اخبار مشهد خراسان ما
سایر خبرگزاری ها

انجام سالانه ۱۰ هزار سیکل ناباروری/فعالیت اولین کارخانه تولید سلول‌های بنیادی

انجام سالانه ۱۰ هزار سیکل ناباروری/فعالیت اولین کارخانه تولید سلول‌های بنیادی

قائم مقام جهاد دانشگاهی با اشاره به نقش سلول های بنیادی در ادامه حیات بشر، گفت: با توجه به پیشرفت های خوب جهاد دانشگاهی در حوزه سلول‌های بنیادی، اولین کارخانه صنعتی تولید سلول‌های بنیادی با همکاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی راه اندازی شده و از این طریق قطعات بدن انسان در داخل بدن ساخته و ترمیم خواهد شد.

به گزارش ایسنا، در جلسه هم اندیشی با حضور دکتر محمدرضا پورعابدی، معاون پژوهش و فناوری و قائم مقام جهاد دانشگاهی کشور و هیات همراه در دفتر رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گلستان پیرامون فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در استان گلستان و راه‌اندازی “دهکده گیاهان دارویی” بحث و تبادل نظر شد.

دکتر پورعابدی در این جلسه با اشاره به مدل کسب و کار جهاد دانشگاهی، گفت: جهاد دانشگاهی به عنوان بزرگترین نهاد تحقیقاتی و توسعه‌ای در کشور شناخته شده است. مدل کسب و کار در این نهاد به صورتی است که یک چالش در سطح استان یا سطح ملی شناسایی شده و توسط گروه‌های پژوهشی تخصصی مورد مطالعه و بررسی قرار می‌گیرد. سپس نتایج تحقیقات به مراکز خدمات تخصصی مجموعه جهاد دانشگاهی ارائه شده و به سه روش خروجی کار گرفته می‌شود. اول دانش فنی به دست آمده که معمولا به مجموعه‌های کاربردی و تولیدی خارج از جهاد واگذار می‌شود؛ دوم دانش فنی به صورت مشارکت با تولیدکنندگان عملیاتی می شود و سومین روش استفاده از توان شرکت‌های دانش بنیان منفک شده از جهاد دانشگاهی است.

خبر جدید  نشست "عطش عشق" در حرم رضوی

جلوگیری از خروج ارز با درمان ناباروری


وی ادامه داد: سعی ما بر این است که در حوزه‌های منتخب و کارشناسی شده فعالیت کنیم. در حوزه ناباروری برای جلوگیری از خروج ارز از کشور وارد شدیم و توانستیم موفقیت‌های بزرگی کسب کنیم. اکنون سالانه ۱۰ هزار سیکل ناباروری در کشور توسط جهاد دانشگاهی انجام می شود.

پورعابدی تصریح کرد: در حوزه شبیه سازی نیز فعالیت‌های خوبی در زمینه گونه‌های در حال انقراض و همچنین تولید دام‌های مرغوب انجام شده است. پژوهشگاه رویان در اصفهان بر روی دام‌های سبک و پژوهشکده ابن سینا بر روی دام‌های سنگین فعالیت می‌کنند. در این زمینه تحقیقات خوبی بر روی بز سانن و قوچ قمیش لو شده و نتایج آن منجر به معرفی و توزیع دام اصلاح شده بین دامداران شده است.

وی ادامه داد: جهاد دانشگاهی واحد استان گلستان نیز می‌تواند رابط حضور همکاران ما در استان باشد تا در این خصوص جلسات تخصصی با مجموعه های مرتبط برگزار شود. امیدواریم بتوانیم با توجه به شرایط استان گلستان در زمینه اصلاح و تولید دام‌های مرغوب، ماهیان خاویاری، بهبود عملکرد حوزه کشاورزی و گیاهان دارویی، انرژی‌های نو و … خدمات علمی خوبی به استان ارائه دهیم. انتقال این گونه خدمات نیاز به پشتیبانی و حمایت مجموعه استان به خصوص مدیریت ارشد استان دارد.

خبر جدید  برگزاری مسابقات جودو بانوان انتخابی تیم خراسان رضوی در مشهد

معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی با تاکید بر فعالیت‌های این نهاد در حوزه پزشکی گفت: با توجه به اینکه دفتر علوم پزشکی جهاد دانشگاهی مجوز درمانگاه تخصصی به واحد گلستان  را صادر کرده است، انتظار می‌رود با حمایت استان، حداقل یکی از خدمات خاص پزشکی مورد نیاز مردم در استان گلستان به بهره برداری برسد.

وی افزود: در حوزه علوم انسانی نیز برنامه‌های شاخصی در سطح کشور با حمایت سازمان برنامه و بودجه با موضوعات سرمایه‌های اجتماعی، خانواده، پیشگیری از اعتیاد، شاخص‌های سرمایه گذاری، گردشگری، حاشیه نشینی و کاهش آسیبهای اجتماعی و … در حال انجام است. همچنین در حوزه مشاغل خانگی به خصوص در استانها فعالیت های خوبی توسط جهاد دانشگاهی برقرار است که امیدواریم در استان گلستان نیز انجام شود. در استانهایی که جهاد دانشگاهی مدیریت مشاغل خانگی را بر عهده گرفته علاوه بر حوزه روستایی در شهرها نیز نتایج خوبی به دست آمده، حتی با جامعه هدف فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها نیز مشاغل خانگی پاسخگوی خوبی در حوزه اشتغال جوانان بوده است.

خبر جدید  خودباوری و خداباوری؛ ویژگی خیران مدرسه‌ساز/ لزوم توجه خیران به ساخت هنرستان برای حل مشکل اشتغال

مهندس پیش قدم، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گلستان نیز در این جلسه با اشاره به ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی در کشور، گفت: جهاد دانشگاهی در توسعه کشور نقش و جایگاه ویژه‌ای داشته و با راه‌اندازی پروژه دهکده گیاهان دارویی، جهاد دانشگاهی می‌تواند خدمات بهتری به استان ارائه کند. با توجه به توانمندی استان در حوزه تولید و بهره وری دام‌های سبک می توان با حمایت علمی و فنی جهاد دانشگاهی در این حوزه عملکرد بهتری حاصل شود.

وی تصریح کرد: جهاد دانشگاهی می‌تواند با استفاده از امکانات موجود در استان در حوزه درمانی خدمات خوبی ارائه دهد. همچنین امیدواریم در حوزه توسعه روستایی با همکاری جهاد دانشگاهی، جهاد کشاورزی، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز فرمانداری‌ها در سال ۹۷ برنامه اجرایی خوبی داشته باشیم.

پیش قدم با اشاره به نیاز کشور به استفاده از انرژی های نو، افزود: با توجه به توانمندی جهاد دانشگاهی در تولید سلول‌های خورشیدی و احداث نیروگاه های خورشیدی در استان کارهای خوبی در این زمینه قابل اجرا است.


انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *