اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

استان خراسان رضوی ۹۷۰ هزار هکتار جنگل بیابانی و طبیعی دارد

استان خراسان رضوی ۹۷۰ هزار هکتار جنگل بیابانی و طبیعی دارد

علیرضا صحرایی روز سه شنبه در نشست هماهنگی اجرای طرح بیابان زدایی در کانون بحران محسن آباد شهرستان تایباد افزود: ۱۸٫۴ درصد بیابانهای کشور در خراسان رضوی قرار دارد.
وی اظهار داشت: از مجموع عرصه های بیابانی این استان یک میلیون و ۵۷۶ هزار هکتار عرصه هایی هستند که تحت تاثیر فرسایش بادی و مستعد ایجاد و تولید ریزگرد می باشند.
وی گفت: مساحت کانونهای بحرانی فرسایش بادی در استان که ۱۳٫۶ درصد بیابانهای استان را شامل می شود معادل ۷۶۸ هزار و ۷۰۰ هکتار است.
صحرایی افزود: هم اکنون استان خراسان رضوی ۱۵ کانون فرسایش بادی در ۱۵ شهرستان دارد که به صورت یک کمربند از سبزوار شروع شده و در شهرستان سرخس به پایان می رسد.
وی اظهار داشت: تاکنون ۵۷۳ هزار هکتار از بیابان های خراسان رضوی در اجرای طرح های بیابان زدایی به جنگل های بیابانی تبدیل شده اند.
وی ادامه داد: از مجموع ۱۱میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار مساحت خراسان رضوی هشت میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار عرصه منابع طبیعی و حوزه فعالیتی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری این استان است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی به اجرای طرح های بیابان زدایی در این استان اشاره کرد و افزود: طی چند سال گذشته همکاری و همراهی مردم در قالب سمن های مختلف در حوزه بیابان زدایی قابل تقدیر بوده بطوریکه پارسال ۲ هزار هکتار از کانون فرسایش بادی شهرستان گناباد توسط مردم نهالکاری شد و سالانه بیش از پنج هزار هکتار از مناطق مستعد استان و کانون های بادی نهالکاری می شود.
صحرایی به طرح آبخیزداری در حال اجرا در این استان اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر ۱۱۰ پروژه آبخیزداری و هفت هزار و ۵۰۰ طرح بیولوژیک با اعتبار بیش از ۲ هزار و ۷۶۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی با پیشرفت فیزیکی ۷۵ درصد در حال اجرا می باشد.
فرماندار تایباد نیز در این نشست گفت: با اجرای طرح بیابان زدایی در عرصه های بیابانی این شهرستان سالانه ۱۰۰ هکتار از گستره بیابان های این شهرستان کاسته می شود و تثبیت شن های روان در کانون بحرانی حاجی آباد، از مهمترین برنامه های پیش روی این شهرستان است.
حسین شرافتی راد افزود: اکنون وسعت عرصه های بیابانی این شهرستان ۴۳ هزار هکتار است که کانون بحرانی حاجی آباد با پهنه بیش از ۱۸ هزار هکتار، مهمترین حوزه آن است.
وی اظهار کرد: در صورت تامین بودجه مورد نیاز، عملیات بیابان زدایی در این شهرستان با جدیت ادامه می یابد که همه ساله با اعتبار بیش از ۷۰۰ میلیون ریال این عملیات در این کانون صورت می گیرد.
وی گفت: کاهش سرعت باد، ایجاد فضای سبز، تهیه بستر مناسب برای رشد و نمو علوفه و تثبیت شن های روان از مهمترین اهداف اجرای طرح های بیابان زدایی در این شهرستان مرزی است.
شرافتی راد افزود: امسال با توجه به کاهش بارش و خشکسالی چند ساله، نهالکاری و استفاده از گونه های مختلف گیاهی در کانون بحران حاجی آباد برای مقابله با بادهای موسومی ۱۲۰ روزه در اولویت است.
کانون بحرانی حاجی آباد در شهرستان تایباد همجوار با مرز دوغارون و روستای حاجی آباد است.
شهرستان تایباد در ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.
۷۴۹۴ / ۶۰۵۳

خبر جدید  مانور لحظه صفر در راه آهن مشهد برگزار شد


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *