اخبار مشهد خراسان ما
سایر خبرگزاری ها

انسان در تئاتر «من کدامم» به دنبال من گمشده و اصیل خود می‌گردد

انسان در تئاتر «من کدامم» به دنبال من گمشده و اصیل خود می‌گردد

گروه فرهنگی: کارگردان و نمایشنامه‌نویس تئاتر «من کدامم» اظهار کرد: انسان در این نمایش به دنبال من گمشده و اصیل خود می‌گردد و از طرفی هم من‌های دروغی خود را پیدا می‌کند.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، نشست خبری تئاتر «من کدامم»، ظهر امروز، ۱۹بهمن‌ماه، در سالن اجتماعات فرهنگسرای جهاد دانشگاهی مشهد برگزار شد.

در ابتدای مراسم، کمال‌الدین غراب، کارگردان و نمایشنامه‌نویس تئاتر «من کدامم»، بیان کرد: این تئاتر می‌تواند در میراث فکری و اندیشه‌ای کشور مفید باشد البته نیاز است اهالی رسانه تمام تلاش خود را برای تبلیغ مؤثر آن انجام دهند.

وی در ادامه گفته‌های خود در خصوص نوشتن این نمایشنامه، اظهار کرد: فلسفه و ایدئولوژی دکتر شریعتی در کتاب هبوط را مبنای نوشتن نمایشنامه قرار دادم.

این کارگردان تئاتر عنوان کرد: چندین سال است که نمایش‌های متفاوتی را در فرهنگسرای جهاد دانشگاهی اجرا می‌کنم از نمایش «سرزمین سفلی» که سال ۸۷ به روی صحنه رفت تا «مسیر مشترک» که دی ۹۳ اجرا شد؛ طی این سال‌های اجرای تئاتر، بازیگرانی همچون کریم جشنی و امیراحسان امیرپور همواره در کارهای تئاتر همراه من بودند.

انسان در تئاتر «من کدامم» به دنبال من گمشده و اصیل خود می‌گردد

نویسندگی تئاترم با برداشتی از قرآن آغاز شده است

غراب در ادامه گفته‌های خود افزود: رشته تحقیقاتی من علوم قرآنی بوده و در زمینه تحصیلی هم فقه خواندم و بعد تاریخ تشیع را ادامه دادم، نویسندگی تئاترم نیز با اعتقاد و برداشت از قرآن آغاز شده است.

وی ادامه داد: به دلیل علاقه بسیار زیادی که به اسلام‌شناسی داشتم و نمی‌توانستم با مقولات قرآنی هم به صورت سطحی برخورد کنم و هم به صورت سفارشی اثری را  به روی صحنه ببرم لذا به سمت نوشتن تئاتر قرآنی و فلسفی رفتم.

خبر جدید  تابوی شکست‌ناپذیر بودن اسرائیل با حرکت روز قدس از بین رفت

کارگردان تئاتر«من کدامم» اظهار کرد: دوست داشتم فکری که به آن اعتقاد دارم را به جواب برسانم، این نمایش پاسخ به سؤالات همه انسانها است، اینکه من چه کسی هستم؛ ارتباط انسان‌ها از چیستی خود که دغدغه من از دوران جوانی بود را در قالب نمایش «من کدامم» نوشتم.

این نمایشنامه‌نویس، دکتر شریعتی را معلم فکری خود دانست و بیان کرد: ایشان نقش هدایتگرانه‌ای در تئاترهایم داشته‌اند.

کارگردان تئاتر «من کدامم» در ادامه گفته‌های خود اظهار کرد: انسان در این نمایش به دنبال من گمشده و اصیل خود می‌گردد و از طرفی هم من‌های دروغی آن پیدا می‌شود.

وی ادامه داد: در بین نمایشنامه‌هایی که تا به حال نوشتم، نمایشنامه «من کدامم» برایم سخت‌تر بود، نزدیک دو سال به دنبال صورت و قالب مشخصی برای نمایش می‌گشتم که چگونه آن را به روی صحنه بیاورم.

این کارگردان عنوان کرد: تئاتر در موضوعات اجتماعی، فلسفی و عرفانی می‌تواند موفق‌تر باشد و تأثیر خود را روی مخاطب می‌گذارد.

نگاه گیشه‌ای به هنر آن را آلوده می‌کند

غراب با اشاره به اینکه نگاه گیشه‌ای به آثارم ندارم، ابراز کرد: به نظر من این نگاه در عالم هنر درست نیست و آن را آلوده می‌کند، در کشورهای دیگر هنرمندان تحت حمایت مالی دولت خود هستند تا بتوانند هنر خود را ارائه دهند.

در ادامه مراسم کریم جشنی، یکی از بازیگران تئاتر «من کدامم»، عنوان کرد: حضور در آثار کمال‌الدین غراب، موهبتی برای من بود و اتفاق خوبی در زندگی شخصی من به شمار می‌رود.

انسان در تئاتر «من کدامم» به دنبال من گمشده و اصیل خود می‌گردد

جشنی ادامه داد: در فضایی که کارگردانان به دنبال بازیگران جدید می‌گردند و از طریق رابطه و ضابطه با یکدیگر همکاری می‌کنند، من نیز خوشحالم که از ناهنجاری‌های جامعه هنری، با اجرای این نمایش دور می‌شوم.

خبر جدید  برگزاری دومین دوره المپیاد استعدادیابی در کشور/ بانوان ظرفیت بسیار بالایی در ورزش دارند

وی، فقر متون نمایشی را یکی از ضعف‌های تئاتر مشهد دانست و افزود: در این چند سال اخیر، کسی در تئاتر مشهد نتوانسته در زمینه آفرینش ورود پیدا کند.

این بازیگر تئاتر ادامه داد: از تمام مسئولان می‌خواهم که به دیدن نمایش بیایند و از آن حمایت کنند، اینگونه هم رسالت فرهنگی خود را نشان می‌دهند و هم به اقتصاد هنر تئاتر کمک می‌کنند.

امیراحسان امیرپور، یکی دیگر از بازیگران این تئاتر در ادامه با اشاره به نقش خود، اظهار کرد: کاری که من هشت‌ ماه بر سر تمرین آن بودم را چگونه می‌توانم در یک جمله توضیح دهم، نقش را باید افراد ببینند.

وی افزود: اعتیاد، مسائل خانوادگی و…، در برهه‌ای از زمان به سراغ آدم می‌آید اما همه ما درگیر آفرینش هستیم، ما در مذهب تشیع، سه شب را احیا می‌رویم یعنی نیاز به خداوند و آفرینش داریم.

تمرین تئاتر «من کدامم» برایم همانند شب قدر بود

بازیگر تئاتر «من کدامم» عنوان کرد: در کارهای کمال‌الدین غراب، انسان خودش را پیدا می‌کند، چقدر در تمرین‌هایمان بچه‌ها اشک ریختند و متحول شدند و برای من هر شب تمرین این نمایش همانند شب قدر بود، این نمایش درگیری انسان با خدا و خودش است.

انسان در تئاتر «من کدامم» به دنبال من گمشده و اصیل خود می‌گردد

امیرپور تصریح کرد: این نمایش خاص است و زبان سختی دارد اما مخاطب خاص ندارد، این تبلیغ و دیدن است که نمایش را خاص می‌کند.

محمد مطیع از دیگر بازیگران تئاتر «من کدامم» با بیان اینکه اولین نمایشی است که با کمال‌الدین غراب همکاری کردم و خوشحالم که در خدمت ایشان هستم، ادامه داد: این نمایش فلسفی است و شاید برای متوجه شدن آن نیاز باشد چند بار افراد آن را ببینند، سخت بودن نقش‌ها موجب طولانی شدن تمرینمان شد.

خبر جدید  تقاضای ۳۹۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای پیشبرد پروژه‌های شهری مشهد

تئاتر رو به ابتذال کشیده شده است

مطیع با اشاره به اینکه تئاتر ما رو به ابتذال کشیده شده است، عنوان کرد: تئاتر ما سیرک شده است و اصالتش در حال تغییر است، باید تئاتری با موضوع فلسفی و… در سطح شهر دیده شود تا معنای واقعی تئاتر حس شود.

وی ادامه داد: مردم دوست ندارند چیزی بیاموزند و در خصوص مسائل قرآنی و تاریخی چیزی یاد بگیرند، آن‌ها فقط به دنبال خندیدن هستند.

انسان در تئاتر «من کدامم» به دنبال من گمشده و اصیل خود می‌گردد

بازیگر تئاتر «من کدامم» ادامه داد: مخاطبی که از تئاتر شناختی ندارد و برای اولین بار تئاتری را می‌بیند که لودگی است، فکر می‌کند اصالت تئاتر همین است، در حالیکه اینطور نیست.

مطیع تصریح کرد: چرا باید جنگ شادی و تئاتر آزاد در قالب نمایش به مردم ارائه شود؟؛ برای شناخت تئاتر به مردم نباید به سمت ابتذال برویم تا گیشه پرشود.

وی عنوان کرد: در زمان قدیم سن در تئاتر نبود و خود بازیگرها در میادین اجرا داشتند و تئاتر را به مردم می‌آموختند.

بازیگر تئاتر «من کدامم» اظهار کرد: چرا همه فیلم‌ «محمد رسول‌الله(ص)» را بارها می‌بینند، برای اینکه با سرشت ما گره خورده است و نمایش «من کدامم» نیز موضوع سرشت انسان و چرایی بودنش را نشان می‌دهد.

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *