اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

استقبال ۲۸ هزار نفر از طرح ملی کنترل فشارخون در درگز

استقبال ۲۸ هزار نفر از طرح ملی کنترل فشارخون در درگز

رئیس مجتمع آموزش عالی سلامت و مدیر شبکه بهداشت و درمان درگز گفت: از ابتدای آغاز طرح ملی کنترل فشار خون تاکنون ۲۷ هزار و ۶۱۱ نفر از افراد بالای ۳۰ سال ایرانی و غیر ایرانی ساکن در این شهرستان در طرح شرکت کردند.

خلیل پاریاب در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، جمعیت این شهرستان را حدود ۷۵ هزار و ۷۳۰ نفر اعلام و اظهار کرد: از این تعداد ۵۷ درصد را جمعیت شهری و ۴۳ درصد دیگر را جمعیت روستایی تشکیل می‌دهند.

وی ادامه داد: بیش از ۹۰ درصد افراد مناطق روستایی و ۵۰ درصد از مناطق شهری در این طرح شرکت کردند و ۳۹ هزار و ۷۲۰ نفر از مراجعه‌کنندگان را افراد بالای ۳۰ سال تشکیل داده که ۶۰ درصد آن‌ها از مناطق شهری هستند.

خبر جدید  18 هزار نفر در استان تحت پوشش بیمه بیکاری‌اند/توقف جذب بیمه قالی‌بافان

پاریاب افزود: از مجموع غربالگری انجام شده در این طرح تاکنون یک‌هزار و ۴۴۲ نفر با فشارخون بالا شناسایی شدند که ۵۸۶ نفر در مناطق شهری ، ۱۰۸ نفر در بخش‌های نوخندان لطف‌آباد چاپشلو، ۴۸۰ نفر شهر درگز و ۲۶۸ نفر در مناطق روستایی بودند و از فشار خون بالای خود اطلاع نداشتند.

وی با اعلام اینکه از تعداد افراد کنترل شده ۱۸۷۵نفر مبتلا به دیابت بودند، افزود: در اجرای این طرح ملی در درگز ۶۴ واحد شامل ۴۵ خانه بهداشت، ۱۰ مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی، پنج پایگاه بهداشتی و چهار اکیپ سیار در سطح شهرستان تا پایان وقت اداری روز ۱۵ تیرماه فشار خون شهروندان را اندازه‌گیری کردند.

خبر جدید  کمبود نقدینگی، مشکل اصلی قطعه‌سازان

پاریاب تعداد کنترل شدگان را ۱۱ درصد بیشتر از جمعیت هدف تعیین شده ذکر کرد و گفت: طی سال‌های اخیر شایع‌ترین علت فوت در کشور بیماری قلبی و عروقی است که پیش زمینه آن بیماری فشار خون است همچنین این بیماری خاموش عامل و منشاء ناتوانی، معلولیت، سکته‌های مغزی و آسیب‌های کلیوی است.

او بیان کرد: ۷۰ درصد جمعیت این شهرستان در طرح غربالگری و کنترل فشارخون شرکت کردند از این تعداد حدود ۷۰۰ نفر مادر باردار بودند. همچنین تعداد ۳۰۳ نفر دارای سابقه سکته قلبی، ۹۱ نفر دارای سابقه سکته مغزی و ۸۶ نفر دارای نارسایی کلیه اعلام شدند.

وی اظهار کرد: بسیاری از افراد مبتلا به فشار خون از بیماری خود اطلاع ندارند و متاسفانه ۵۰ درصد افرادی که از فشار خون خود مطلع هستند دارو مصرف نکرده و تحت درمان نیستند از این رو یکی از توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی در حوزه کنترل بیماری‌های غیر واگیر، کنترل فشارخون است.

خبر جدید  آرزوهای دست یافتنی با غول چراغ جادوی «علاءالدین»

این برنامه همزمان با ابلاغ دانشگاه علوم پرشکی از ۲۷ اردیبهشت ۹۸ مصادف با روز جهانی فشار خون در دو مرحله آموزش و اطلاع‌رسانی آغاز و تا ۱۵ تیرماه اجرا شد. در این طرح به ارزیابی، شناسایی و مراقبت و درمان بیماران مبتلا به فشار خون بالا و گردآوری، پردازش و تحلیل داده‌های مهم‌ترین عامل خطر بیماری قلبی عروقی شامل فشار خون بالا پرداخته شد.
انتهای پیام
منبع :: استقبال ۲۸ هزار نفر از طرح ملی کنترل فشارخون در درگز

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *