اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

اضطراب و وابستگی از عوارض «ریتالین» است

اضطراب و وابستگی از عوارض «ریتالین» است

یک پزشک عمومی گفت: قرص ریتالین در بعضی‌‌ افراد عوارض جدی مانند تپش قلب، اضطراب و از همه مهم‌تر وابستگی را به وجود می‌آورد.
دکتر فروزان پاسالار در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، ضمن بیان این مطلب، اظهار کرد: داروی ریتالین بیشتر برای اختلال بیش‌فعالی تجویز می‌شود و درمان اصلی برای افرادی است که در واقع اختلال توجه و تمرکز دارند زیرا ریتالین توجه و تمرکز را افزایش می‌دهد.
وی ادامه داد: متاسفانه چند سالی است که دانش‌آموزان و دانشجویان در زمان امتحان و برای کاهش استرس خود از این دارو استفاده می‌کنند که متاسفانه عوارضی را به همراه دارد‌.    پاسالار در خصوص عوارض داروی ریتالین، افزود: افراد در زمان امتحان به دلیل اینکه هوشیارتر باشند، کمتر استراحت کنند و توجه و تمرکزشان را افزایش دهند، ریتالین مصرف می‌کنند اما غافل از اینکه این قرص در برخی افراد عوارض جدی مانند تپش قلب، اضطراب و از همه مهم‌تر وابستگی را به وجود می‌آورد و در زمان‌های دیگر بدون این دارو تمرکز ندارند و باید حتما از آن استفاده کنند.   این پزشک عمومی تصریح کرد: حتی در بعضی از موارد دیده شده که دانش‌آموزان اُوِردوز می‌کنند زیرا از میزان استفاده آن اطلاع ندارند و تصور می‌کنند هر چه بیشتر مصرف کنند در افزایش تمرکزشان موثر خواهد بود، در حالی که این اُوِردوز کردن عوارضی را به همراه دارد.
وی با بیان اینکه ممکن است این داروها توجه و تمرکز دانش‌آموزان را افزایش دهد و آن‌ها را تا صبح بیدار نگه دارد تا بتوانند مطالعه بیشتری داشته باشند، مطرح کرد: واقعا به چه قیمتی این آرامش را به دست می‌آورند و آیا فردی که نیاز به خواب دارد، می‌تواند به اندازه  فردی که خواب کافی داشته هوشیار باشد و به سوالات پاسخ دهد.
 پاسالار اظهار کرد: گاهی اوقات مشاهده می‌کنیم یک دانشجو واقعا مشکل اختلال توجه دارد و پزشک برای او، ریتالین تجویز می‌کند اما عده‌ای هستند که خودسرانه این داروها را مصرف می‌کنند و قصد دارند به زور این داروها، به مغز خود فشار بیاورند تا مطلبی را فرا بگیرند.   وی عنوان کرد: برای کنترل استرس داروهای ضد اضطراب کم ضرری وجود دارد که باید تحت نظر پزشک مصرف شود. این داروها جزء داروهای خارج از نسخه نیستند و داروهایی هستند که باید پزشک تجویز کند؛ بنابراین اگر دانش‌آموزان در شب امتحان استرس بالایی دارند می‌توانند به پزشک مراجعه کنند تا برای آن‌ها داروهای بسیار کم‌ضررتر تجویز کنند.
این پزشک عمومی خاطر نشان کرد: نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشیم، مدیریت استرس است که متاسفانه در این زمینه آموزش ندیده‌ایم و به همین علت، امتحان برای دانش‌آموزان یک استرس بزرگ به شمار می‌رود. بنابراین درمان اصلی، مدیریت استرس است که باید آن را در شرایط مختلف و به واسطه مشاوره‌ها و نیز روان‌درمانی کنترل کنیم. 
پاسالار بیان کرد: قاعدتا دانش‌آموزان باید قبل از امتحان استرس خود را مدیریت کنند که اگر این استرس بر آن‌ها غلبه کرد، بدانند که باید در آن زمان چه اقداماتی را انجام دهند. اگر ما نتوانستیم استرس خود را کنترل کنیم و به درجه  پراسترس رسیدیم پزشک می‌تواند داروهای کم ضررتر برای بیمار تجویز کند تا استرس فرد مدیریت شود.
انتهای پیام
منبع :: اضطراب و وابستگی از عوارض «ریتالین» است

خبر جدید  نگاهی به کتاب «گردشگری سلامت»
0/5 (0 نقد و بررسی)
برچسب‌ها:


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *