوانین کپی‌رایت

اجرای نمایش، پخش موسیقی سنتی خراسانی و کلیپی به یاد بود شهیدان فاجعه سانچی نیز از دیگر آیتم‌های مراسم افتتاحیه پانزدهمین جشنواره فیلم فجر بود.

یادآور می‌شود، بی‌نظمی و عدم‌هماهنگی‌ها در برگزاری مراسم افتتاحیه، محدودیت مکانی محل برگزاری و… از ایرادات وارد به این مراسم بود که امیدواریم طی برگزاری جشنواره در روزهای آتی، برطرف شود.

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *