اخبار مشهد خراسان ما
سایر خبرگزاری ها

استاندار: یک سوم پروژه‌های دهه فجر مربوط به مناطق محروم خراسان‌رضوی بود

استاندار: یک سوم پروژه‌های دهه فجر مربوط به مناطق محروم خراسان‌رضوی بود

استاندار خراسان رضوی گفت: حدود یک سوم پروژه‌های مورد بهره‌برداری در دهه فجر مربوط به مناطق محروم و روستایی بود که با هدف ایجاد اشتغال، توسعه و آبادانی این مناطق اجرایی شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علیرضا رشیدیان اظهار کرد: ۴۸۸ پروژه با اعتبار یک هزار و ۸۸۴ میلیارد ریال در قالب طرح‌های اشتغال‌‎زایی، مقاوم‌سازی مسکن و توسعه روستایی طی دهه‌ی فجر در استان به بهره‌برداری رسیده است.

وی عنوان کرد: از این تعداد ۲۲۸ پروژه با اعتبار یک هزار و ۶۳۴ میلیارد ریال با رویکرد محرومیت‌زدایی و ۲۶۰ پروژه هم با اعتبار ۲۴۱ میلیارد ریال در فصل توسعه روستایی بوده است. 

استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: طی ایام الله دهه‌ی فجر امسال، در مجموع یک هزار و ۵۰۸ پروژه عمرانی و اقتصادی در سطح استان با اعتبار ۳۸ هزار و ۵۷۱ میلیارد ریال به انجام رسیده و در حال بهره‌برداری است .

خبر جدید  امروز خط مقدم ما حمایت از کارگاه‌های تولیدی است/ دولت باید جلوی واردات بی‌رویه کالای قاچاق را بگیرد

رشیدیان خاطر نشان کرد: طی سال‌های اخیر تلاش شده تا با اقدامات توسعه‌ای و توجه به مناطق محروم و روستایی روند مهاجرت از روستاها به شهر کنترل و حتی معکوس شود و نتایج خوبی هم در پی داشته است.

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون بر اساس سرشماری سال ۹۵ جمعیت روستایی استان، یک میلیون و ۷۳۳ هزار نفر معادل ۵۱۶ هزار خانوار است، گفت: این جمعیت نسبت به سرشماری سال ۹۰ رشد ۳ درصدی داشته و امیدواریم با تقویت طرح های اشتغال‌زا در مناطق روستایی این روند شتاب گیرد.

استاندار خراسان رضوی بیان کرد: هم‌اکنون دولت در راستای برنامه‌ریزی منطقه‌ای و تقویت اقتصاد روستایی و توسعه اقتصاد صادرات محور، بر اساس ماده ۲۷ قانون برنامه ششم توسعه مکلف است هر سال برنامه توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی ۵ هزار روستا را در کشور به تناسب استعداها و ظرفیت‌های بومی، محیطی و قابلیت‌های اقتصادی منطقه با مشارکت مردم روستایی و استفاده از تسهیلات بانکی و حمایت‌های دولتی و سرمایه بخش خصوصی تهیه و اجرایی کند.

خبر جدید  اختصاص ۱۸۹میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی به گناباد

رشیدیان اضافه کرد: در خراسان رضوی هم سهمیه تعیین شده برای امسال ۴۷۵ روستا است که در طول برنامه ششم توسعه به یک هزار و ۶۹۷ روستا می‌رسد.

وی افزود: هم‌اکنون این طرح در دست پیگیری و اجرا بوده و فرمانداران، بخشداران و دهیاران در تهیه سند توسعه اشتغال روستایی همکاری ویژه‌ای دارند و با تدوین و تصویب طرح در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان اجرایی می‌شود.

استاندار خراسان رضوی در ادامه با اشاره به تسهیلاتی که برای رونق اشتغال و تولید و بهبود معیشت روستائیان اعطا می‌شود، اظهار کرد: ارائه تسهیلات به طرح‌های خود اشتغالی و خرد هم از جمله این طرح هاست که تاکنون ۱۲ هزار طرح با رقم ۱۵۰ میلیارد ریال مصوب شده و از تسهیلات این حوزه استفاده کرده‌اند که بخشی از آنها در حوزه روستاها است.

خبر جدید  آغاز ساخت مجتمع فولاد تربت حیدریه

رشیدیان عنوان کرد: طرح ویژه‌ای هم مختص روستاها و مناطق محروم با هدف اشتغال‌زایی در این مناطق از سال قبل اجرایی شده که در قالب آن سال گذشته ۵۵۰ میلیارد ریال از منابع و تسهیلات تعیین شده در استان جذب شد. امسال هم تاکنون از ۱۲۵ طرح ارائه شده ۸۰ مورد با ۶۰۰ میلیارد ریال اعتبار تصویب و ابلاغ شده است.

استاندار خراسان رضوی بیان کرد: بانک پارسیان هم ۱۰۰ میلیارد ریال تسهیلات با نرخ هشت درصد برای مناطق روستایی و محروم اختصاص داده و انتظار می‌رود در رونق این مناطق با مشارکت مردم و فعالیت اقتصادی آنها نقش موثری داشته باشد. در کنار آن اقدامات عمرانی و توسعه‌ای در مناطق روستایی با حساسیت بیشتری پیگیری می‌شود و امید است همه این تلاش‌ها به آبادانی بیش از پیش این مناطق که در تولید و اقتصاد استان و کشور نقش محوری دارند بینجامد.
انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *