اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

انرژی برق در جهان

انرژی برق در جهان

نسبت به دیگر انواع انرژی، مصرف برق با بیشترین نرخ در حال افزایش است. در سال ۲۰۱۷ مصرف برق جهان ۲.۶ درصد افزایش داشت که بخش اعظم آن مربوط به آسیا بود. با وجود بهبود کارایی مصرف انرژی، تحول صنایع در چین باعث شده این کشور بخش عمده‌ای از برق جهان را مصرف کند.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، ۹۱ درصد از برق جهان را تنها ۲۰ کشور مصرف می‌کنند. چین ۲۴ درصد، ایالات متحده آمریکا ۱۹ درصد، هند پنج درصد، ژاپن پنج درصد و روسیه چهار درصد از برق جهان را مصرف می‌کنند. تقاضا برای مصرف برق در ژاپن، اندونزی، کره جنوبی و هند افزایش یافته و در ایران و مصر، افزایش قابل توجهی نشان می‌دهد.  
برق گران، برق ارزان
مصرف‌کنندگان ایتالیایی به ازای هر کیلووات ساعت برق مصرفی خود، حدودا ۱۵.۷ دلار می‌پردازند. سوخت مورد استفاده برای تولید برق باعث شده قیمت برق در ایتالیا بسیار بالا باشد. هیچ نیروگاه هسته‌ای در این کشور وجود ندارد. ایتالیا یکی از کشورهای زلزله‌خیز جهان است و به دنبال همه‌پرسی که در اواخر دهه ۱۹۸۰ برگزار شد، همه نیروگاه‌های هسته‌ای خود را تعطیل کرد. در این سال، انفجار در نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل خطر نیروگاه‌های هسته‌ای را به جهان یادآوری کرد. در نتیجه برق کشور عمدتا از گاز طبیعی، انرژی‌های تجدیدپذیر، محصولات نفتی و زغال‌سنگ تولید می‌شود.
اگر قیمت برق را نسبت به قدرت خرید مرد بسنجیم، آلمان، اسپانیا، نیجریه، دانمارک، ایتالیا، استرالیا و بریتانیا گران‌ترین و کانادا، چین، آمریکا، آفریقای جنوبی، مکزیک و فرانسه ارزان‌ترین برق را دارند. در کانادا برق بسیار ارزان است؛ ۱۰ سنت به ازا هر کیلووات ساعت. این مسئله در مصرف بسیار بالای برق در این کشور بازتاب یافته است. در بیشتر کشورهای اروپایی، مردم سهم مالیات زیادی برای برق مصرفی‌شان می‌پردازند.
تا سال ۲۰۲۵، یک‌پنجم برق جهان صرف تبادل اطلاعات می‌شود
برخی می‌گویند صنعت ارتباطات با افزایش کارایی و کاهش پسماند، میزان انتشار کربن را کاهش داده است، اما مطالعات جدید، این فرضیه را به چالش کشیده است. انتظار می‌رود مصرف برق ظرف پنج سال آینده سه برابر شود، چرا که یک میلیارد نفر در کشورهای در حال توسعه به دنیای آنلاین می‌پیوندند و اینترنت اشیا، خودروهای خودران، ربات‌ها، روش‌های حفاظت با دوربین و هوش مصنوعی در کشورهای توسعه‌یافته، به سرعت در حال رشد است.
تا سال ۲۰۲۵، یک‌پنجم از برق جهان صرف تبادل اطلاعات می‌شود. پیش‌بینی می‌شود فناوری ارتباطات تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۳.۵ درصد از کل انتشار جهانی کربن را به خود اختصاص دهد که بیش از انتشار حاصل از صنعت هوانوردی و کشتیرانی است. تا سال ۲۰۴۰ این رقم به بیش از ۱۴ درصد خواهد رسید.
دسترسی جهانی به انرژی الکتریسیته
در سال ۱۹۹۰، حدود ۷۳ درصد از کل جمعیت جهان به انرژی الکتریسیته دسترسی داشتند که در سال ۲۰۱۴ به ۸۵ درصد افزایش پیدا کرد و امروزه ۹۶ درصد از شهرنشینان جهان از انرژی الکتریسیته برخوردارند.
از سال ۱۹۹۰ به بعد، ۹۵ تا ۱۰۰ درصد از ساکنان کشورهای پیشرفته به برق دسترسی داشته‌اند، بنابراین افزایش سهم جهانی، عمدتا ناشی از افزایش دسترسی مردم کشورهای فقیر است.
در حال حاضر، حدود ۱۴ درصد از جمعیت جهان به نیروی برق دسترسی ندارند. درصد بسیار بیشتری، منابع برق کم‌کیفیت دارند. حدود ۸۴ درصد از افرادی که به برق دسترسی ندارند ساکن نواحی روستایی هستند و ۹۵ درصد از آن‌ها در آفریقا و آسیا زندگی می‌کنند.

خبر جدید  توجه به فناوری‌ و اقتصاد دانش بنیان سیاست جدید آستان قدس رضوی

منابع:
https://yearbook.enerdata.net/
https://www.statista.com
https://www.ovoenergy.com
https://www.worldatlas.com
https://www.bp.com
http://www.world-nuclear.org
https://www.indexmundi.com
http://www.nationmaster.com
https://yearbook.enerdata.net
https://www.theglobaleconomy.com
https://www.iea.org

انتهای پیام
لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *