اخبار مشهد خراسان ما
سایر خبرگزاری ها

حمایت از اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی به زنان روستایی استقلال مالی می‌بخشد

حمایت از اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی به زنان روستایی استقلال مالی می‌بخشد

یک فعال حوزه زنان روستایی گفت: حمایت از اقامت‌گاه‌های روستایی می‌تواند توسعه روستاها را در پی داشته باشد و این موضوع به ویژه به زنان روستایی استقلال مالی می‌بخشد.

به گزارش ایسنا، خدیجه بوذرجمهری در نشستی با عنوان «تحلیلی پیرامون ایستادگی زنان در برابر تبعیض‌های ساختاری در جامعه ایران» که در دفتر حزب کاگزاران سازندگی ایران برگزار شد، اظهار کرد: بدبخت‌ترین انسان‌ها، افرادی هستند که در جهان سوم زندگی می‌کنند و بدبخت‌ترین این افراد زنان روستایی‌اند که در روستاها ماندگار شدند. گفتنی است که ۱۵ اکتبر روز جهانی زن روستایی است. این درحالی است که در کشور ما این روز را گرامی نمی‌داشتند. در سال ۱۳۹۰ با تلاش‌های پی در پی که انجام دادم توانستم این روز را به عنوان یکی از روزهای مهم سال ثبت کنم.

وی افزود: از مسائلی که در مورد زنان روستایی مورد توجه قرار می‌گیرد، نقش زنان روستایی در مسائل زیست‌محیطی، زن در مدیریت و نقش زنان روستایی در روستاهاست. از جمله مباحثی که در سال جاری مورد توجه قرار گرفت می‌توان به نقش زنان در توسعه گردشگری اشاره کرد، اینکه زنان به چه میزان در گردشگری و توسعه آن نقش دارند. امروزه یک نگاه برگشتی به روستا، معماری روستا و … وجود دارد. درواقع توجه به ایجاد اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی بسیار اهمیت دارد و می‌تواند توسعه روستا را به همراه داشته باشد. در استان خراسان‌رضوی ۱۳ اقامتگاه بوم‌گردی وجود دارد که دو مورد از آن‌ها به وسیله زنان اداره می‌شود.

خبر جدید  از سرگیری ورود پروازهابه فرودگاه مشهد

بوذرجمهری خاطرنشان کرد: ایران در گذشته نظام استبدادی داشت و تمام نظام‌های سلطنتی به جز پهلوی و ساسانی عشایری بودند. در این نظام‌ها رئیس مرد بود و تنها باید طبقات پایین حرف شنوی می‌داشتند. در روستاها ساختار به شکل ارباب و رعیت بوده است. رعیت سواد و توانایی تحصیل نداشت. هنگامی که اصلاحات ارضی صورت گرفت، کاهش قدرت مالکان را به همراه داشت و دولت جایگرین آن شد و با ورود سپاه دانش به روستاها ساختار قدرت به هم ریخت.
 

این استاد دانشگاه توضیح داد: جوامع روستایی ایران جوامعی سنتی و پایبند به سنت‌ها هستند، بنابراین بیشترین دانش‌های بومی نزد روستاییان است. براساس یک نظریه معروف علت عقب ماندگی روستاهای ایران نگاه سنتی موجود است. درواقع آن‌ها در برابر پدیده‌های جدید مقاومت می‌کنند و اگر نتوانستند پیشرفت کنند به این دلیل است که نمی‌توانند اندیشه‌های نوین را به سرعت بپذیرند. وجود شورا در ایران یک رویداد جدید است درحالی که روستاییان به شکلی سنتی دارای شرکت‌ها و تعاونی‌هایی بودند، این درحالیست که حضور شوراها هنوز برای مردم جا نیفتاده بود.

خبر جدید  جایگاه ایران در حل معادلات جهانی تثبیت شده است

این فعال در زمینه زنان روستایی ادامه داد: مستشرقینی که در زمان پهلوی در ایران فعالیت می‌کردند به این قضیه پی برده بودند. درواقع اگر در جامعه روستایی ایران قرار است که تحولی صورت بگیرد باید این تغییر در اذهان باشد. نقش‌های زنان و اقداماتشان در جامعه روستایی مشخص بوده است هرچه جامعه جدیدتر می‌شود نقش‌ها کمرنگتر می‌شود.

این استاد دانشگاه توضیح داد: اگر بخواهیم روستاها توسعه یابد نیازمند مشارکت همگان هستیم. درواقع توسعه  و برنامه‌ریزی باید برای مردم صورت بگیرد. هم‌اکنون برنامه‌ریزی‌ها براین است که همراه مردم و با مرم صورت بگیرد و از مردم نظرسنجی کنند که چه طرح‌هایی را می‌پسندند؟

وی با بیان اینکه «اقدامات جهاد کشاورزی در سال ۱۳۶۰ توسعه‌ای را در پی نداشته است، افزود: به دلیل اینکه این طرح‌ها با نظرسنجی از مردم روستا نبوده است پس آن‌ها نیز در این اقدامات مشارکتی نداشتند و توسعه‌ای را به همراه نداشت. توسعه  به صورت پلکانی است و دارای هفت پله است. حال آنکه ما تنها در نخستین مرحله مشارکت هستیم و تا مشاکت فعال و خودجوش مردم راه بسیاری وجود دارد.

خبر جدید  به پایان رسیدن صف انتظار جهیزیه برای نوعروسان

بوذرجمهری تصریح کرد: امید است که روند پلکانی این مشارکت صورت بگیرد و در روستاییان ما عزت نفس و خودباوری شکل بگیرد. جوانان تحصیل‌کرده  مهاجرت می‌کنند و زمانی که سواد نباشد وضعیت روستا نامناسب می‌شود. شایان ذکر است که با ایجاد اقامتگاه‌های گردشگری می‌توان صنعت گردشگری، توسعه و…روستا و نتایج مثبتی را برای روستاییان فراهم خواهد کرد.

این فعال زنان روستایی اظهار کرد: یکی از عوامل مهم در قدرت بخشی به زنان به‌ویژه زنان روستایی عامل اقتصادی است. زنی که قدرت مالی ندارد باید مطیع باشد. زنان روستایی کاملا در فعالیت‌های کشاورزی سهم دارند اما در فروش هیچ حقی ندارند، بنابراین اگر زنان قدرت مالی داشته باشند قدرت مالی بر همه چیز می‌چربد. امروزه صندوق‌های خرد در روستاها ایجاد شده که زنان روستا می‌توانند از آن وام دریافت کنند. درواقع امروزه زنان متوجه شدند که می‌توانند توانایی مالی داشته باشند. توسعه کسب و کارهای کوچک خانگی به زنان استقلال مالی می‌بخشد.
انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *