به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد، معاون سلامت این اداره کل، از دامداران استان خواست تا ضمن رعایت قوانین و دستورالعملهای دامپزشکی، سرمایه دامی خود را در مقابل این بیماری خطرناک و واگیر دامی مصون نمایند.

دکتر محمد رشتی باف یادآور شد: نقل و انتقال بدون مجوز هر نوع دام «اعم از گاو، گوسفند، بز و شتر» در داخل و خارج از استان همچنان، اکیداً ممنوع است.

وی همچنین از دامداران خواست تا از رفت و آمدهای غیرضروری افراد در واحد دامپروری «بویژه افرادی که به هر نحو، با دام و فرآوردههای دامی در تماس میباشند» ممانعت نموده و در صورت وجود گاوهای غیر واکسینه و حساس در مقابل بیماری تببرفکی، مراتب را در اسرع وقت، به اطلاع شبکه دامپزشکی شهرستان برسانند.

خبر جدید  افزایش 5/5 درصدی انتقال گاز در منطقه چهار شرکت انتقال گاز ایران

معاون سلامت دامپزشکی استان، مرگ و میر و تلفات بره ها و گوساله ها، قطع ناگهانی اشتهای دام به سبب ایجاد تاول های دهانی و عدم تمایل دام به خوردن خوراک، وقوع لنگش، کاهش تولید شیر و یا قطع ناگهانی آن و سقط جنین در دام ها، از جمله علایم بیماری تب برفکی یاد شده و خاطرنشان شده است: دامداران در صورت مشاهده هرگونه علائم بالینی مخاطی واگیردار در گله یا سایر نشانی های اعلام شده فوق مراتب را در اسرعوقت به اطلاع نزدیکترین شبکه دامپزشکی رسانده و یا با سامانه پیام کوتاه روابط عمومی اداره کل به شماره ۳۰۰۰۰۱۵۱۲ ارتباط برقرار نمایند.

خبر جدید  حضور بوکسور خراسانی در مسابقات انتخابی تیم ملی

وی از کلیه نیروهای مایه کوب(واکسیناتور) و دامپزشکان شاغل در بخش های دولتی و خصوصی نیز خواسته شده تا دستورالعمل های فنی و امنیت زیستی مربوط به خود را در واحدهای دامداری منطقه تحت پوشش خود به طور کامل رعایت کنند.

دکتر رشتی باف با اشاره به تشدید برخورد علیه حاملان غیر مجاز دام، از دامداران خواست تا افراد خاطی که توجهی به رعایت شرایط امنیت زیستی و بهداشتی نکرده و مبادرت به حمل و نقل دام بدون مجوز دامپزشکی می کنند را به شبکه های دامپزشکی شهرستان ها معرفی نمایند تا دامپزشکی برخوردهای لازم را از طریق مراجع قضایی انجام دهد.

خبر جدید  دستگیری متخلفان شکار و صید در دو شهرستان خراسان رضوی