اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

جنگ با هویت فرهنگی و معنوی مشهد به نفع چه کسی است؟

جنگ با هویت فرهنگی و معنوی مشهد به نفع چه کسی است؟

مسجد “حوض معجردار” دیروز آخرین نفس‌هایش را در پایتخت معنوی ایران کشید و امروز فقط تلی از خاک از این بنا برجای مانده است.

شعار سالمسجد “حوض معجردار” دیروز آخرین نفس‌هایش را در پایتخت معنوی ایران کشید و امروز فقط تلی از خاک از این بنا برجای مانده است.

واقعا چه کسانی از جای خالی بنای قدیمی مسجد در طرح بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی سود می‌برند؟ کدام پیوست فرهنگی تخریب یک بنای فرهنگی و معنوی را در پایتخت معنوی ایران اسلامی تایید می‌کند.

جالب اینجاست که این بنا در فهرست آثار میراث فرهنگی قرار می‌گیرد و بعد با پیگیری‌های شهرداری از لیست خارج می‌شود، به نظر می‌رسد سرعت و دقت مجموعه‌ای که کمر همت بر تخریب این بناها بسته، بیش از آن چیزی است که تصور می‌شود.

منطقه‌ای که به نام ثامن در مشهد معروف شده است، روز به روز از بافت هویتی خود دورتر می‌شود و بناهای فرهنگی و معنوی آن که جایگاه هویتی برای این منطقه و شهر دارند، درحال تخریب هستند، هر بلایی بر سر تاریخ و هویت شهر مشهد می‌آید ما مسوولیم، مسوولیت تاریخی ما در حفظ میراث فرهنگی و معنوی شهر چیزی نیست که بتوان از زیر آن شانه خالی کرد.

سوال اینجاست که آیا سود کافی از تخریب بناها و ساخت برج‌ها و پاساژها حاصل نشده است که به جان این بناهای قدیمی افتاده اند؟! طبیعی است که ساخت و ساز و اقتصاد در این نقطه از شهر رونق و جذابیت ویژه‌ای دارد، اما به چه قیمت؟!

ما حتی مدرنیته را هم اشتباه فهمیده‌ایم، آنجا که پای منافع مادی پیش می‌آید شهرداری‌ها و نهادهای فرهنگی با مهندسی بناها کاری می‌کنند که باوجود پایداری بافت تاریخی و هویتی نوسازی بافت نیز انجام شود، اما ما ساده‌ترین راه را انتخاب کرده‌ایم؛ تخریب!

این رنگ نحسی که تفکرات ناقص روی در و دیوار مشهد می‌پاشد و همه خاطرات، هویت و فرهنگ شهر را زیر غبار ثروت و قدرت گم می‌کند، مطلوب چه کسی است؟ قطعا شهر مشهد زیان خواهد دید.

منطقه ثامن نقطه‌ای است که بیش از سایر مناطق شهر مورد توجه زائران و مجاوران است، کدام میراث فرهنگی و معنوی را برای مهمانان ایرانی و خارجی مشهدالرضا(ع) حفظ کرده‌ایم؟ نه عنوان پایتخت معنوی ایران و نه عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۱۷، هیچ کدام با این اقدام تخریبی سنخیتی نداشت.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازخبرگزاری فارس ، تاریخ انتشار ۲۶دی ۹۶، کدمطلب:۱۳۹۶۱۰۲۶۰۰۰۷۸۰، www.farsnews.com

خبر جدید  هر 17 هزار هکتاراز خراسان رضوی ،فقط یک محیط‌ بان

[ad_2]

Source link

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *