اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

اسکی بازان خراسانی به پیست شیرباد چشم دوخته اند

اسکی بازان خراسانی به پیست شیرباد چشم دوخته اند

شیرباد مرتفع ترین قله رشته ‌کوه بینالود و بلندترین نقطه خراسان مشهور به 'بام خراسان' است. این قله سه هزار و ۳۰۰ متری در فاصله ۵۰ کیلومتری شمال مشهد قرار دارد. رشته کوه ۱۴۰ کیلومتری بینالود در امتداد رشته کوه البرز و شرقی ترین ارتفاعات مهم آن محسوب می شود. این سلسله بین دو دشت نیشابور و مشهد قرار دارد.
شیرباد تنها پیست اسکی شرق کشور زمستان پارسال حدود پنج ماه برف داشت و برای اسکی حرفه ای قابل استفاده بود.
گرچه طول زمان برفدار بودن و انجام اسکی در این پیست طی سالهای گذشته نیمه دوم و دو ماه نخست سال یعنی حدود هشت ماه بوده اما به دلیل کاهش بارش در سالهای اخیر این زمان کم شده و امسال نیز با کاهش بی سابقه بارشها هنوز برف کافی برای انجام اسکی حرفه ای در منطقه شیرباد نباریده است.
اخیرا اسکی بازان و دوستداران ورزشهای زمستانی در خراسان رضوی با انتشار تصاویر و مطالبی در فضای مجازی درباره ارتفاعات پوشیده از برف شیرباد، شادی خود را از بارش هفته های اخیر در یگانه پیست اسکی شرق کشور نشان داده و برای آغازمجدد اسکی حرفه ای در این پیست لحظه شماری می کنند.
رئیس هیات اسکی خراسان رضوی به خبرنگار ایرنا گفت: دست کم ۵۰۰ اسکی باز آموز دیده، حرفه ای و دوستدار ورزشهای زمستانی مشتاق حضور در شیرباد هستند. البته جمعی از آنها جمعه گذشته به این پیست سری زده اند.
علیرضا مختارزاده افزود: هم اینک برف به زمین نشسته در شیرباد برای اسکی حرفه ای کافی نیست و تنها علاقه مندان به این ورزش می توانند برخی حرکات آموزشی را انجام دهند. در این مدت بسیاری از اسکی بازان خراسانی برای این ورزش به شهرهای دیگر کشور از جمله تهران سفر کرده اند و در برخی موارد نیز به ترکیه رفته اند تا بتوانند تمرینات حرفه ای خود را ادامه دهند.
وی ادامه داد: به جز شیرباد مناطق برفگیر دیگری در ارتفاعات بینالود محدوده شهرستانهای قوچان و نیشابور قابلیت انجام ورزش اسکی را دارند اما به دلیل بارشهای کم سالهای اخیر امیدی به بهره برداری از آنها در سال جاری نیست.
رئیس هیات اسکی خراسان رضوی همچنین بانوان را سوم اسکی بازان خراسان رضوی اعلام و بیان کرد: رده نونهالان استان نیز این رشته فعالیت دارند که معمولا به همراه خانواده به پیست اسکی شیرباد می آیند.
۳۲۲۱/۱۸۵۸

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  کیفیت هوای مشهد قابل قبول است
0/5 (0 نقد و بررسی)
برچسب‌ها: ، ، ،


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *