اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

خراسان رضوی|پارک ملی تندوره درگز بهشت پلنگ‌های ایرانی است

خراسان رضوی|پارک ملی تندوره درگز بهشت پلنگ‌های ایرانی است

تورج همتی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس اظهار داشت:در پی مشاهده یک قلاده پلنگ ۴ ساله در پارک ملی تندوره که بواسطه بیماری و ضعف حواس ششگانه به مشهد منتقل و تحت درمان قرار گرفته است، تیمی از کارشناسان و محیط بانان، این منطقه را برای بررسی دقیقتر و احتمال وجود بیماری و یا ناهنجاریهای خاص جانوری رصد کردند.

وی با اشاره به اینکه طی این پایش میدانی، تاکنون هیچگونه ناهنجاری و یا بیماری ظاهری و تلفاتی در پارک ملی مشاهده نشده است،بیان کرد: به منظور اقدامات پیشگیرانه احتمالی، این رصد و پایش طبق برنامهریزی و به صورت جدی و مستمر صورت میپذیرد تا در صورت مشاهده مورد مشابه و یا هرگونه بیماری دیگر اقدامات لازم جهت درمان به سرعت صورت پذیرد.

خبر جدید  مشهد|گل محمدی به جوانان اعتقاد دارد؛ مدعیان قهرمانی در لیگ برتر سال آینده متعدد هستند

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در سه روز نخست این پایش مستمر نه تنها ناهنجاری و تلفاتی در پارک گزارش نشده است، بلکه مشاهده ۸ قلاده پلنگ با شرایط فیزیولوژیکی بسیار مطلوب نیز علاوه بر جمعیت بالای قوچ و میش و کل و بز وحشی به لیست مشاهدات اضافه شده است.

همتی با اشاره به مستند سازی از چندین گربهسان دیگر توسط گروه پایشی گفت: طی این بررسی سه روزه، گونههای گربه وحشی، گربه جنگلی و سمور سنگی نیز برای چندمین بار حضورشان در این منطقه مستند سازی شد.

خبر جدید  نقدهای فراستی «سختگیرانه و پرخاشگرانه» است

وی همچنین به مشاهده و ثبت یک صحنه بی نظیر از هجوم یکی از پلنگهای مشاهده شده در ارتفاعات شکراب به همراه ماده پلنگ و توله آن به یک دسته قوچ و میش وحشی اشاره کرد و گفت: مشاهده این خانواده سه نفره در دو نقطه از ارتفاعات بابانهستان و سه نقطه از چهلمیر اقتدار این گونه پرچم را در حفظ قلمرو به زیبایی به تصویر میکشید.

خبر جدید  پروژه ۱۵ ساله کتابخانه مرکزی سبزوار همچنان خاک می‌خورد + فیلم

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در ادامه تصریح کرد: پارک ملی تندوره درگز به عنوان تنها پارک ملی استان به بهشت پلنگهای ایرانی شهرت دارد و در آخرین سرشماری صورت گرفته بیشترین جمعیت علفخواران استان را بخود اختصاص داده است.

انتهای پیام/ ز


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *