خراسان ما
خراسان ما

تامین ۱۲ میلیارد دلار ارز برای واردات از ابتدای سال تاکنون

تامین ۱۲ میلیارد دلار ارز برای واردات از ابتدای سال تاکنون

رئیس بانک مرکزی گفت: تلاش ما این است که نیاز ارزی واردکنندگان از طریق سامانه نیما تامین شود. از عید امسال تاکنون ۱۲ میلیارد دلار برای واردات ارز تامین شده که این روند ادامه خواهد یافت. نیاز ارزی خرد مردم نیز از طریق صرافی‌ها فراهم شده است.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، عبدالناصر همتی امروز در حاشیه نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در خراسان رضوی در جمع خبرنگاران در خصوص تمهیدات بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز، اظهار کرد: هدف بانک مرکزی حفظ ثبات در بازار ارز و کنترل نوسانات است تا بازار به سمت ارزش ذاتی ارز حرکت کند. فاکتورهای اقتصادی در تعیین قیمت ارز موثر بوده و تمام تلاش ما ایجاد فضای آرامی است تا نرخ ارز بر اساس فاکتورهای اقتصادی شکل گیرد.
وی افزود: شرایط کنونی بازار نتیجه مدیریت و تدبیر بانک مرکزی است. اگر مسائل سیاسی در بازار ارز وارد نشود، این بازار روال طبیعی خود را طی خواهد کرد. توصیه ما این بوده که نوسانات بازار ارز ناشی از فاکتورهای سیاسی است و مردم نباید وارد سرمایه‌گذاری در این بازار شوند. البته از مردم عزیز تشکر می‌کنم که وارد این بازار هم نشده‌اند. عمده نوسانات نیز ناشی از حضور کسانی است که برای نوسان‌گیری وارد بازار ارز می‌شوند.
همتی ادامه داد: تلاش ما این است که نیاز ارزی واردکنندگان از طریق سامانه نیما تامین شود. از عید امسال تاکنون ۱۲ میلیارد دلار برای واردات ارز تامین شده که این روند ادامه خواهد یافت. نیاز ارزی خرد مردم نیز از طریق صرافی‌ها فراهم شده است.
رئیس بانک مرکزی در خصوص طرح‌های بانک مرکزی برای توسعه خراسان رضوی، گفت: می‌توان اقدامات خوبی انجام داد. در این جلسه مطالبی در خصوص تعهد صادرکنندگان استان، جذب سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در استان، تولیدات نهاده‌های دامی و قول‌های فعالان اقتصادی و ما عملیاتی خواهد شد. می‌توان در این استان برای توسعه صادرات و بالا بردن تولید کشور و همچنین کاهش وابستگی به واردات اقدامات خوبی انجام داد.
وی در خصوص آیین‌نامه اجرایی بودجه ۹۸ و دستور معاون اول رئیس‌جمهور مبنی بر لزوم انسداد حساب‌های شرکت‌های دولتی، تصریح کرد: این یک تصمیم قانونی بود که شرکت‌های دولتی باید حساب‌‎های خود را نزد بانک مرکزی قرار دهند. این مساله به جهت افزایش شفاف‌سازی و کنترل روی حساب‌های دولتی بوده است. بخش مهمی از این فرایند انجام شده و بخش کمی از آن باقی مانده که در آیین‌نامه هیات دولت این مورد تصویب شد. با این مصوبه همه حساب‌ها متمرکز نزد بانک مرکزی خواهد شد.
همتی در مورد آیین‌نامه تهاتر بدهی‌های اشخاص حقیقی و حقوقی به دولت، عنوان کرد: تبصره‌ای در بودجه ۹۷ آمده که بخش قابل توجهی از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بدهی اشخاص به بانک‌ها و بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی تامین شود. بخشی از این مبالغ تامین شد. بخش دیگری نیز در شرف تصمیم‌گیری است که این تصمیم را باید وزارت اقتصاد و دارایی و سازمان برنامه‌ریزی اتخاذ کند. در صورت معرفی موارد از سوی این دو نهاد، ما می‌توانیم بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی را به بدهی دولت به بانک مرکزی تبدیل کنیم.
رئیس بانک مرکزی خاطرنشان کرد: البته این تصمیم دولت است چون اولویت با بدهی دولت به بخش خصوصی است. همین حالا نیز دولت بدهکار بانک مرکزی، بخش خصوصی، پیمانکاران و… است. این فرایند تاثیر پولی در جامعه ندارد. ایراد این آیین‌نامه این است که بدهی‌های سال‌های گذشته دولت‌های قبل بدهی دولت کنونی می‌شود.
انتهای پیام
لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید
منبع :: تامین ۱۲ میلیارد دلار ارز برای واردات از ابتدای سال تاکنون

برچسب‌ها:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • بانک پاسارگاد