اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

ایران مستعد صنعت توریسم است

ایران مستعد صنعت توریسم است

ایران مستعد صنعت توریسم استبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، مهدی نجفزاده، عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد، امروز، ۸ اسفند در اولین روز از دومین همایش ملی دولتپژوهی که در آمفیتئاتر دانشکده علوم اداری و اقتصاد دانشگاه فردوسی، اظهار کرد: عنوان بحثی که بنده مطرح میکنم ابر بحرانهای سه گانه درونزاد جمهوری اسلامی ایران است. من بین سه موضوع یا سه عنوان استراتژی، سیاست و مدیریت تفاوت قائل میشوم و به نظرم مشکل و مسئله جمهوری اسلامی ایران در سیاست و مدیریت نیست بلکه در استراتژی است.

این استاد علوم سیاسی بیان کرد: استراتژی در حقیقت به معنای تصمیمهای بزرگ است و وقتی این تصمیمها را بخواهیم اجرایی کنیم، سیاست روی آن میگذاریم و در مرحله سوم مدیریت میکنیم. اگر استراتژیها غلط باشند، سیاستها به تبع آن غلط خواهد بود و اگر سیاستها غلط باشد، از مدیریت هیچ کاری بر نمیآید.

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی عنوان کرد: استراتژیهای دراز مدت، واقعی، غیرقابل تغییر و غیر قابل بازگشت هستند و تصمیمی که گرفته شود به سختی تغییر میکند به نظر من ما در جمهوری اسلامی با استراتژیهای غلطی مواجه هستیم و تا این استراتژیها تغییر نکنند تفاوتی در دولتها ایجاد نمیشود.

نجفزاده با اشاره به اینکه نگاه را باید کمی فراتر از آنچه رخ میدهد برد، خاطرنشان کرد: به نظر من مسئله نه اصلاح طلبی است نه اصولگرایی، آنچه که رخ داده فراتر از اینهاست و باید از بالا به پدیده ایران نگاه کرد، تصویر ایران در سال ۱۳۹۷ به رنگ قرمز درآمده، ایران با بحران وحشتناک آب روبه است و متاسفانه استراتژیهای ما این بلا را سر ایران آورده است و تقریبا خشکسالی شدیدی در بسیاری از نقاط ایران حکم فرماست. بخشی از آنها ناشی از استراتژیهایی است که ما طی ۴۰ سال اجرایی و خاک را از آب تهی کردیم و تا آینده این معضل همراه ما است.

خبر جدید  بهره‌برداری از ۶ پروژه عمرانی در بقاع متبرکه خراسان رضوی

این استاد دانشگاه تصریح کرد: در دوران پهلوی با توجه به جغرافیای ایران سه استراتژی در پیش گرفته شد و این استراتژیها درست بودند اگر چه سیاستها غلط بودند؛ یکی از استراتژیها کنترل کشاورزی بود. بر اساس گزارشهایی که آمریکاییها در اختیار دولت ایران گذاشتند و همچنین خود دولتمردان ایران به این نتیجه رسیده بودندکه ایران مستعد کشاورزی نیست و نباید انتظار کشاورزی از ایران داشته باشیم و تنها سه درصد مستعد کشاورزی مطلوب است و الباقی متوجه آب، خاک و جمعیت است.

نجفزاده اظهار کرد: استراتژی دوم کنترل جمعیت بود. باز براساس گزارشهایی که با توجه به جغرافیای ایران اعلام کردند ایران گنجایش بیش از ۳۵ میلیون جمعیت را به سختی دارد و حداکثر ۵۰ میلیون نفر را با سیاست درست میتوان مدیریت کرد و سومین استراتژی حفظ مراتع است. ما مراتع را ندیدیم تا حفظ کنیم و بعد از انقلاب متاسفانه مراتع را هم حراج کردیم و بخشی از ریز گردهای امروز در برخی شهرها ناشی از همین مسئله از بین رفتن مراتع ماست.

وی بیان کرد: هر سه استراتژی منوط به جغرافیای ایران است با توجه به این واقعیت که ایران کشوری کم آب است و جمعیت ایران خالی از جغرافیا است، دولت پهلوی در راستای این سه استراتژی پیش رفت. در سال ۴۳ اعلام میشود که استراتژی جامعه ایران باید به سمت صنعت حرکت کند. این استراتژی در راستای کنترل کشاورزی و منابع آب در ایران بود و سیاست به سمت وجه سرمایه داری رفت و البته این را نیز باید گفت که سیاست صنعتی شدن ایران در آن زمان غلط بوده ولی به طور کلی در راستای همان سه استراتژی جغرافیا، منابع آب و خاک پیش رفت.

خبر جدید  خلق حماسه عظیم در دیار سربداران

ان استاد دانشگاه بیان کرد: ما در سال ۱۹۵۶، ۱۸ میلیون جمعیت، در سال ۱۹۶۶، ۲۵ میلیون و سال ۱۹۷۶، یعنی ۲ سال قبل از انقلاب ۳۳ میلیون جمعیت داشتیم. در یک برآوردی از ایران باید گفت در این سالها رشدی آرام برای جمعیت داشتیم و در سال ۱۹۷۹ با ۳۹ میلیون جمعیت ایران را تحویل گرفتیم.

نجفزاده یادآور شد: بعد از انقلاب دو استراتژی در پیش گرفتیم که در حقیقت دولتها تقصیر کار نبودند بلکه نوع نگاه این بوده، ترویج کشاورزی و حذف سیاست افزایش جمعیت و در حقیقت استراتژیهای رژیم پهلوی را حذف کردیم و نتیجه این شد که در دو حوزه رشدهای زیادی داشتیم.

وی افزود: اولی بحران جمعیت بود که از سال ۱۳۵۷ که جمعیت ایران ۳۵ میلیون بود در سال ۶۷ حدودا ۱۷ میلیون به جمعیت اضافه کردیم و به تبع آن با بحرانهای مدرسه، دانشگاه ،کار ، شغل و ازدواج به دلیل افزایش ناگهانی جمعیت روبهرو شدیم.

خبر جدید  دستگیری 3 عضو شورای بخش مرکزی مشهد

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: ما الگوهای کشاورزی را تغییر دادیم و با سدسازی و چاه زدن بر مشکلات دامن زدیم و حدودا ۵۰۰۰ چاه غیر مجاز حفر و زمین را خشک کردیم زیرا میخواستیم خودکفا باشیم، طبیعت را تغییر دادیم و بخشی از خشکسالیهای اخیر ناشی از سیاستهای گذشته است؛ بنابراین با یک تصمیم نابجا در حقیقت همه سیاستها را تحت تاثیر همان تصمیم اول قرار دادیم.

وی افزود: ما سدهای بیشماری تاسیس کردیم که برای کشاورزی استفاده نمیشود بلکه تنها برای مصرف جمعیت شهرهاست و همه دولتها درگیر مشکلی که درست کردیم شدند، همه اشتباهات دیگر به دلیل این بود که یک استراتژی نادرست به کاربرده شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی با تاکید بر اینکه ما دو استراتژی غلط داشتیم، افزود: ایران مستعد کشاورزی نیست و باید کشاورزی را رها کنیم. برای ایرانی که فقط ۵ درصد زمین حاصلخیز دارد، کشاورزی مناسب نیست و باید محصولاتی که آب کم نیاز دارند، بکاریم. همچنین ایران مستعد صنعت هم نیست و دو ارابه مرگ تولید میکند که سالانه ۵۰ هزار نفر را میکشد. شهرهای بزرگمان را به شهرهای پر از دود و رنج و بیماری تبدیل کردهایم، پس چه کار باید کرد؟

استاد علوم سیاسی گفت: تغییر دولت و سیاست فایدهای ندارد بلکه باید نگاه تغییر کند. ایران مستعد صنعت توریسم است اما صنعت توریسم بستگی به این دارد که نگاهمان را تغییر دهیم.

انتهای پیام


منبع :: http://khorasan.iqna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *