اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

بهترین زمان برای تشخیص ناشنوایی نوزادان تا ۶ ماهگی است

بهترین زمان برای تشخیص ناشنوایی نوزادان تا ۶ ماهگی است

حسن گرمئی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بطور میانگین سالانه حدود چهار تا پنج هزار نوزاد مبتلا به کم شنوایی مادرزادی در کشور متولد می شوند و با توجه به اینکه تعداد بسیار زیادی نیز پس از تولد یا بر اثر بیماریهایی که شنوایی را تهدید می کند، دچار کم شنوایی می شوند، اجرای طرح غربالگری شنوایی نوزادان اهمیت بسیار دارد.
وی اظهار داشت: نقص شنوایی نوعی معلولیت پنهان و یکی از شایعترین ناهنجاری های بدو تولد است که به دلایلی مانند نداشتن علائم ظاهری در کودک، ناآشنا بودن خانواده ها با علایم اولیه، نداشتن اطلاع از مراکز پیشگیری، درمان و توانبخشی، این عارضه با تاخیر بسیار زیاد شناسایی می شود و بر رشد گفتار، زبان و شناخت نوزادان اثر بسیار منفی دارد.
وی با تاکید بر اینکه طرح غربالگری موثرترین راه برای شناسایی زودهنگام ابتلا به نقص شنوایی در نوزادان است، گفت: غربالگری شنوایی توسط کارشناس شنوایی سنجی انجام می شود و آزمایش بسیار سریع و بدون درد است.
گرمئی افزود: طرح غربالگری و سنجش کم شنوایی بدو تولد در بیمارستان های آموزشی درمانی نهم دی و تامین اجتماعی تربت حیدریه با همکاری اداره بهزیستی شهرستان انجام می شود و خانواده ها قبل از ترخیص نوزاد از بیمارستان باید نسبت به انجام غربالگری کم شنوابی اقدام کنند.
دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه با زیرپوشش داشتن سه شهرستان تربت حیدریه، مه ولات و زاوه به ۳۵۰ هزار نفر از ساکنان آنها در جنوب استان خراسان رضوی خدمات ارائه می دهد.
این دانشگاه ۱۹۰ تخت در بیمارستان ۹ دی تربت حیدریه و ۲۰ تخت در بیمارستان مه ولات دارد.
شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.
۷۰۷۹/ ۶۰۵۳

خبر جدید  طرح جامع مدیریت پسماند برای 640 شهر کشور تهیه شده است


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *