اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

خراسان رضوی| تسنیم پای حرف گلخانه‌داران تایباد؛ کمبود نقدینگی همچنان آزاردهنده است

خراسان رضوی| تسنیم پای حرف گلخانه‌داران تایباد؛ کمبود نقدینگی همچنان آزاردهنده است

به گزارش خبرگزاریتسنیم از تایباد، شهرستان تایباد در ۲۵۵ کیلومتریجنوب شرقی مشهد واقع است؛با وجود خشکسالیهایپیدرپی و کمبود منابع آبی در خراسان رضوی و لزوم راهاندازی و ایجاد گلخانههاو مجتمعهای گلخانهای، برخی گلخانه داران تایبادی با مشکلات عدیدهای مواجهاند به گونهای که با شرایط موجود و فشار هزینههای گلخانهداری،امیدی به ادامه کار ندارند.

یک گلخانه دار تایبادی در گفتوگو با تسنیم میگوید: در شرایط کنونی با آموزش نیروی کار میتوان از فضای کم گلخانه، چندین برابر فضای آزاد محصول بهدست آورد، زیرا در فصولی که محصولات در فضای آزاد قابل تولید نیست، این امکان در فضای گلخانهای وجود دارد که گیاهان غیرمعمول پرورش یافته و محصولات گلخانهای با کیفیت بهتر نسبت به کشت در زمین باز و تولید و به بازار عرضه شود.

سعادتزاده افزود: در حال حاضر در فصل زمستان قرار داریم و بحث گرمایشو ایجاد جاده دسترسی و از همه مهمتر عمدهترین مشکل کشاورزان جهت تهیه نقدینگی معرفی به بانک جهت دریافت تسهیلات با اقساط کمبهره است.

خبر جدید  تولیت آستان قدس رضوی: نیروهای مسلح دغدغه‌ای جز برطرف‌کردن رنج و گرفتاری مردم ندارند‌

وی افزود: محصولات با قیمت کم از گلخانهدارها خریداری شده و با قیمت بالاتر فروش میرود و به هر نهادی برای مشکلات گلخانهها مراجعه میکنیم جوابگو نیستند. بازار داخل در زمینه مصرف صیفی اشباع شده و تولیدکننده باید به دنبال صادرات باشد، اما وجود مشکلات متعدد از جمله آسفالت نبودن مسیر و نبودن امکاناتی چون آب و تلفن و برق و گاز سببشده تولیدکننده بخش اعظمی از توان خود را برای حل مشکلات زیرساختی صرف کند و فرصتی حتی برای یافتن بازار سایر شهرها نداشته باشد، چه برسد به اینکه بخواهد در اندیشه صادرات باشد.

این گلخانهدار با بیان اینکه تنوع گونههای صیفی در کنار کشت گیاهان دارویی پربازده، مسیری موفق برای کسب تجربهای ارزنده استافزود: در حال حاضر سه عامل خاک، آب و اشتغال، ضرورت این نوع کشت را دو چندان کرده است، به گونهای که خاک حاصلخیز کشاورزی با گسترش شهرها در حال نابودی است و منابع آبی نیز با بحران مواجه است و تعداد دانش آموختگان بیکار نیز روز به روز در حال افزایش است.

خبر جدید  حریق در بخشی از سالن راه آهن مشهد اطفاء شد

رونق کشت گلخانهای نیاز به فرهنگسازی دارد

وی با بیان اینکه رونق کشت گلخانهای نیاز به فرهنگسازی دارد، افزود: برای حذف تبلیغات سوء از مصرف سموم گلخانهای باید به سمت تولید ارگانیک رفت.

وی با تأکید بر اینکه تولید ارگانیک محصولات گلخانهای حمایت جدی مصرف کنندگان را میطلبد، افزود: کاهش مصرف سموم قطعاً کاهش تولید را در پی خواهد داشت، در نتیجه مصرفکننده باید بین محصول ارگانیک و معمولی، تفاوتی هم به لحاظ ظاهری و هم ریالی قائل شود.

۲ سد راه گلخانهداران

سعادتزاده ادامه داد: بانکها نیز از مشکلات پیش روی گلخانهها است تا جایی که گلخانهدارها سازههای خود را بفروش میگذارند تا اقساط بانک را پرداخت کنند .

وی با اشاره به اینکه به علت معوقات بانکی اسامی گلخانهدارها به لیست سیاه رفتهتاکید کرد: با توجه به مشکلات گلخانهها و دیرکرد قبوض، گاز گلخانه قطع میشود.

خبر جدید  خراسان رضوی| مدارس نوبت صبح قوچان و جغتای فردا تعطیل است

این گلخانهدار تایبادی با اشاره به اینکه این مزیتها فرای محصول خارج از فصل است، ادامه داد: کشت گلخانهای دورنمای خوب و زیبایی دارد اما داخل کار که میشوید سختی و چالشهای زیادی دارد.

فرماندار تایباد نیز در این باره میگوید: توسعه و احداث گلخانه با توجه به ارزش اقتصادی و بحرانهای کم آبی و خشکسالی شدید در منطقه ضروری است.

حسین شرافتیراد افزود: کم آبی، افزایش تولید در واحد سطح و درآمدزایی از مهمترین علل استقبال پرورش انواع محصولات گلخانهای در طول هر فصل زراعی است.با توجه به توسعه کشت محصولات گلخانهای، کاهش هزینه اولیه، افزایش بازده واحد گلخانهای، زمینه اشتغال برای کارآفرینان و جوانان در این منطقه فراهممیشود.تسریع در عملیات عمرانی و احداث سازههابا توجه به طولانی شدن واگذاری امتیازات و عدم اقدام موثر تاکنون باید تسریع شود.

انتهای پیام/ن


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *