اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

بهره وری مصرف آب ضرورت توسعه کشاورزی خراسان رضوی است

بهره وری مصرف آب ضرورت توسعه کشاورزی خراسان رضوی است

مهدی پچاز روز یکشنبه در مراسم تجلیل از برترینهای بخش کشاورزی شهرستان گناباد افزود: استان خراسان رضوی به علت خشکسالی سالهای گذشته با مشکلات و کمبودهای زیادی در تامین منابع آبی به خصوص در بخش کشاورزی مواجه بوده است و تنها راه کاهش این تنگناها استفاده از فناوریهای نوین است.
وی ادامه داد: استفاده از فناوریهای نوین کشاورزی تا ۱۰ درصد مصرف آب در این بخش را کاهش می دهد و موجب افزایش ۱۰ درصدی تولیدات می شود و دولت تا ۸۵ درصد اعتبارات مورد نیاز تسهیلات برای تامین این تجهیزات به کشاورزان را پرداخت می کند.
مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: باید در انتخاب نمونه های تولید بخش کشاورزی به اقلیم آب و هوایی استانها و مناطق مختلف هم توجه شود و کشاورزان استان کم آبی مانند خراسان رضوی نباید با کشاورزان استانهایی با وضعیت مساعد از نظر بارش برف و باران مقایسه شوند.
پچاز با اشاره به انتخاب ۱۲۸ نفر به عنوان کشاورزان نمونه در بخش کشاورزی خراسان رضوی طی سال جاری، ایجاد انگیزه در کشاورزان برای تولیدات کمی و کیفی بهتر را مهمترین هدف از این اقدام ذکر کرد.
فرماندار گناباد نیز در این مراسم بهره وری آب و استفاده از فناوریهای نوین را دغدغه های مهم بخش کشاورزی این شهرستان ذکر کرد و گفت: سالانه ۱۲۴ میلیون متر مکعب آب در در بخش کشاورزی گناباد مصرف می شود در حالی که مجموع مصرف آب شرب در این شهرستان شش میلیون متر مکعب است.
حامد قربانی افزود: قنات قصبه گناباد به تنهایی ۱۵۰ لیتر در ثانیه آبدهی دارد که با این میزان می توان دو هزار هکتار کشت کشاورزی انجام داد و باید با بهره گیری صحیح از منابع آب از هدرفت آن جلوگیری کرد و کشت محصولاتی متناسب با شرایط منطقه ای و توسعه گلخانه ها هم باید مورد توجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: شهرستان گناباد با دو اقلیم متفاوت کویری و کوهستانی از شرایط بسیار خوبی برای توسعه کشت محصولات کشاورزی برخوردار است و در برنامه ریزیها برای توسعه این بخش باید به این تنوع اقلیمی هم توجه شود.
در پایان این مراسم از ۲۲ نفر از برترینهای بخش کشاورزی شهرستان گناباد تجلیل شد که از این تعداد پنج نفر به عنوان کشاورز نمونه استانی انتخاب شدند.
۳۴ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در ۲۱ هزار هکتار زمینهای کشاورزی شهرستان گناباد با داشتن بیش از ۵۰۰ هزار راس دام سالانه ۸۷ هزار تن محصولات زراعی، باغی و دامی تولید و روانه بازار مصرف می کنند.
آب مورد نیاز بخش کشاورزی و دامداری گناباد از ۸۴۵ رشته قنات و چاه عمیق و نیمه عمیق و سایر منابع آبی تامین می شود.
شهرستان گناباد در ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.
۱۹۲۲/۲۰۹۵

خبر جدید  بازگشت مسافران از مشهد تسهیل شد


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *