خراسان ما
خراسان ما

حریم شهر مشهد براساس نقشه جامع جدید رشد ۳ برابری داشته است

حریم شهر مشهد براساس نقشه جامع جدید رشد ۳ برابری داشته است

محمدحسین ودیعی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهار داشت: در نقشه جامع جدید شهر مشهد به نسبت نقشه قبل، میزان گسترش حریم شهر مشهد حدودا ۳ برابر رشد داشته است.

ودیعی درباره چالشهای موجود در سکونتگاههای روستایی اطراف کلانشهر مشهد گفت: این گسترش بی حدوحصر، برای شهرداری مشهد چالشهای زیادی را ایجاد خواهد کرد؛مهمترین اقدامی که در رابطه با چالشهای موجود میتوان انجام داد افزایش نظارت و حفاظت حاکم بر این مناطق است.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایهگذاری و مشارکتهای شورای شهر مشهد ادامه داد: نظارت و حفاظت از این حریم گسترده نیازمند وجود کارشناسان و ساختار سازمانی منسجم است.

ودیعیادامه داد: دومین مسئلهایکه در مورد چالشهای مربوط به حاشیه شهر مشهد وجود دارد این است که گاهی در اجرای سیاستها و برنامههای موجود، میان دهیاریها و مدیران روستایی با شهرداریهای مناطق و مسئولان درون شهری، اختلاف پیش میآید. این تضاد و اختلافات گاه بین مسئولان و مالکین روستایی نیز دیده شدهکهبحث تضاد منافع را به وجود میآورد.

وی افزود: آنچه در رابطه با این چالشها برای جلوگیری از هدر رفتن منابع موجود در مناطق حاشیهای شهر مشهد باید انجام داد این است که در پی تامین منابع جدید برای نظارت و حفاظت از حریم توسعه یافته جدید باشیم و همچنین هماهنگی لازم بین بخشی توسط یک دستگاه بالادستی و ناظر انجام شود.

ودیعیبا اشاره به بومگردی به عنوان مهمترین فرصت پیش روی روستاهای حریم اظهار داشت: این روستاها با توجه به قابلیت گردشگری در راستای ایجاد اشتغال روستایی و هم چنین افزایش درآمدهای ناشی از آن میتوانند سهم چشمگیری در اقتصاد استان داشته باشند.خراسان رضوی از ظرفیت و قابلیتهای بالایی برای اجرای طرحهای بومگردی برخوردار است و با بهرهبرداری از این ظرفیتها، مسافران زیادی را به سمت خود جذب خواهد کرد.

وی تاکید کرد: یکی دیگر از موضوعاتی که بسیار مهم است موضوع کم آبی در مشهد و بسیاری از نقاط کشور است و آنچه ضرورت دارد این است که برای حفظ این منابع آبی قبل از وقوع فاجعه چارهای اندیشید.

انتهای پیام/ ز


منبع :: https://www.tasnimnews.comدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • بانک پاسارگاد