خراسان ما
خراسان ما

جشنواره استانی تئاتر اندیشه مطهر در فریمان برگزار می‌شود

جشنواره استانی تئاتر اندیشه مطهر در فریمان برگزار می‌شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از برگزاری جشنواره استانی تئاتر اندیشه مطهر در فریمان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، جعفر مروارید در نشست با خبرنگاران گفت: استاد شهید مرتضی مطهری به عنوان فیلسوف بیبدیل قرن حاضر در آثار بیشمار خود به بسیاری از پرسشهای فرهنگی و اجتماعی جامعه پاسخهای مناسب از دیدگاه اسلام داده است.

وی با بیان اینکهجشنواره استانی تئاتر اندیشه مطهر به مفاهیم دینی با تاثیرات فرهنگی، اجتماعی از دیدگاه آثار شهید مطهری میپردازد و تلاش دارد از دریچه هنر به بسیاری از پرسشهای فرهنگی اجتماعی از دیدگاه این شهید پاسخ دهد، اظهار داشت:این رویداد تلاش دارد پیام اصلاح گری دینی و عقلانیت اسلامی را از دیدگاه شهید مطهری به مخاطبان از جمله جامعه نخبگان استان عرضه کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ادامه داد: شهید مطهری در آثار خود در عین توجه بر اصول و میراث غنی اسلامی تفسیر روزآمد از این مقوله ها عرضه میکند و امروز ما نیازمند این هستیم که نگاه این شهید و توجه به عقلانیت و گفتوگو را مد نظر قرار دهیم.

عبدالله برجسته، دبیر این جشنواره نیز با بیان اینکه فراخوان این رخداد فرهنگی ۲۸ بهمن ماه منتشر شده است، تصریح کرد: این جشنواره فرهنگی روزهای هشتم تا یازدهم اردیبهشت ماه در شهرستان فریمان زادگاه استاد شهید مطهری برگزار میشود.

وی افزود: از میان آثار رسیده ۱۲ نمایشنامه با عناوین دختران، امین، روش رئالیسم، آنم آرزوست، منطقه حفاظت شده، دیفتری، سبز دینه، شک ایستگاه خوبی است، انکس که نداند، محمود آقا، شب و میدان معلم برای ارائه انتخاب شده است. بیش از ۷۰ هنرمند متقاضی اجرای این نمایشنامهها شدهاند که ۳۷ نفر آنها از هنرمندان مشهد و بقیه از هنرمندان ۱۰ شهرستان دیگر استان خراسان رضوی هستند.

آرش خیرآبادی، رئیس انجمن هنرهای نمایشی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی هم در این نشست از اجرای طرحی با عنوان طرح جامع «آموزش آکادمیک و یکپارچه هنر تئاتر»در ۲۸ شهرستان این استان خبر داد و خاطرنشان کرد: ثبت نام علاقهمندان بالای ۱۸ سال برای شرکت در این طرح آموزشی آغاز شده و تاریخ آزمون رسمی از داوطلبان ۱۸ تا ۲۰ فروردین سال آینده خواهد بود.

وی با بیان اینکهدر اجرای این طرح با همکاری آموزشگاههای دارای مجوز، آموزش هایی برای تربیت مدرس و هنرجویان ارائه میشود، ابراز داشت: در این طرح هنرجویان در چهار ترم ۱۶ جلسهای و در هر جلسه به مدت دوساعت، دروس اصلی را در چهار محور جامعهشناسی، روانشناسی، ادبیات و فلسفه فرامیگیرند و سپس وارد حوزه تخصصی میشوند.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه در بخش تخصصی نیز سبکهای بازیگری، تاریخ تئاتر ایران و جهان، بدن و فن بیان ارائه شده و کارگاههای عملی برگزار میشود،عنوان کرد: هنرآموزان بعد از موفقیت در این بخش برای اجرای رسمی آماده میشوند.

وی یادآور شد: طی دوسال آینده نیز آموزش طراحی، گریم، دکور، نور، لباس و صحنه به آموزشهای یاد شده افزوده میشود.


منبع :: https://www.ilna.irدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • بانک پاسارگاد