اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

برگزاری کنگره خواجه اختیار منشی گنابادی

برگزاری کنگره خواجه اختیار منشی گنابادی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، معاون عمران و توسعه شهری وزیر کشور در این مراسم گفت: ایران از جاذبهبرگزاری کنگره خواجه اختیار منشی گنابادی ها و میراث فرهنگی و ملموس بسیار برخوردار است که ریشه در فرهنگ و آداب و رسوم و هویت این مرز و بوم دارد.

مهدی جمالی نژاد افزود: برگزاری کنگره ملی خواجه اختیار منشی گنابادی یک ضرورت برای معرفی میراث و ذخایر فرهنگی کشور به شمار می رود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: خواجه اختیار منشی گنابادی نه تنها به عنوان یک هنرمند و خوشنویس بلکه به عنوان یک سمبل جهانی شناخته می شود و آثار وی الهام بخش هنرمندان ما در عصر کنونی است.

جعفر مروارید افزود: برگزاری این مراسم نقش مهمی در معرفی ذخایر فرهنگی و هنری به مردم و نسل جوان دارد.

خبر جدید  ارائه بسته حمایتی دولت در مرکز ناباروری میلاد مشهد

وی اظهار داشت: تکریم خواجه اختیار منشی گنابادی نشان دهنده توجه به همه نقاط کشور و برنامه ریزی توسط اهالی فرهنگ و هنر است که مقدمات یک تمدن ایرانی اسلامی را فراهم می کند.

در این مراسم پیام استاد غلامحسین امیرخانی رئیس انجمن خوشنویسان ایران نیز قرائت شد.

در بخشی از این پیام آمده است: پاسداشت اسطوره های هنر خوشنویسی و شناساندن آنان به نسلی که در فضای پر تنش و تلاطم پیشرفت و توسعه امروز قرار گرفته اند امری ضروری و وظیفه مسلم بر عهده ما و همه فعالان این حوزه است و کنگره خواجه اختیار منشی گنابادی فرصتی مغتنم است تا کارشناسان و پژوهشگران و هنرمندان به زوایای ناشناخته زندگی و هنر این اسطوره خط تعلیق با دقت بیشتری بنگرند و از او و همه مشاهیر هنر ایرانی سرمشق بگیرند و در بسط و توسعه هنر بی بدیل آنان بکوشند.

خبر جدید  برنز بدمینتون‌باز مشهدی در مسابقات کشوری

این پیام می افزاید: آنطور که در نوشته های خواجه اختیار مشهود است این هنرمند به یقین منسوب و متعلق به گناباد است و در این زمان همه گنابادیهای هنردوست باید از داشتن این میراث ارزشمند و تاریخی شهرشان بر خود ببالند و بویژه جوانان بیشتر به هنر خطاطی و خوشنویسی که هنری ارزش مدار و کارآمد است، روی آورند.

کنگره ملی خواجه اختیار منشی گنابادی با حضور ۳۰ نفر از خوشنویسان مطرح و تعلیق نویسان برجسته کشور برگزار شد.

رونمایی از تندیس خواجه اختیار منشی گنابادی، برگزاری کارگاه تخصصی رسمالخط تعلیق برای نخستین بار در ایران، رونمایی از مجموعه چهار جلد کتابها و مرقعات آثار خواجه اختیار نوشته دکتر قلیچ خانی از پژوهشگران و اساتید دانشگاه الزهرا (س) تهران و همچنین کتاب سرمشق های خط تعلیق اثر دکتر امین سلطان خواه از دیگر بخش های این کنگره بود.

خبر جدید  ترانزیت 340 هزار تن کالا از گمرک مرزی دوغارون به افغانستان

خواجه اختیارالدین منشی گنابادی یکی از خوشنویسان بزرگ قرن دهم هجری و بزرگ ترین استاد خط تعلیق در ایران بوده که مدت ۳۰ سال در دربار سلطان محمد خدابنده فرزند اول شاه طهماسب صفوی به نوشتن نامه های شاه اشتغال داشت.

اکثر مورخان وفات وی را در سال ۹۹۰ هجری دانسته اند ولی کتاب دانشوران خراسان آن را ۹۷۰ ذکر کرده است. بسیاری از محققان تحول و توسعه کمی و کیفی خط تعلیق را مرهون تلاش های این هنرمند دانسته اند که زمینه ساز پیدایش خط نستعلیق و شکستة نستعلیق شده است.


منبع :: http://mashhad.iribnews.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *