اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

حاشیه شهر مشهد نیاز به راه حل مطمئن دارد

حاشیه شهر مشهد نیاز به راه حل مطمئن دارد

علیرضا رزم حسینی پنجشنبه شب در جلسه ستاد بازآفرینی شهری که با حضور وزیر راه و شهرسازی در مشهد برگزار شد افزود: بهتر است برای تدوین برنامه جداگانه به منظور بازآفرینی محلات حاشیه شهر مشهد جلسه ای با ریاست مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری طی دو هفته آینده برگزار شود.
وی اظهار داشت: در طرح بازآفرینی شهری در حاشیه شهر مشهد با خانوارهایی مواجه هستیم که قادر به تامین هزینه های روزانه خود نیستند لذا نمی توان انتظار داشت این افراد هزینه اولیه ساخت مسکن را در این محلات داشته باشند.
وی گفت: مشهد ۱٫۵ میلیون نفر جمعیت حاشیه نشین دارد و این حاشیه نشینی آسیب های جدی را بر بافت شهری و زیبایی شهر وارد کرده است.
رزم حسینی افزود: یکی از دغدغه های جدی رهبر معظم انقلاب ساماندهی وضعیت حاشیه شهر مشهد می باشد که امید است با برنامه ریزی مسئولان وزارت راه و شهرسازی، خراسان رضوی در اجرای طرح بازآفرینی شهری در کشور پیشتاز باشد.
وی اظهار داشت: از سالها قبل مشکلاتی در بهسازی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی وجود داشته و مسئولان این استان سالها روی این موضوع تمرکز داشته اند لذا این موضوع نیازمند توجه ویژه وزارتخانه است.
وی گفت: پروژه های بزرگ دیگری در خراسان رضوی از جمله برقی کردن قطار مشهد – تهران، ساخت راه آهن مشهد – زاهدان، پروژه آزادراه مشهد – قوچان در دست اجراست که امید است در نحوه تخصیص اعتبارات بخش فاینانس خارجی برخی از این پروژه ها بازنگری شود.
مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: ۳۱ شهر با ۱۱۷ محله در مساحت ۵۲ هزار و ۸۴۵ هکتار هدف طرح بازآفرینی شهری در خراسان رضوی قرار گرفته که از این تعداد، طرح بازآفرینی در ۵۸ محله با ۹ هزار و ۲۰۲ هکتار تا سال ۱۴۰۰ باید انجام شود.
محمد رضا اخوان عبداللهیان افزود: سهم استان خراسان رضوی از طرح بازآفرینی شهری در کشور ۶٫۵ درصد است.
وی اظهار داشت: محدوده مصوب سکونتگاه های غیررسمی استان پنج هزار و ۶۳۶ هکتار و شهرهای دارای محدوده مصوب هفت شهر با ۱۱۴ محله است و سهم خراسان رضوی از کل سکونتگاه های غیررسمی در کشور ۱۰ درصد است.
وی گفت: محدوده مصوب سکونتگاه های غیررسمی مشهد سه هزار و ۸۹۴ هکتار است که مشهد با ۶۶ محله دومین شهر کشور از نظر برخورداری از سکونتگاه های غیررسمی است و تاکنون ۱۳ محله از این بخش مورد مطالعه قرار گرفته است.
مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی افزود: محدوده مصوب بافت های فرسوده و ناکارآمد خراسان رضوی ۱۱۷محله با چهار هزار و ۸۹۱ هکتار در ۳۱ شهر استان است که سهم خراسان رضوی از کل بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری در کشور ۷٫۸ درصد می باشد.
اخوان عبداللهیان افزود: محدوده مصوب بافت های فرسوده و ناکارآمد مشهد نیز ۲ هزار و ۲۹۲ هکتار می باشد و مشهد سومین شهر از نظر مساحت بافت های فرسوده و ناکارآمد در کشور است.
وی ادامه داد: مساحت محدوده تاریخی مصوب خراسان رضوی چهار هزار و ۳۸۲ هکتار و تعداد شهرهای دارای بافت تاریخی مصوب ۱۹ شهر با ۷۰ محله است که سهم استان از کل بافت های تاریخی مصوب کشور ۱۱ درصد و مساحت محدوده تاریخی مشهد ۳۳۸ هکتار است.
وی گفت: طی سالهای ۹۵ و ۹۶، ۴۸ پروژه با هزینه هزار و ۱۸۰ میلیارد ریال در قالب طرح بازآفرینی شهری با پیشرفت اجرایی ۷۰ درصد در استان اجرا شد.
مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی اظهار داشت: از سال ۱۳۹۲ تاکنون ۱۰ هزار و ۸۷۲ میلیارد ریال پروژه توسط دستگاه های اجرایی استان در قالب طرح بازآفرینی شهری اجرا شده است.
وی افزود: از سال ۱۳۹۳ تاکنون سه هزار و ۶۳۰ واحد مسکونی برای دریافت تسهیلات در قالب طرح بازآفرینی شهری به بانک معرفی و از این تعداد ۲ هزار و ۱۰۹ واحد با بانک قرارداد منعقد کرده اند.
وی اظهار داشت: برنامه اقدام مشترک بازآفرینی توسط دستگاه های اجرایی در شهرها و محلات خراسان رضوی طی سال جاری در قالب ۲ هزار و ۶۰۱ پروژه در هشت شهر استان اجرا شده است.
۷۴۸۹ / ۶۰۵۳

خبر جدید  اعتبارات تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۹۷ خراسان شمالی تعیین تکلیف شد


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *