اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

خراسان رضوی جزو استانهای موفق در ارتقا کیفیت مراتع است

خراسان رضوی جزو استانهای موفق در ارتقا کیفیت مراتع است

عل اصغر طالبان فرد روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هشت میلیون و ۲۰۰ هکتار از مجموع مساحت ۱۱٫۷ میلیون هکتاری خراسان رضوی زمینهای ملی است. ۶٫۶ میلیون هکتار از این سطح را زمینهای مرتعی تشکیل می دهند.
وی مراتع را شامل سه رده خوب، متوسط و ضعیف ذکر و بیان کرد: اقدامات و عملیات ارتقای کیفیت مراتع از سال ۱۳۸۲ با اجرای طرحهای افزایش پوشش گیاهی در خراسان رضوی آغاز شده است.
معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی ادامه داد: سطح مراتع خوب که به وسعت ۳۱۴ هزار هکتار است در این مدت تغییر چندانی نداشته اما با مدیریت خوب و نحوه استفاده صحیح از آنها و همکاری موثر مرتعداران این میزان ثابت مانده است.
وی گفت: ارتقای کیفیت مراتع متوسط در خراسان رضوی روند خوبی را طی کرده بطوری که مساحت مراتع متوسط استان از ۲،۱ میلیون هکتار به دو میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار افزایش یافته است.
طالبان فرد افزود: همچنین سطح مراتع ضعیف در خراسان رضوی که پیشتر ۴٫۲ میلیون هکتار بود با اقدامات صورت گرفته هم اینک به ۳٫۹ میلیون هکتار کاهش پیدا کرده که وضعیت بسیار مطلوب و روند خوبی را نشان می دهد.
وی ادامه داد: این تغییرات در شرایطی انجام می شود که با بحث تغییر اقلیم و مشکلات ناشی از آن مواجهیم اما روند ارتقای کیفیت مراتع در خراسان رضوی به شکل بسیار خوبی در حال انجام است.
از مجموع ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار مساحت خراسان رضوی هشت میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار عرصه منابع طبیعی و حوزه فعالیتی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان است. از این میزان یک میلیون و ۳۵۰ هزار هکتار با فعالیت ۷۲ هزار خانواده بهره بردار به صورت مشارکتی مورد حفاظت و صیانت قرار دارد.
۷۴۹۶/۱۸۵۸

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  پنجمین قطار گردشگری وارد نیشابور شد
0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *