خراسان ما
خراسان ما

بخش نخست| ماجرای حمله ساواکی‌ها به مدرسه نواب+‌فیلم

بخش نخست| ماجرای حمله ساواکی‌ها به مدرسه نواب+‌فیلم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، براساس اسناد، اوج فعالیتهای انقلابی در مشهد از خرداد ۱۳۵۷ همزمان با سالگرد نهضت ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ حوادثی به یاد ماندنی را در تاریخ این شهر به یادگار گذاشته است، این فعالیتها با بازگشت رهبر معظم انقلاب از تبعید در ایرانشهر در مهر ماه سال ۵۷ موجی پرشور میان انقلابیون مشهد به راه انداخت و برجسته شدن راهپیماییها و سخنرانیها، ماموران رژیم را در مشهد به وحشت انداخت.

مبارزات مردم مشهد علیه رژیم ستمشاهی در ماه محرم و پاییز ۱۳۵۷ به قیام مردم رنگی عاشورایی داد که با تاسی از شهدای کربلا حاضر بودند در مقابل بی عدالتی رژیم پهلوی در راه پیروزی انقلاب از جان نیز بگذرند.

جلسات هماهنگی راهپیماییها و سخنرانیها با حضور هسته مرکزی رهبران انقلاب در مشهد شامل رهبر معظم انقلاب، آیت الله واعظ طبسی و شهید هاشمی نژاد و نیز مردم در مدرسه نواب، مسجد کرامت و بیوت مراجع عظام از ابتدای ماه محرم در مشهد به صورت یک برنامه روزانه درآمده بود.

یکپارچگی مردم مشهد با هدایت روحانیون، درگیری های شدید با رژیم پهلوی را در ۲۳ آذر ماه، ۹ و ۱۰ دی ماه، ششم بهمن ماه و تا پیروزی انقلاب در ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ رقم زد تا مبارزات این شهر در تاریخ انقلاب اسلامی ماندگار شود.

در فیلم زیر به نقش مدرسه نواب در مبارزات علما علیه رژیم شاهنشاهی پرداخته شده است.

انتهای پیام/ش


منبع :: https://www.tasnimnews.comدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • بانک پاسارگاد