خراسان ما
خراسان ما

برگزیدگان ششمین دوسالانه ملی تذهیب های قرآنی معرفی شدند

برگزیدگان ششمین دوسالانه ملی تذهیب های قرآنی معرفی شدند

به گزارش ایرنا، مدیرعامل موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی در این مراسم گفت: هنر تذهیب و گل و مرغ و در مجموع آثار این دوسالانه بهترین نوع هنر است زیرا زینت بخش کلام الله مجید و همچنین آستان مقدس حضرت امام رضا (ع) می باشد.
محمد علی چمی گوی افزود: برگزاری این دوسالانه به منظور احیای مکاتب هنری گذشته و حمایت از هنرمندان فعال در عرصه هنرهای سنتی و قرآنی از سال ۱۳۸۷ به همت موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی آغاز شد و در ششمین دوره از آن دو رشته طراحی فرش و طراحی کاشی سنتی به آن اضافه شد.
وی اظهار داشت: ششمین دوسالانه ملی تذهیب های قرآنی در رشته های تذهیب، تشعیر، گل و مرغ لاکی و آبرنگی، طراحی فرش، طراحی کاشی سنتی برگزار شد و قرار است آثار برگزیدگان هر رشته توسط موسسات مختلف آستان قدس رضوی در حرم مطهر رضوی و سایر بخشهای مرتبط با آن مورد استفاده قرار گیرد.
وی گفت: در ششمین دوسالانه تذهیب های قرآنی برای نخستین بار کارگاه های هنری علاوه بر مشهد در استان های دیگر نیز برگزار شدند و در هفتمین دوسالانه دست کم ۳۰ کارگاه و در همه استان های کشور برگزار خواهد شد.
مدیر عامل موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی افزود: ۱۵۴ هنرمند ۱۹۸ اثر از ۱۹ استان و یک اثر از کشور افغانستان در رشته های تذهیب، تشعیر، گل و مرغ، طراحی فرش، طراحی کاشی سنتی به دبیرخانه این دوسالانه ارسال کردند.
چمی گوی اظهار داشت: از این تعداد ۹۶ اثر تذهیب، ۸۰ اثر گل و مرغ، ۱۲ اثر تشعیر، هشت اثر طراحی فرش، سه اثر طراحی کاشی بود که بیشترین اثر رسیده مربوط به تهران با ۴۱ اثر، مشهد با ۳۳ اثر و اصفهان با ۱۹ اثر می باشد و با رای هیات داوران در هر رشته سه اثر به عنوان برگزیده دوسالانه معرفی شد.
وی گفت: در کنار این جشنواره، از روز گذشته نمایشگاه ششمین دوسالانه تذهیب‌ های قرآنی و طراحی نقوش اسلامی کاربردی در نگارخانه رضوان مشهد گشایش یافت که در این نمایشگاه ۱۱۸ اثر منتخب از بین ۱۹۹ اثر رسیده به ششمین دوره این دوسالانه در بخش‌ های تذهیب، گل و مرغ لاکی و آبرنگی، تشعیر، طراحی فرش و طراحی کاشی سنتی به نمایش درآمد.
وی افزود: این آثار از هنرمندان شهرهای مختلف کشور مانند کرمانشاه، سنندج، قم، قزوین، تهران، تبریز، رشت، اصفهان، مراغه و مشهد و همچنین اثر هنرمندی از هرات افغانستان است.
مدیر عامل موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی گفت: از فردا فعالیت ها برای هفتمین دوسالانه تذهیب های قرآنی آغاز می شود که به زودی فراخوان آن منتشر خواهد شد.
در این مراسم از ۱۵ برگزیده اول تا سوم هر رشته از ششمین دوسالانه تذهیب های قرآنی با حضور هنرمندان برجسته کشور در این رشته ها قدردانی شد.
۷۴۸۹ / ۶۰۵۳


منبع :: http://www.irna.irدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • بانک پاسارگاد