اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

ایران در توسعه انسانی از رتبه ۱۶۰به رتبه۲۰ جهان صعود کرده است

ایران در توسعه انسانی از رتبه ۱۶۰به رتبه۲۰ جهان صعود کرده است

محمد رضا باهنر چهارشنبه شب در نشست ماهیانه انجمن اسلامی مهندسین خراسان افزود: نظام جمهوری اسلامی ایران در فناوریهای نو مانند هسته ای، هوا فضا، نانوتکنولوژی، بایوتکنولوژی، آی.تی و آی.سی.تی گامهای بسیار بلند برداشته و موفقیتهای چشمگیر کسب کرده است که پیش از انقلاب خبری از این فناوریها در کشور نبود.
وی با اشاره به روند کاهش ارزش پولی ملی از زمان قاجار تاکنون اظهار داشت: این روند نشان می دهد در رسیدن به وضعیت نامناسب همه حکومتها و دولتها شریک بوده اند.
وی گفت: اشکال بزرگی که در اقتصاد کشور وجود دارد این است که مصرف و خرج کردن بیش از درآمد است.
باهنر افزود: کشور ما در شدت مصرف انرژی رتبه سوم دنیا را دارد یعنی ایران ۸۰ میلیون نفری معادل چین یک میلیارد و ۷۸۰ میلیون نفری انرژی مصرف می کند در حالی که جمعیت چین ۲۰ برابر جمعیت ایران است و ۲۰ برابر کشور ما هم تولید می کند.
وی اظهار داشت: بیش از ۷۰ درصد بنگاههای اقتصادی کشور که دست اندرکار تولید هستند مزیت منفی تولید می کنند یعنی اگر موادی را که مصرف می کنند بفروشیم گرانتر از کالای تولیدی آنها می خرند.
دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین گفت: رتبه کشور ما در سرانه تولید ناخالص جهان رتبه بیستم است اما باید دانست که هر کشوری که تولید سرانه آن از ۱۰ هزار دلار بالاتر است سهم بخش کشاورزی آن در اقتصاد از پنج درصد کمتر است یعنی دنیا به سرعت به سوی تولید در بخشهای خدمات و صنعت حرکت می کند.
باهنر افزود: با توجه به وضعیت کمبود شدید آب در کشور کشت غرقابی جایز نیست.
وی اظهار داشت: حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در کشور سوخت قاچاق می کنند زیرا قیمت بنزین در ایران هزار تومان اما در تمام کشورهای اطراف ایران بیش از ۱۰ هزار تومان است و حتی این تجارت چنان سودآور است که برخی از اشرار و قاچاقچیان مواد مخدر در مناطق مرزی دست از قاچاق مواد مخدر کشیده و به قاچاق سوخت روی آورده اند.
وی گفت: پولی که ایرانیان بابت هر لیتر بنزین می پردازند حتی بهای حمل بنزین از پالایشگاه تا باکهای خودروها هم نمی شود و این در حالی است که درآمد نفتی کشور ۴۰ میلیارد دلار است و دولت سالانه ۷۰ میلیارد دلار سوبسید نفتی می دهد.
وی ادامه داد: در بودجه سال ۱۳۹۸ کشور در حالی که بودجه عمومی دولت ۴۰۰ هزار میلیارد تومان است دولت ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه مخفی پرداخت می کند.
دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین گفت: اگر بخشی از این مشکلات حل شود با توجه به پیشرفتهای حاصل شده باید منتظر اتفاقات بسیار بزرگ در کشور بود ولی باید تصمیم های خطیری گرفت به عنوان مثال باید وزرا و استاندارانی را بر کارها مستولی کرد که نه تنها به دنبال گرفتن پول از دولت نباشند بلکه توان خلق ثروت را هم داشته باشند.
۱۹۲۲/ ۶۰۵۳

خبر جدید  بارش در خراسان رضوی تجدید می شود


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *