اخبار مشهد خراسان ما
سایر خبرگزاری ها

باید تمدن اسلامی را احیا کرد/ اخلاق؛ از مهم‌ترین عوامل زمینه‌ساز این تمدن

باید تمدن اسلامی را احیا کرد/ اخلاق؛ از مهم‌ترین عوامل زمینه‌ساز این تمدن

گروه معارف: رئیس پژوهشکده اسلام تمدنی، اخلاق را به عنوان یکی از عوامل پدیده آورنده تمدن اسلامی عنوان کرد و گفت: مهمترین محوری که در اخلاق مولد اسلامی هست و در تمدن اسلامی بسیار تأثیرگذار است، عنصر احترام به خویشتن واحترام به دیگران است.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، علیرضا واسعی، رئیس پژوهشکده اسلام تمدنی و عضو هیئت رئیسه کمیسیون تخصصی تبیین و بازخوانی تمدن اسلامی، امروز هشتم آذر ماه در همایش بین المللی «بازخوانی تمدن اسلامی و جهان شهر معنوی» اظهار کرد: تمدن با ترکیب‌های متعدد جزو دغدغه‌های اندیشمندان ،متفکران و رهبران جامعه اسلامی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: باید تمدن اسلامی را احیا کرد این سخن فقط در جهان اسلام مطرح نیست بلکه دغدغه دیگر کشورها نیز شده است. 

خبر جدید  کمک خیران حوزه سلامت به احداث همراه‌سرا‌ی امام رضا(ع) سبزوار

واسعی با ببان ابنکه تمدن همچنان دچار ابهام معنای و مفهومی است و تعریف جامع و کاملی از تمدن وجود ندارد، گفت: تمدن به امور متعددی اطلاق می شود و امر محقق است. تمدن یک امر کلان و بالاترین واحد فرهنگی هر جامعه ای است و هرگز به یک قوم و یا نژاد بستگی ندارد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون تخصصی تبیین و بازخوانی تمدن اسلامی ادامه داد: نمی توانیم یک روزه سخن از تمدن فرانسه به میان بیاوریم چه رسد تا اینکه تمدن را با افراد معنا کنیم. تمدن مفهوم عام و کلانی دارد. تمدن دارای  دو وجه نرم و سخت است. طبق تحقیقات اندیشمندان بسیاری به این نتیجه می‌رسیم که تمدن  مفهوم عام تر و کلان تری نسبت به فرهنگ دارد. برخی معتقدند  که فرهنگ وجه نرم و تمدن وجه سخت است، اما سیطره غرب در دنیای امروز باعث شده تا تمدن را حاصلی از دستاوردهای مادی بشر بدانیم.

خبر جدید  عظمت یک ملت به آرمان های بزرگ و مبانی فکری است

وی بیان کرد: در واقع تمدن آن الگو از زندگی سامان یافته است که در فرایند  زمان طولانی در جهت رفع نیازهای انسان به وجود آمده است. تمدن امری تدریجی است. انسان‌ها دو دسته نیاز دارند،  نیازهای معنوی، عقیدتی و فکری و دسته دوم نیازهای آسایشی که به جسم، ماده و هویت  او اطلاق می شود. تمدن آن چیزی است که  هم به نیازهای مادی و هم به نیازهای معنوی انسان اشاره دارد.

واسعی ادامه داد: تمدن مبناهای گوناگونی دارد اگر مبنای اسلامی داشته باشد تمدن اسلامی خواهیم داشت، چرا که تمدن اسلامی ریشه در تفکر و آموزه‌های دینی دارد.

خبر جدید  توسعه سرانه ورزشی در مناطق محروم توسط وزارت ورزش و جوانان

عضو هیئت رئیسه کمیسیون تخصصی تبیین و بازخوانی تمدن اسلامی گفت: تمدن اسلامی آن دستاوردها و الگوی زیستی است که براساس آموزه‌ها و فرهنگ اسلامی در طول تاریخ برای مسلمانان حاصل شده است.

وی با اشاره به اینکه تمدن در فرایند زمان طولانی حاصل می شود، گفت: تمدن با پدیده‌های و عناصر و عوامل مختلف پیوند می خورد و شکل جدید میگیرد.

واسعی، اخلاق را به عنوان یکی از عوامل پدیده آورنده تمدن اسلامی دانست و بیان کرد: مهمترین محوری  که در اخلاق مولد اسلامی هست و در تمدن اسلامی بسیار تأثیرگذار است، عنصر احترام به خویشتن واحترام به دیگران است.

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *