اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

افتتاح نخستین پارک موزه علوم زمین کشور در مشهد

افتتاح نخستین پارک موزه علوم زمین کشور در مشهد

شعارسال: استاندار خراسان رضوی همزمان با هفته منابع طبیعی و روز درختکاری، نخستین پارک موزه علوم زمین کشور را در مشهد افتتاح کرد.

این پارک موزه به همت اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه افتتاح نخستین پارک موزه علوم زمین کشور در مشهد شمال شرق کشور احداث شده است.

استاندار خراسان رضوی از راه اندازی پارک موزه علوم زمین مشهد به عنوان یک کار فرهنگی فاخر یاد کرد و افزود: میراث فرهنگی کشور در حوزه باستانی و زمین شناسی باید در قالب موزه های تخصصی در معرض دید عموم قرار گیرد اما به علت محدودیت منابع و امکانات دستگاه های دولتی امکان توسعه موزه ها وجود ندارد.

علیرضا رزم حسینی افزود: شرکت های بزرگ اقتصادی ، بهره برداران معادن و صنعتگران می توانند در راه اندازی موزه های تخصصی و نگه داشت میراث فرهنگی ایران اسلامی به دستگاه های اجرایی کمک شایانی کنند که امیدواریم این موضوع مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: بدون شک راه اندازی موزه های تخصصی در حوزه زمین شناسی و آثار باستانی می تواند به جذب بیش از پیش گردشگر کمک کند و ایران را در عرصه بین الملل به جایگاه واقعی خود برساند.

در خزانه موزه تاریخ طبیعی پارک موزه علوم زمین مشهد بیش از ۲۰۰ هزار نمونه گردآوری شده است که از این تعداد ۲۵۰۰ نمونه در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

این پروژه در زمینی ۱۰ هزار متری و زیربنایی هزار و ۷۵۰ متر مربعی اجرایی شده و در این فضا ۳ پارک تخصصی فیزیک زمین ، زمین‌شناسی و اکتشافات ، معدن‌کاری ، معدن‌کاوی و محیط زیست ساخته شده است و مجموعه های زیبایی از سنگ ها، فسیل ها و کانیها را به نمایش می گذارد.

ساخت این پارک موزه از سال ۱۳۸۷ آغاز شد اما به دلیل کمبود اعتبار اجرای آن در سال ۱۳۹۴ متوقف گردید و در دولت تدبیر و امید با مساعدت وزارت صنعت، معدن و تجارت، ساخت این موزه از سر گرفته شد.

به جز تجهیزات داخل این پارک موزه، ۱۰۰ میلیارد ریال برای فضا سازی آن هزینه شد که ۵۰ درصد از این مبلغ از محل اعتبارات استانی و بقیه از اعتبارات ملی است.

همچنین در این موزه یک تونل اکتشافی و آموزشی مراحل مختلف معدن کاری به نمایش گذاشته شد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری صدا و سیما،تاریخ انتشار: ۱۶اسفند ۹۷، کد خبر:۲۳۷۲۴۶۶ www.iribnews.ir ،


منبع :: http://shoaresal.ir

خبر جدید  بی‌فایدگی حذف خرده‌فروشان برای ساماندهی بازار میوه و تره‌بار
0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *