اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

تبیین اولویت‌های اوقاف خراسان رضوی در راستای تحقق شعار سال ۹۸

تبیین اولویت‌های اوقاف خراسان رضوی در راستای تحقق شعار سال ۹۸

تبیین اولویتهای اوقاف خراسان رضوی در راستای تحقق شعار سال ۹۸به گزارش ایکنا از خراسان رضوی، به نقل از روابط عمومی ادارهکل اوقاف امور خیریه خراسان رضوی، حجتالاسلام محمد احمدزاده بیان کرد: سال ۱۳۹۸ توسط مقام معظم رهبری(مدظلالعالی) به عنوان سال رونق تولید نامگذاری شد. ما برای اینکه به اهداف این نامگذاری دست پیدا کنیم و مشکلات اشتغال و معیشت اجتماعی را کاهش و به سمت بهبود شاخصههای اقتصادی حرکت کنیم، باید نکاتی را مورد توجه قرار دهیم.

وی با بیان اینکه مخاطب شعار سال صرفا قوه مجریه نیست بلکه در تعیین و نامگذاری سال هدف توجه به یک ضرورت ملی است، افزود: در این فرآیند تمام آحاد جامعه و نهادها مورد خطاب قرار می گیرند و همه بخش ها باید در تحقق شعار سال تلاش کنند.
احمدزاده اظهار کرد: البته با توجه به اینکه قوه مجریه اداره امور اجرایی کشور را بر عهده دارد، نقش راهبردیتری را هم در این خطاب خواهد داشت. وقتی میگوییم تولید باید رونق گیرد یعنی رونق تولید به عنوان مسئله اصلی کشور تمام سیاست ها، برنامهها، اولویت ها و منابع را به سمت خود جلب کند.

وی عدم رونق تولید را معلول عوامل مختلفی از جمله عدم توجه بخش های مختلف اجرایی و مردم به جایگاه، نقش و اهمیت حیاتی تولید در پیشرفت و استقلال کشور دانست.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی بیان کرد: تمام نهادها، بخش های حاکمیت و مردم باید در جهت نهادینه کردن فرهنگ تولید ملی و مصرف کالای داخلی تلاش کنند و این موضوع به یک فرهنگ و ارزش تبدیل شود.

خبر جدید  ویژه برنامه‌های سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) در حرم رضوی تشریح شد

وی با بیان اینکه مسئله پایین بودن نرخ بهره وری و بازدهی کم تولید از دیگر مواردی است که مانع جذب سرمایه کافی به این بخش با همه تلاش ها شده است، افزود: هنوز بازدهی تولید نسبت به سایر بخش ها پایین تر است و همین موضوع موجب شده تا سرمایه گذاران به این بخش توجه نکنند. باید بهره وری بخش تولید قدرت رقابت با سایر بخش ها را به دست بیاورد و باید برای بهینه کردن فرآیند تولید زوائد انرژی را حذف کنیم.

احمدزاده بیان کرد: توجه به زنجیره های ارزش و استفاده از ظرفیت های شرکت های دانش بنیان در این بخش می تواند کمک موثری داشته باشد. افزایش نرخ ارزش مشکلاتی را برای مردم و کشور ایجاد کرده است. البته همین تهدید به عنوان یک فرصت می تواند در خدمت رونق تولید قرار گیرد چرا که بازار مصرف داخل و حتی بازارچه های مرزی و کشورهای همسایه استعداد خوبی برای جذب تولیدات کشور ما پیدا کرده اند.

وی با اشاره به پدیده قاچاق گفت: قاچاق یکی از آفات تولید است. چه از نوع واردات و چه صادرات سم مهلک اقتصاد به ویژه برای تولید است که رابطه مستقیم با تولید ملی دارد و هر جایی که قاچاق افزایش یابد ضربات سخت تری بر پیکر تولید می زند؛ لذا باید رهگیری کالای قاچاق با جدیت دنبال و مبادی تردد جنس قاچاق و عاملان آن از بین بروند تا تولید کننده با خیال آسوده تولید کند.

خبر جدید  علیرضا مالک اشرفی: آینده دانش آموزی که با قرآن مانوس شود، تضمین است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی بیان کرد: همزمان با این اتفاق و مبارزه با قاچاق سیستم مالیاتی کشور باید به صورت مستمر وضعیت اقتصادی را پایش و در زمانی که با رکود مواجه می شویم تولیدکنندگان را با معافیت های مالیاتی حمایت کند.

احمدزاده عنوان کرد: توجه به فعالیت های دانش بنیان متناسب با مزیت های اقتصادی کشور می تواند یک جهش در بخش تولید رقم بزند و رونق تولید را به وجود بیاورد.

وی با اشاره به اصلاح نظام بانکی و سوق دادن منابع بانکی با فعالیت های تولیدی و حقیقی؛ گفت: در واقع بایستی از فعالیت های ضد تولیدی بخشی از نظام بانکی کشور جلوگیری شود.

احمدزاده توجه به شرکت های کوچک که می تواند تولیداتشان به مصرف شرکت های بزرگ برسد را در رونق تولید بسیار موثر دانست و افزود: با این تدبیر شرکت های بزرگ کشور از واردات محصولات اولیه و قطعات مورد نیاز، بی نیاز خواهد بود. در این راستا سازمان اوقاف و امور خیریه کشور تلاش می کند متناسب با ماموریت های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خود اصلاحاتی را در ساختار سازمانی خود به وجود بیاورد که ضمن حفظ نقاط قوت گذشته، چابکی خود را برای نقش آفرینی در عرصه اقتصاد مقاومتی و رونق تولید بیش از پیش به دست بیاورد.

خبر جدید  ایجاد کارگاه های تخصصی برای توسعه همکاری های علمی در شبکه جامع دانشگاهی

وی یکی از گرفتاری های سازمان اوقاف و امور خیریه را تمرکز گرایی بیش از اندازه عنوان کرد که طی دهه های گذشته در این سازمان نهادینه شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، اظهار کرد: برای تحقق فرمان مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه تدابیری را تعیین، ابلاغ و به عنوان اولویت های برنامه ای در دستور کار اوقاف قرار داده است.

وی عنوان کرد: حمایت از شرکت های دانش بنیان، افزایش بهره وری در رقبات موقوفات، استفاده از تمام ظرفیت های موجود در سازمان اوقاف، پیگیری تکمیل زنجیره های ارزش در بخش کشاورزی که یکی از مزیت های نهاد وقف است، تاکید بر مصرف کالاهای داخلی در تمام سطوح اداری و حتی اصحاب وقف و بقاع متبرکه به عنوان یکی از مهمترین بازارهای مصرف کشور به عنوان اولویت های اوقاف در رونق تولید است.

احمدزاده بیان کرد: امیدواریم با شناسایی و اقدام به موقع فعالیت های سازنده و درست تولیدی که به اشتغال، استقلال و سربلندی نظام جمهوری اسلامی کمک می کند وظیفه خود را در کمک به رونق تولید به انجام برسانیم.

انتهای پیام


منبع :: http://khorasan.iqna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *