خراسان ما
خراسان ما

خراسان‌رضوی| مزار مولانا زین‌الدین ابوبکر تایبادی مرمت شد‌

خراسان‌رضوی| مزار مولانا زین‌الدین ابوبکر تایبادی مرمت شد‌

عبدالرحیم تاج محمدی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در تایباداظهار داشت: بناهای تاریخی به علت این که دائم در معرض عواملی چون طبیعی و انسانی هستند، آسیب میبینند و مرمت میشوند. مرمت مزار مولانا زین الدین ابوبکر تایبادی از شهریور سال جاری شروع و تا پایان آذر ماه به پایان رسید.

وی افزود: مرمت کتیبه و کاشیکاریها، لکهگیری، مرمت قسمتهای آسیب دیده و آغشته شدن کتیبههای گچی و آجری به مواد غیرقابل نفوذ رطوبت (مواد نانو) از مهمترین اقدامات مرمتی این بنای تاریخی بوده؛برای مرمت این بنا حدود ۵۰ میلیون تومان هزینه شده است.

رئیس میراث فرهنگی تایباد بیان کرد: درب تاریخی مزار مولانا که متعلق به دوره تیموری است به علت عوامل طبیعی و استفاده مداوم گردشگران سببآسیبهایی شده بود که امسال با هزینهای حدود ۸ میلیون تومان مرمت شد که به زودی در داخل خود گنبد خانه مزار و یا در داخل موزه خط و کتابت در معرض دید بازدید کنندگان قرار خواهد گرفت.

تاج محمدی گفت: محوطهسازی این بنا نیز با ۱۰ میلیون تومان از اعتبارات ملی و دیوارکشی ضلع غربی مزار به صورت مشارکتی با شهرداری، شورای اسلامی شهر تایباد و اداره اوقاف این شهرستان در حال انجام است.

وی تصریح کرد: مزار مولانا زینالدین ابوبکر تایبادی در سال ۸۴۸ هجری قمری توسط پیر احمد خوافی ساخته شد و بانی ساخت آن نیز شاهرخ تیموری بودهو در سال ۱۳۱۴ به شماره ۳۰۹ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است.

انتهای پیام/ ز


منبع :: https://www.tasnimnews.comدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • بانک پاسارگاد