اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

بی‌دین‌تر شدن پس از انقلاب تهمتی به مردم ایران است

بی‌دین‌تر شدن پس از انقلاب تهمتی به مردم ایران است
بیدینتر شدن پس از انقلاب تهمتی به مردم ایران استبه گزارش خبرگزاری ایکنا از خراسان رضوی حسن رحیم پور ازغدی امروز در نشست راه های تحقق بیانیه گام دوم انقلاب در دانشکده علوم قرآنی مشهد با اشاره به یک تصور غلط در رابطه با وضعیت جامعه فعلی در ایران عنوان کرد: معمولا اینگونه مطرح میشود که وضع معنویت و اخلاق در جامعه بحرانی است و مردم نسبت به قبل از انقلاب بی دین تر و فاسدتر شدهاند. این نظر هم در داخل و هم خارج از کشور بیان میشود.
رحیم پور ازغدی ادامه داد: ما وقتی خود را با قرآن و عترت می سنجیم، عقب هستیم و البته هر زمان اینگونه خواهیم بود اما وقتی با ملت های دیگر مقایسه میکنیم، این تعبیر کاملا غلط است. پمپاژ ضد اخلاق علیه ایران بیسابقه بوده است. اینکه در چنین شرایطی نیروهای جوان مومن و اخلاقی داریم، در سراسر جهان دیده نمی شود.
وی اظهار کرد: انقلاب اسلامی در کنار خدمات مالی و سیاسی نهضت، خدمات اخلاقی و معنوی داشته است. انقلاب ما در دنیایی ایجاد شده که همه دور بی دینی و بی ناموسی که علامت مدرنیته بود افتخار میکردند.
رحیم پور ازغدی ادامه داد: معنویت و اخلاق حکومتی نیست اما حکومت باید اخلاقی حرکت کند و این حرکت باید حکیمانه مهندسی شود. این موارد با بخشنامه ها و کار دستوری انجام نمی شود بلکه الگوسازی لازم است. شیب رسانه و تعلیم و تربیت به سمت اخلاق شدن باید باشد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: اخلاق معنویت باید در اشخاص و خانواده ها و از طریق تعلیم و تربیت و گفت و گو نهادینه شود.
حمایت قانون از اخلاق همیشگی نیست
رحیم پور ازغدی گفت: در بخشهایی از اخلاق و معنویت باید قانون حمایت کرده باشد اما در بخش هایی نیز نمی شود؛ یعنی در برخی مواقع علاج اخلاق و معنویت تربیت است و در مواردی دیگر علاج قانون است. گاهی انسان گناهی را ساماندهی میکند که علیه اخلاق عمومی اثر میگذارد در چنین زمانی به قانون نیاز است.
وی ادامه داد: در هر صورت معنویت و اخلاق در دو ساحت فردی و اجتماعی به فعالیت های ما جهت میدهد و آثار واضحی دارد، اهمیت معنویت به حدی است که میتواند بر مادیات هم اثرگذار باشد اما مادیات چنین قدرتی ندارند. میتوان گفت خانواده ای که دچار فقر معنوی باشد، مدام مشکلاتی اعم از مشکلات معنوی و مادی از آن خانواده می جوشد.
رحیم پور ازغدی اضافه کرد: اگر معنویت مورد توجه قرار گیرد، برکات مادی هم خواهد داشت و رشد معنوی آثار مادی به همراه دارد. در واقع باید گفت نیاز است تا روی اخلاق و معنویت سرمایه گذاری شود. اگر می خواهیم دهه به دهه انسان تر بشویم، باید سرمایهگذاری در این بخش را انجام دهیم و در این زمینه موفق نخواهیم شد مگر اینکه جهاد علمی و نظری داشته باشیم. البته بدون داشتن حکومت صالح نیز نمیتوانیم در این مسیر به درستی حرکت کنیم.
دفاع و زمینه سازی از اخلاق وظیفه حکومت دینی است
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تصدیق این سخن که نمی توان به زور مردم را دین دار کرد، ادامه داد: البته دفاع و زمینهسازی برای نهادینه شدن اخلاق وظیفه حکومت است. مبارزه معقول با ضد اخلاق نیست. حکومت باید آنجا که به جهت تضعیف عقائد اخلاق حمله می شود، پرچم اخلاق را بالا ببرد اما تصمیم نهایی را با خود مردم است.
رحیم پور ازغدی با بیان اینکه اخلاقی بودن جامعه بدون آزادی معنا ندارد، افزود: انسان بدون آزادی حتی خود را نمی تواند تربیت کند و هرجا آگاهی و آزادی نباشد، تربیت و رشد معنوی حاصل نمی شود.
وی با اشاره خطبه ۱۹۲ نهج البلاغه گفت: امیرالمومنین(ع) به این مسئله اشاره می کند که اگر قدرت و ثروت همیشه در جبهه حق بود، اصلا رشد و تربیت معنا نداشت چرا که همه به سمت لقمه چرب تر می روند و اگر انبیا قدرت و عزت ماده داشتند، انتخاب مردم دیگر ارزشمند نبود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: انسان باید برای شرف خود هزینه بدهد و انتخاب کند و یا در مقابل آن شکم خود را انتخاب کند. هنر و تکامل انسان بدون رنج معقول امکان پذیر نیست و اگر اینگونه نبود استکبار در برابر حق قرار نمیگرفت و همه از ترس یا به جهت طمع ایمان میآوردند و ایمان یک دلیل مادی داشت، خدا چنین اراده کرده که افراد متواضع در برابر حق و تنظیم کننده دستورات الهی در مسیر سخت باشند و خاصة الله در این مسیر گام بردارند.
رحیم پور ازغدی با اشاره به تعریف امام خمینی(ره) از معنویت در منطق اسلامی اظهار کرد: امام خمینی(ع) تعریف معنویت در منطق اسلام را منجر به یک نتیجه اجتماعی می داند و این تعبیر آن است که انسان در سه نشئه طبیعی، برزخی و عقلی قرار دارد و این سه نشئه از همدیگر جدا نیست. نتیجه اینکه یک عمل مادی، در عین حال یک عمل معنوی و ضد معنوی برای انسان محسوب می شود.
وی با بیان اینکه معنوی شدن به معنای رشد و بزرگ شدن است، گفت: اخلاق و معنویت قید نیست و در واقع هرچه اخلاقی تر شویم روح آزادتر میشود.
رحیم پور ازغدی با اشاره به مباحث تاریخی مبارزه اخلاقی و معنوی در ایران از دوره مشروطیت تا انقلاب اسلامی عنوان کرد: گروه هایی در داخل و خارج با هدف استعمار ارزش ها و اخلاق در جامعه ایران حمله کردند و پروژه فلج سازی اخلاق و معنویت با نفوذ انگلیس ها شروع شد و با همکاری فراماسون ها، بهایی ها و یهودی ها در داخل ادامه یافت.
تأکید رهبر انقلاب بر استمرار پروژه ضد اخلاق در ایران
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: دشمنان ایران میدانستند جامعهای که معنویت ارزش و اخلاق داشته باشد، توهین، تحقیر و استعمار را نمیپذیرد رهبر انقلاب نیز در بیانیه گام دوم بر ادامه دار بودن پروژه ضد اخلاق و معنویت در شکل جدید تاکید می کند.
رحیم پور ازغدی اظهار کرد: استعمارگران در اسناد خود میگویند اخلاق مسجد عزاداری و حساسیت در برابر فتوای مراجع مورد توجه در پروژه در خلاقیت بوده است؛ آنان در کشور خود برای بی حجابی قانون میگذارند اما به ما می گویند در رابطه با حجاب قانون نگذارید که این خواسته آنان با منطق خودشان هم در تضاد است.
وی با بیان اینکه حضور، ایمان میآورد اما ایمان قدرت آور است، گفت: پیشرفت تشیع در اسلام به دلیل داشتن اخلاق و معنویت بود که ما هم اکنون در جهان اسلام نیم میلیارد شیعه داریم. راه حل پیش روی ما در زمان حال نیز همین معنویت است چرا که پیام انقلاب معنوی و فطری است و هیچگاه کهنه نمیشود و این موضع انقلاب و جمهوری اسلامی در رابطه با معنویت است.
انتهای پیام


منبع :: http://khorasan.iqna.ir

خبر جدید  رفاقت مؤمنانه در گفتار امام صادق(ع)
0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *