اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

الگوهای جامعه قرآنی بین جوانان ناشناخته مانده‌اند

الگوهای جامعه قرآنی بین جوانان ناشناخته مانده‌اند

معاون قرآن و عترت اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: با وجود شهرت قاریان ایران در جهان اسلام، الگوهای جامعه قرآنی برای جوانان کشورمان ناشناخته مانده‌اند.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حجت‌الاسلام محمدتقی کاظمی‌نسب در چهل و سومین دوره طرح ملی دانشجو‌معلم قرآن کریم که شامگاه گذشته در اردوگاه ثامن‌الائمه مشهد برگزار شد، با بیان اینکه «مشهد شهر قرآن و عترت است»، اظهار کرد: جلوه آمیخته قرآن و عترت و مصداق حدیث ثقلین در شهر مشهد مشهود است؛ چرا که از یک طرف هم جوار مضجع شریف رضوی است و از طرف دیگر ظرفیت‎ها و مزیت‌های قرآنی در مشهد زمینه گسترده‌ای دارد.
وی عنوان کرد: در خراسان رضوی و مشهد ۴۵۰ موسسه و خانه قرآنی وجود دارد که خانه‌های قرآن و برخی از موسسات زیر نظر سازمان تبلیغات اسلامی و موسسات دیگر زیر نظر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند.
معاون قرآن و عترت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی تصریح کرد: ۵ هزار جلسه محلی قرآن در استان داریم که بسیاری از قاریان مطرح بین‌المللی در همین جلسات رشد یافته‌اند. ما در کشور ۸۸ قاری بین‌المللی داریم که آوازه جهان اسلام بوده و نیمی از آنان قاریان مشهدی هستند.
وی اظهار کرد: امروز جلسات محلی قرآن کریم با سبقه ۷۰ ساله در مشهد زیر نظر اساتید بزرگی فعال هستند که این جلسات کمتر در جاهای دیگر کشور دیده می‌شود. ۱۳۰۰ فعال قرآنی در مشهد مشغول به کار هستند که بیمه نامه برایشان صادر شده و اکثر این افراد را بانوان تشکیل می‌دهند.
کاظمی‌نسب گفت: در آزمون سراسری قرآن و عترت که اسفندماه سال ۹۷ در مشهد و همزمان با سراسر کشور برگزار شد، بیشترین شرکت‌کنندگان به تعداد ۲۱ هزار نفر از خراسان رضوی بودند، اما با وجود این حجم از فعالیت‌های قرآنی باید از حوزه قرائت عبور کنیم و به مرحله فهم و تدبر برسیم.
معاون قرآن و عترت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی عنوان کرد: در جامعه به قرائت زیاد پرداخته شده و در این حوزه از فعالیت‌های قرآنی شاهد رشد بوده‌ایم، لذا همه دستگاه‌ها به‌ویژه رادیو و صدا و سیما باید به معرفی چهره‌های قرآنی اهتمام ورزند.
وی اظهار کرد: این یک نقص بزرگ است که جوانان ما علاوه بر شناسنامه بازیگران و ورزشکاران ایرانی، شناخت کافی از بازیگران و ورزشکاران خارجی دارند اما از قاریان، حافظان و الگوهای جامعه قرآنی شناختی ندارند.
کاظمی‌نسب افزود: طرح ملی دانشجو‌معلم قرآن کریم مصداق آیه نفر است که خداوند می‌فرماید: «فَلَوْلَا نَفَرَ مِن کلِّ فِرْقَةٍ مِّنْهُمْ طَائِفَةٌ لِّیتَفَقَّهُوا فِی الدِّینِ وَلِینذِرُوا قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُوا إِلَیهِمْ لَعَلَّهُمْ یحْذَرُونَ» «چرا از هر گروهی از آنان، طایفه‌ای کوچ نمی‌کند (تا طایفه‌ای در مدینه بماند)، که در دین (و معارف و احکام اسلام) آگاهی یابند و به هنگام بازگشت به سوی قوم خود، آن‌ها را بیم دهند؟! شاید(از مخالفت فرمان پروردگار) بترسند، و خودداری کنند
انتهای پیام

خبر جدید  علت موفقیت رازی در داروسازی چه بود؟

الگوهای جامعه قرآنی بین جوانان ناشناخته مانده‌اند

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *