اخبار مشهد خراسان ما
سایر خبرگزاری ها

بیشترین نرخ تورم خراسان رضوی مربوط به مواد خوراکی و آشامیدنی بوده است

بیشترین نرخ تورم خراسان رضوی مربوط به مواد خوراکی و آشامیدنی بوده است

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی بیان کرد: در ۱۲ ماهه منتهی به دی ماه در کشور و استان بیشترین تورم را در خوراکی ها و آشامیدنی ها با عدد ۱۳٫۷ درصد مشاهده کرده‌ایم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، مجید نعیمی امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اظهار کرد: طی سال طرح‌های زیادی را به سفارش مرکز آمار اجرا می‌کنیم. این طرح‌ها را در سطح خانوارها، کارگاه‌های صنعتی و موسسات عمومی به اجرا در می‌آوریم. همچنین در سال حدود ۳۰ طرح داریم که این تعداد به صورت ماهانه، فصلی و سالانه است.

وی ادامه داد: طرح‌های ماهانه ما مربوط به تورم و طرح‌های هزینه درآمد است. همچنین طرح‌هایی مانند نیروی کار مربوط به طرح‌های فصلی و در نهایت طرح‌های صنعت، معدن و تجارت، گردشگری و محیط‌زیست نیز به حوزه طرح‌های سالانه مربوط می‌شود.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی اضافه کرد: هزینه‌های خوراکی نیز در حوزه شهری و روستایی لحاظ شده است. در سال ۹۵ به طور متوسط هزینه هر خانوار برای هزینه‌های خوراکی ۷۰ میلیون و ۳۲۹ هزار ریال بوده که نسبت به سال ۹۱ حدود ۸٫۳ درصد رشد داشته است.

نعیمی تصریح کرد: هزینه‌های غیرخوراکی نیز در سال ۹۵ برابر با ۱۷۳ میلیون و ۳۰ هزار ریال بوده که نسبت به سال ۹۱ حدود ۱۳٫۷ درصد رشد داشته است. مجموع هزینه‌های خوراکی و غیرخوراکی در سطح استان در سال ۹۵ برابر با ۲۴۳ میلیون و ۳۵۹ هزار ریال بوده که نسبت به سال ۹۱ حدود ۱۲ درصد رشد داشته است.

خبر جدید  وزیر تعاون میهمان سفره افطار ي فرزندان بهزیستی

وی خاطرنشان کرد: اگر این اعداد را با سطح کشور مقایسه کنیم، متوجه می شویم هزینه خوراکی در کشور برابر با ۶۶ میلیون و ۳۳۶ هزار ریال است؛ این در حالی است که متوسط رشد سالانه کشور ۸٫۴ درصد است. در بخش هزینه های غیرخوراکی کشور نیز در سال ۹۵ سهم هر خانوار ۲۱۸ میلیون ۱۸۵ هزار ریال بوده که نسبت به سال ۹۱ حدود ۱۲٫۸ درصد رشد داشته است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی با بیان اینکه همچنین در هزینه های غیرخوراکی، ما نسبت به کشور رقم بالاتری داریم، گفت: علاوه بر آن کل هزینه‌های کشور در سطح شهر اعم از خوراکی و غیرخوراکی در مجموع برای هر خانوار ۲۸۴ میلیون و ۸۲۱ هزار ریال است که نسبت به سال ۹۱ حدود ۱۱٫۶ درصد رشد داشته است.

نعیمی تاکید کرد: هزینه‌های خوراکی ما در مناطق روستایی در سطح استان نیز در سال ۹۵ حدود ۷۲ میلیون و ۵۵۷ هزار ریال بوده که نسبت به سال ۹۱ حدود ۱۳٫۷ درصد رشد سالانه داشته است. هزینه‌های غیرخوراکی استان ما نیز در سال ۹۵ برای هر خانوار برابر با ۸۳ میلیون و ۲۶۳ هزار ریال بوده که نسبت به سال ۹۱ حدود ۱۵٫۹ درصد به طور متوسط رشد سالانه داشته است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی ادامه داد: کل‌ هزینه‌های خانوارهای روستایی استان برابر با ۱۵۵ میلیون و ۷۲۰ هزار ریال بوده که نسبت به سال ۹۱، ۱۴٫۸ درصد رشد سالانه داشته است.

خبر جدید  برگزاري مراسم سالگرد شهید مدافع در مشهد

نعیمی خاطرنشان کرد: در هزینه‌های خوراکی نیز در سال ۹۵ به طور متوسط سهم خانواده‌های روستایی حدود ۵۹ میلیون و ۷۶۹ هزار ریال بوده که نسبت به سال ۹۱ حدود ۵٫۵ درصد رشد را شاهد بودیم. همچنین هزینه‌های غیر خوراکی ما در مناطق روستایی در سطح کشور ۹۷ میلیون و ۱۳۸ هزار ریال بوده که نسبت به سال ۹۱ حدود ۹٫۳ درصد رشد داشته است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی عنوان کرد: کل‌ هزینه‌های خوراکی و غیرخوراکی در سطح کشور  در مناطق روستایی در سال ۹۵ حدود ۱۵۶ میلیون و ۹۰۷ هزار ریال بوده که نسبت به سال ۹۱ حدود ۷٫۷ درصد رشد داشته است.

نعیمی عنوان کرد: جمعیت شاغلان که طی فصول سال به آن اضافه می‌‎شود، نشان می دهد که بیشتر شاغلان غیررسمی بوده اند؛ یعنی این آمار در  تابستان مربوط به دانشجویان و محصلان بوده که به صورت پاره وقت مشغول به کار می‌شوند. 

وی تصریح کرد: نرخ تورم در کل استان به صورت نقطه به نقطه ۷٫۶ درصد و در ۱۲ ماهه منتهی به دی ماه ۸٫۷ درصد بوده که این رقم برای کشور نیز به ترتیب برای تورم نقطه به نقطه ۸٫۵ درصد و برای ۱۲ ماهه منتهی به دی ماه ۸٫۲ درصد است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی بیان کرد: تورم نقطه به نقطه دی ماه را اگر محاسبه کنیم، مشاهده می کنیم بیشترین تورم در حوزه خوراکی‌ها و کمترین آن در حوزه بهداشت و درمان به وقوع پیوسته است. همچنین در ۱۲ ماهه منتهی به دی ماه نیز در کشور و استان بیشترین تورم را در خوراکی ها و آشامیدنی ها با عدد ۱۳٫۷ درصد را ملاحضه کرده‌ایم.

خبر جدید  ادامه بارش های رگباری در خراسان رضوی

نعیمی ادامه داد: نرخ تورم در بخش شهری در کل کشور به صورت نقطه به نقطه ۸٫۵ درصد و در ۱۲ ماهه منتهی به دی ماه ۸٫۱ درصد بوده و تورم نقطه به نقطه خراسان رضوی در دی ماه ۷ درصد و در ۱۲ ماهه منتهی به دی ماه ۸ درصد بوده است.

وی با بیان اینکه نرخ تورم کشور در روستاها نیز به صورت نقطه به نقطه ۸٫۲ درصد و در ۱۲ ماهه منتهی به دی ماه ۹٫۲ درصد بوده، خاطرنشان کرد: همچنین همین شاخص‌ها در خراسان رضوی به صورت نقطه به نقطه ۱۰ درصد و در ۱۲ ماهه منتهی به دی ماه ۱۲٫۱ درصد بوده است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی با بیان اینکه نرخ بیکاری ما در تابستان ۱۰٫۱ درصد بوده که این میزان نشان می‌دهد ۱۰٫۱ درصد از جمعیت فعال ما بیکار بودند، تصریح کرد: از ۲ میلیون ۲۲۰ هزار و ۷۵۶ نفر، حدود یک میلیون و ۹۲۷ هزار و ۴۵۶ نفر شاغلان استان بودند و ۲۹۳ هزار و ۳۰۰ نفر بیکار بودند. نرخ بیکاری ما برای سال ۹۵ حدود ۱۳٫۲ درصد بوده علاوه بر این نرخ مشارکت ما ۴۲٫۱ درصد بوده است.

انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *