اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

حمله گرگ‌ها به برخی روستاهای گناباد؛ مسئولان: محل نگهداری دام‌ها را حصارکشی کنید!

حمله گرگ‌ها به برخی روستاهای گناباد؛ مسئولان: محل نگهداری دام‌ها را حصارکشی کنید!

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گناباد، اهالی برخی مناطق روستایی شهرستان گناباد مانند روستای «زیبد» چندی است که در آستانه فصل سرما، دامهای آنها مورد حملهگرگها واقع میشوند که علاوه بر خسارات مالی، حتی امنیت جانی آنها را خدشهدار کرده است.

اهالی منطقه «براکوه» گناباد معتقد هستند که اداره محیط زیست در این زمینهباید ورود کند و فقط به توصیهها بسنده نکند، چرا که تاکنون موفقیتی در این رابطه حاصل نشده لذا باید هر چه زودتر برای حفاظت از جان و مال مردم نسبت به این موضوع راهکاری را بیندیشد.

جواد عجم؛ یکی از اهالی روستای «زیبد» در این زمینهبه خبرنگار خبرگزاری تسنیم در گناباد اظهار داشت: محیط زیستبه شکلی عمل میکند که گویا جان گرگها برای آنها از جان یک انسان بیشتر ارزش داردزیرا شاهد هستید که کشتن یک گرگ ۵ میلیون تومان جریمه دارد امابرای جبران خسارت دامدار هیچ چیزی در نظر گرفته نشده است.

خبر جدید  مشهد|«زنان سرپرست خانوار» بخش عمده افراد زیرپوشش کمیته امداد را تشکیل می‌دهند

وی افزود: محیط زیست آیا اطلاع دارددر منطقه «براکوه» با وجود زیاد شدن گرگها در منطقه مردم روزها و شبها امنیت جانی ندارند و ترس و وحشتهمه را فرا گرفته و به ویژهشبها کشاورزان از ترس حمله گرگها آبیاری مزارع را رها کردهاند.

عجم خاطرنشان کرد: دامداران از ترس حمله گرگها به تنها دسترنج و سرمایه خود گوسفندان را به صحرا برای چرا با ترس و دلهره میبرند و برای تهیه آذوقه به مشکل خوردهاند. میگویند دامها را بیمه کنیدآیا تسهیلاتی به دامدار در این زمینهمیدهند؟

عجم با انتقاد از محیط زیست گناباد که اعلام کرده محل نگهداری دامهای خود را دامداران حصارکشی کنند اظهار داشت: مگر میشود کل منطقه مخصوص چراگاه برای گوسفندان در صحرا را حصار کشید یا دور تا دور روستا را؟باید فکر اساسی برداشته شود.

محمدیان یکی از اهالی منطقه براکوه گناباد در گفتوگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم در گناباد در زمینهحمله گرگها به دامداریهای این منطقه اظهار داشت: روزهای گذشته گرگ به صورت گروهی و در مواردی تنهایی در منطقه براکوه و به ویژهروستاهای«زیبد» و «سنو» تعداد زیادی گوسفند و بز را از دامداران تلف کردند و به بعضی از دامداران خسارت فراوانی زدند که تا ۳۰میلیون هم به دامدار خسارت رسیده است.

خبر جدید  مشهد|ترسیم روشن‌بینانه آینده مهمترین ویژگی بیانیه گام دوم انقلاب است

وی افزود: گرگها منطقه را ناامن کردهاند و محیط زیست هم اقدامی برای مقابله با آنها صورت نداده و اگر وضعیت به همین شکل باشد مردم مجبور خواهند شد خودشان دست به کار شوند.

احمد سفری؛ بخشدار کاخک گناباد نیز در زمینهمشکل روستائیان اظهار داشت: دامداران باید مسائل پیشگیرانه را به خوبی رعایت کنند و محل نگهداری دام حفاظ لازم را داشته باشد.کشتن گرگها به دست مردم مشکل قانونی دارد و محیط زیست با آن برخورد میکند و استفاده از اسلحه نیز نیازمند مجوزهای قانونی است.

محمد یوسفنژاد؛ رئیس اداره حفاظت محیط زیست گناباد نیز درزمینهحمله گرگها در منطقه براکوه اظهار داشت: گرگها از مجموعه حیواناتی هستند که مورد حفاظت قرار میگیرند و براساس قانون کشتن هر قلاده گرگدر حدود ۵ میلیون تومان جریمه دارد.

خبر جدید  حرکت خداپسندانه طلاب و علمای حوزه علمیه گناباد در کمک به محرومان

وی افزود: روستائیاناقدامات حفاظتی لازم را از قبیل نصب حصار و فنس کافی اطراف محلهای نگهداری دامها را رعایت نمیکنند و در برخی مواقع لاشههای دامهای تلف شده را در اطراف روستا رها میکنند و حتی سگ گله را برای حفاظت گلهها بکار نمیگیرند که سببافزایش حملهگرگها به دامداریها و دامها در مناطق مسکونی میشود.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان گناباد در زمینهاستفاده از اسلحهبرای کشتن گرگها نیز اظهار کرد: کشتن گرگها با اسلحه در صورت نداشتن مجوز، مشکل قانونی دارد و برای کسب مجوز اسلحه باید از مراجع ذی صلاح اقدام شود.

گزارش از یاسر سالاری

انتهای پیام/


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *