اخبار مشهد خراسان ما
سایر خبرگزاری ها

بالغ بر ۱۵ درصد فرار مالیاتی در خراسان رضوی شاهد هستیم

بالغ بر ۱۵ درصد فرار مالیاتی در خراسان رضوی شاهد هستیم

به گزارش خبرگزاری موج از مشهد، یحیی یعقوبی‌نژاد گفت: یکی از مشکلات حوزه مالیات در خصوص فرار مالیاتی بوده و از مجموع پرداخت‌های مالیاتی‌ که باید انجام می‌شده بالغ بر ۱۵ درصد فرار مالیاتی را در استان شاهد هستیم و ۳ درصد درآمد مالیاتی کشور از خراسان رضوی بوده است و از مجموع بودجه‌ای که حق استان بوده ۸۳ درصد آن محقق شده است.

مدیرکل امور مالیاتی خراسان رضوی با بیان اینکه در خصوص مودیان مالیاتی بعضاً شاهد اعلام عدد و ارقام‌های غیرحقیقی هستیم، افزود: فرار مالیاتی بین گروه‌های مختلف هست که بخش عمده آن مربوط به فعالان اقتصادی بوده است و بودجه لایحه پیشنهادی دولت برای درآمدها و هزینه‌ها بوده که بخش عمده‌ای از هر دو مهم محقق نشده است و در هیچ سالی مشاهده نشده که به همان میزان معین شده محقق شده باشد.

خبر جدید  ایست قلبی راننده اتوبوس حادثه ساز شد + عکس

محور کلیدی سیاست‌های اقتصادی عدم اتکا به بودجه نفتی است

یعقوبی نژاد با اشاره به اینکه یکی از محورهای کلیدی سیاست‌های اقتصادی و کلان‌کشور عدم اتکا به بودجه نفتی بوده و در چهارچوب بسته‌های اقتصاد مقاومتی بسته‌های ویژه‌ای در این خصوص دیده شده است، خاطرنشان کرد: بخش عمده‌ای از فرارهای مالیاتی مربوط به کارت‌های بازرگانی بوده و مرجع صادرکننده این کارت بخش دیگری بوده و تنها اثرات منفی و سوء آن به مجموعه‌های مالیاتی بر می‌گردد و امیدواریم که این کارت تنها به دست فعالان اقتصادی حقیقی برسد و بالغ بر ۹۸۰ میلیارد ریال از معوقات مالیاتی مربوط به این گروه بوده است.

وی ادامه داد: همچنین موضوع فرار مالیاتی در معاملات خُرد هم وجود دارد و نظام مالیاتی کشور به این سمت پیش می‌رود که نظارت‌ها بر اساس سه ریسک پائین، متوسط و بالا طبقه‌بندی شوند و بخش اعظمی از آن‌ها که جزو گروه اول بوده زیر سقف مالیاتی هستند، گروه دوم جزو موعدیان کم‌ریسک و گروه سوم جزو موعدیان پرریسک هستند و تمامی این گروه‌ها مورد رسیدگی قرار می‌گیرند و ۷۴ درصد از مجموع اظهارنامه‌ها مالیاتشان صفر ریال بوده و حدود ۱۲ درصد بین صفر تا ۱۰ میلیون ریال بوده است.

خبر جدید  امداد رسانی به کوهنوردان مفقود شده در ارتفاعات هزار مسجد

مدیرکل امور مالیاتی خراسان رضوی با اشاره به اینکه در خصوص تراکنش‌های بانکی مجموع تراکنش‌های تا ۵۰ میلیارد ریال قبل از سال ۹۵ اقدامی صورت نمی‌گیرد، اضافه کرد: اما از سال پس از آن این کار طبق مقررات و بدون سقف و کف انجام می‌شود و هم‌اکنون تعداد ۱۱۲ پرونده اشخاص حقیقی و حقوقی با مالیات ۱۲۰۰ میلیارد ریال داریم که تنها ۱۰۰ میلیارد ریال آن وصول شده است و مابقی در مرحله دادرسی هستند.

خبر جدید  500 جهیزیه به زوج‌ های نیازمند مشهدی اهدا می‌ شود

صادرکنندگان شامل پرداخت مالیات نمی‌شوند.

مدیرکل امور مالیاتی خراسان رضوی بیان کرد: مالیات‌ها بر اساس چرخه مبادلات اعم از واردات، تولید و توزیع دریافت می‌شود و صادرات جزو این چرخه نیست و فرد صادرکننده شامل پرداخت مالیات نمی‌شود.

یعقوب‌نژاد گفت: طبق بند ماده ۳۴ در ۹ ماهه نخست امسال بالغ بر ۳۳ میلیارد تومان به صادرکنندگان مسترد شده است.

وی افزود: بیشترین بودجه و تلاش را در حوزه آموزش موعدیان مالیاتی داشته‌ایم و در خصوص قوانین مرتبط با کارمان آموزش‌های به‌روز و مستمر را داشته‌ایم.

مدیرکل امور مالیاتی خراسان رضوی در رابطه با دریافت‌ مالیات‌های غیرقانونی، خاطرنشان کرد: طبق قانون دارندگان حقوق زیر ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شامل پرداخت مالیات نمی‌شوند و اگر رقمی کسر شود خلاف قانون است.

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *