خراسان ما
خراسان ما

تشکیل انجمن میراث فرهنگی “باغ نشاط” شهرستان فیروزه

تشکیل انجمن میراث فرهنگی “باغ نشاط” شهرستان فیروزه

به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای مرکز خراسان رضوی ، مدیر انجمن های میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وتشکیل انجمن میراث فرهنگی گردشگری خراسان رضوی گفت: انجمن های میراث فرهنگی به عنوان بازوان اجرایی مدیران شهرستان ها می توانندعلاوه بر حفظ و حراست از آثار تاریخی در معرفی و شناساندن میراث فرهنگی به مردم و فرهنگ سازی در این زمینه موثر باشند.

مهدی علیپور محمدیه افزود: با توجه به نزدیک شدن به ایام نوروز ، انجمن های میراث فرهنگی می توانند نقش پررنگی در برگزاری نمایشگاه ها، بازارچه ها ، جشنواره ها ، اجرای بازی های بومی محلی و ایجاد شور و نشاط اجتماعی در شهرها و روستاها داشته باشند.

باغ نشاط فیروزه درشمار باغ های سنتی ایران و متعلق به اواخر دوران قاجار و اوایل پهلوی اول و در فاصله سه کیلومتری شمال شهر فیروزه واقع شده است. این باغ درگذشته دارای درختان زیادی از نوع کاج و پسته بود که به علت کم آبی بیشتر این درختان خشک و یا قطع شده اند.

آقا بالاخان سالار معتمد (گنجی) از خوانین بزرگ خراسان و منطقه حدود ۱۳۰ سال پیش این باغ تاریخی را احداث کرد.

باغ نشاط با ۱۶ هکتار مساحت به شکل مستطیل و دارای دو عمارت مرکزی و شمالی ، حصار، برج و بارو است که سر در ورودی ها و دور پنجره های عمارت های آن با گچ بری ها و آجرکاری های زیبایی تزیین شده است.

از آنجا که استاد کمال الملک هنرمند و نقّاش مشهور ایرانی در مدت ۱۲ سال اواخر عمر خود در این مکان رفت و آمد فراوانی داشته ، بر روی دیوارهای داخلی عمارت مرکزی باغ نشاط نقاشی هایی منسوب به این استاد مشاهده می شود.

از این رو بیشتر کتابهایی که به زندگی کمالالملک پرداختهاند به این باغ نیز اشاراتی داشته و همچنین بسیاری از شخصیتهای اجتماعی، سیاسی، ادبی و … دوران پهلوی اول بواسطه حضور استاد کمال الملک و سالار معتمد گنجی در این باغ تاریخی حضور یافته اند.


منبع :: http://mashhad.iribnews.irدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • بانک پاسارگاد