اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

بازی خطرناک ترامپ با اقتصاد آمریکا

بازی خطرناک ترامپ با اقتصاد آمریکا

دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا با جنگ تجاری علیه چین شوک بزرگی به اقتصاد آمریکا وارد می‌کند.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از سی ان ان، بانک مرکزی فدرال بعد از ۱۱ سال نرخ بهره را کاهش داد و این کاهش تاثیر بسزایی در رکود اقتصادی امریکا خواهد داشت. ۲۴ ساعت بعد ترامپ این کاهش را با تعرفه‌های ۳۰۰ میلیارد دلاری واردات چین جبران کرد، اما این مورد و عملکرد مقابل پکن به طور مستقیم بر خریداران آمریکایی تاثیرگذار خواهد بود.
این  جنگ تجاری موجب رکود تولید در جهان خواهد شد و تزلزل اعتماد در تجارت و خوش‌بینی مصرف‌کنندگان را از بین خواهد برد.
کریستینا هوپر، رئیس استراتژیست بازار جهانی Invesco می گوید: این عملکرد به اقتصاد جهانی آسیب جدی می‌رساند و خطر رکود اقتصادی افزایش خواهد یافت.
ترامپ روز پنجشنبه با اعلام ناگهانی آتش‌بس تجاری بین ایالات متحده و چین ، سرمایه‌گذاران را شوکه کرد. اگرچه همچنان این مذاکرات ادامه دارد، اما ترامپ در توئیت خود اعلام کرد قصد دارد ۱۰ درصد تعرفه را بر واردات باقیمانده ایالات متحده از چین اعمال کند.
با این توئیت ترامپ، سهام ایالات متحده سقوط کرد و به نظر کارشناسان این سقوط سرآغاز رکود اقتصادی خواهد بود.
ترامپ همچنین احتمال ۲۵ درصدی تعرفه بر کالاهای چینی را نیز اعلام کرده است.
کالاهای مصرفی مورد هدف قرار گرفته است
فراتر از تاثیر مستقیم تعرفه‌ها ، افزایش در تنش‌های تجاری ضربه قابل توجهی به اعتماد تجاری وارد خواهد کرد. آغاز و اتمام چندین مرتبه این جنگ تجاری موجب عدم سرمایه‌گذاری خواهد شد و سرمایه‌گذاران به جای استخدام کارگران و افتتاح کارخانه‌های جدید در حاشیه خواهند نشست.
پیتر بوکوار، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری در گروه مشورتی بلکلی اظهار کرد: تنها چیزی که ایالات متحده را از رکود خارج می‌کند قدرت هزینه‌های مصرف‌کنندگان است.
با این وجود تعرفه‌های ترامپ تاثیر گسترده‌ای در محصولات مصرفی خواهد داشت و منجر به افزایش قیمت کالاهایی از جمله پوشاک ، کفش و لوازم الکترونیکی مانند تلفن‌های هوشمند‌، لپ تاپ و تبلت خواهد شد.
طبق اعلام انجمن پوشاک و کفش آمریکا، در سال ۲۰۱۸ ، ۴۲ درصد از پوشاک و ۶۹ درصد از کفش‌های فروخته شده در ایالات متحده از چین وارد شده بودند.
بوکوار گفت: این عملکرد باعث کاهش هزینه‌های مصرف‌کننده خواهد شد و اگر تعرفه‌ها عملی شوند احتمالا ایالات متحده بیش از ۵۰ درصد رکود اقتصادی را تجربه خواهد کرد.
واکنش چین به این عملکرد ترامپ نیز در اقتصاد تاثیرخواهد داشت و برخی از ناظران می‌ترسند فشارهای گسترده ترامپ به چین حس انتقام جویی را تحریک و فشار اقتصادی را عمیق‌تر کند.
مایکل هیرسون مدیر گروه اوراسیا در چین و شمال شرقی آسیا اظهار کرد: بازی ترامپ در این مورد تاثیر مورد نظر وی را نخواهد داشت و شی جینپینگ رئیس جمهور چین نمی‌تواند نسبت به این تصمیم ترامپ سکوت کند.
سخنگوی وزارت بازرگانی چین در بیانیه‌ای گفت: اگرچه چین به دنبال جنگ اقتصادی نیست، اما این کشور در صورت لزوم در جنگ اقتصادی مبارزه خواهد کرد. این مقام همچنین گفت چین مجبور است اقدامات متقابل لازم را انجام دهد، اما توضیح نداد که این اقدامات چه خواهد بود.
گزینه‌های پکن در این مورد شامل تعرفه‌های خاص خود، محدود کردن عرضه مواد معدنی کمیاب که صنعت فناوری جهانی به آن متکی است و کاهش ارزش پول این کشور است.
قبل از اقدامات هفته گذشته صنایع تولیدی جهان در رکود شدید بودند و فعالیت کارخانه‌ها در ایالات متحده در ماه جولای به ضعیف‌ترین سطح خود طی سه سال گذشته رسید.
بسیاری از افراد این جنگ تجاری را عامل رکود تولید جهانی می‌دانند، هر چند که این تصور ممکن است فقط تا حدی درست باشد.
برخی گمانه‌زنی کرده‌اند که ترامپ در حال تشدید جنگ تجاری است تا بانک فدرال را مجبور کند تا به خواسته‌های وی عمل کند. اما این عمل یک بازی خطرناک است، زیرا هیچ تضمینی وجود ندارد که بانک فدرال با خواسته‌های ترامپ هماهنگ شود.

خبر جدید  ضرورت راه‌اندازی گمرک در کلات برای رونق اقتصادی و گردشگری

انتهای پیام

بازی خطرناک ترامپ با اقتصاد آمریکا

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *