اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

جمعیت گونه های جانوری در خراسان رضوی افزایش یافت

جمعیت گونه های جانوری در خراسان رضوی افزایش یافت

تورج همتی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سرشماری پاییزه امسال حیات وحش خراسان رضوی با مشارکت ۷۰۰ نفر محیط بان، کارشناسان، همیاران، ساکنان مناطق و دوستداران طبیعت در قالب ۲۶۵ گروه تخصصی در۳۲ منطقه طبیعی این استان انجام شد.
وی با اشاره و ملاحظات حفاظتی از ذکر جمعیت گونه های جانوری پرهیز اما بیان کرد: جمعیت گونه های غالب کل و بز، قوچ و میش و آهو در این سرشماری نسبت به پارسال ۱۰ درصد رشد دارد. در این چارچوب آمار دقیقی از جنسیت، وضعیت بلوغ و نیز رده سنی گونه های جانوری در خراسان رضوی به دست آمده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ادامه داد: به منظور سرشماری گونه های جانوری در مجموع گستره ای به وسعت ۴۳۴ هزار هکتار در این استان مورد پایش قرار گرفت. در این چارچوب برای نخستین بار با استفاده از سامانه اطلاعات مکانی(GIS) تمامی مسیرهای سرشماری و مشاهدات با کمک جی.پی.اس ثبت شد و داده ها در سامانه ویژه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. این روش منتج به تهیه لایه حیات وحش استان و زیستگاهها، گامی موثر در تکمیل بانک اطلاعاتی حیات وحش مناطق به شمار می رود.
وی ایجاد بستر و زیرساخت مناسب جهت تجزیه و تحلیل مشاهدات و مسیرهای سرشماری و نیز جلوگیری از بازشماری حیات وحش و حذف مشاهدات تکراری را از مزایای این روش سرشماری ذکر و بیان کرد: محاسبه میزان سطح پایش شده، تهیه نقشه کانونهای زیستگاهی جانوران و حساس مناطق، نظارت بر تطابق و سلامت مسیرهای طراحی شده و خط سیرهای پیموده شده و بررسی نواقص طرح و برنامه ریزی مناسب جهت اجرای مناسبتر طرح در نوبت آتی را می توان به امتیازات این روش سرشماری اضافه کرد.
همتی به تهیه ۹۳ نقشه از مسیرها و محدوده های سرشماری جانوران در خراسان رضوی اشاره و بیان کرد: در زیستگاههای استان هشت گونه گربه سان وجود دارد و در مجموع ۴۴ درصد گونه های فهرست IUCN (اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت) در خراسان رضوی زیست می کنند. از طرفی تنوع بسیار بالای پوشش گیاهی و گیاهان دارویی، مناطق چهارگانه و شکارممنوع خراسان رضوی را میزبان بیش از ۲۴۸۲ گونه گیاهی مشتمل بر ۵۸۵ جنس و ۱۱۵ خانواده کرده است.
وی بر تنوع بالای جانوری در خراسان رضوی تاکید و بیان کرد: از مجموع ۱۹۷ گونه پستاندار در ایران ۶۹ گونه و از مجموع ۵۵۲ گونه پرنده در کشور ۲۸۸ پرنده در خراسان رضوی زیست می کنند. به این ترتیب ۳۵ درصد گونه های جانوری و بیش از نیمی از تنوع پرندگان ایران در خراسان رضوی حضور دارند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی همچنین پناهگاه حیات وحش شیراحمد، مناطق حفاظت شده رئیسی، جنگل، هنگام، سیرخون، تخت سلطان و پروند را عمده زیستگاههای گونه آهو در این استان ذکر و بیان کرد: علاوه بر آن مناطق شکار ممنوع نوبهار، رئیسی و منطقه مرزی نیز در فهرست زیستگاههای دارای جمعیت قابل توجه آهو به شمار می روند و طی سرشماری این گونه افزون بر دو هزار و ۶۰۰ راس آهو مشاهده و شمارش شده اند.
وی در ادامه زیستگاه اصلی گونه قوچ و میش اوریال را در خراسان رضوی پارک ملی تندوره اعلام و بیان کرد: پس از آن پناهگاه حیات وحش حیدری بیشترین جمعیت این گونه را در خود جای داده است.
همتی به سرشماری قوچ و میش اوریال در مناطق حفاظت شده جنگل خواجه، هلالی، پروند، در بادام، هنگام و نیز مناطق شکار ممنوع سیدمرتضی، کلیلاق، ژرف و سده اشاره و بیان کرد: در این مناطق افزون بر ۱۴ هزار راس از این گونه شمارش شده اند.
وی همچنین مهمترین زیستگاههای کل و بز را پارک ملی تندوره و مناطق حفاظت شده پروند، دربادام، هلالی، درونه و افتخاری و نیز منطقه شکار ممنوع سیدمرتضی عنوان و بیان کرد: طی سرشماری اخیر افزون بر سه هزار رأس کل و بز در این مناطق شمارش شدند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی افزود: حسب برآورد کارشناسی جمعیت پلنگ نیز در ۱۲ زیستگاه استان به حدود ۱۰۰ قلاده می رسد. این زیستگاهها علاوه بر پارک ملی تندوره و پناهگاه حیات وحش حیدری شامل پنج منطقه حفاظت شده جنگل خواجه، هلالی، دربادام، قرچقه و ریوند و نیز چهار منطقه شکار ممنوع سیدمرتضی، کلیلاق، ژرف و بزد هستند.
۲۰ درصد از مساحت ۱۱۷ هزار و ۷۶۹ کیلومترمربعی خراسان رضوی زیر پوشش حفاظت و حمایتی اداره کل حفاظت محیط زیست می باشد. این استان دارای ۱۳ منطقه شکار ممنوع و ۲۸ اثر ملی طبیعی، پارک ملی، پناهگاه حیات وحش و مناطق حفاظت شده است.
۸۰ گونه پستاندار، ۲۸۵ گونه پرنده، ۲ گونه دوزیست، ۶۸ گونه خزنده و ۲۴ گونه ماهی در این استان زیست می کنند. گونه های شاخص حیات وحش در خراسان رضوی شامل بز وحشی، قوچ، گوسفند وحشی، آهو، پلنگ، یوزپلنگ، گرگ، کفتار و انواع پرندگان از قبیل پرندگان شکاری، هوبره و کبک است.
۷۴۹۶/۱۸۵۸

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  نگرش نو به بازار بورس زعفران اقتصاد روستائیان را متحول می‌کند
0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *