اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

خراسان رضوی در چهل سالگی انقلاب؛ پیشرو و رکورددار در صنعت گاز

خراسان رضوی در چهل سالگی انقلاب؛ پیشرو و رکورددار در صنعت گاز

براساس آمارهای منتشر شده صنعتی که در سال ٥٧ و در طول عمر ١٣ ساله خود توانسته بود به آمار گازرسانی تنها به ۹ شهر و یکخراسان رضوی در چهل سالگی انقلاب؛ پیشرو و رکورددار در صنعت گاز روستا در کل کشور دست یابد، در سال های بعد با تلاش متخصصان و کارشناسان این حوزه تبدیل به شبکه گازرسانی وسیعی در اقصی نقاط شد و در خدمت رفاه و آسایش مردم و بخش های تولیدی و صنعتی در هر شهر و استانی قرار گرفت.

نگاهی به سیمای صنعت گاز استان خراسان رضوی از ابتدای انقلاب تاکنون و طی چهل سال گذشته هم مبین تمرکز در جهت رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده و تعریف شده متخصصان صنعت گاز است.

اولین شبکه گاز در خراسان بزرگ در سال ۱۳۵۱ در مشهد اجرایی و در سال ۱۳۵۳ این شبکه گازدار شد و پس از آن این شبکه تقریبا در اطراف حرم مطهر رضوی در حال توسعه بود و سایر نقاط مشهد و تمامی شهرهای استان از این موهبت بی بهره بودند.

پس از پیروزی انقلاب، قطار توسعه این صنعت شتاب بیشتری به خود گرفت و بعد از تقسیم خراسان بزرگ به سه استان، در سال های بعد خراسان رضوی رکوردار سایر استان ها در گازرسانی به اقصی نقاط استان شد.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی می گوید: با تلاش متخصصان و کارشناسان عرصه گاز در خراسان رضوی، این استان با ۳۱ هزار و ۴۵۵ کیلومتر شبکه گاز شهری و روستایی و دو میلیون و ۲۲۰ هزار و ۹۹ مشترک شهری و روستایی، به ترتیب رتبه های اول و دوم این حوزه را در کشور به خود اختصاص داده است.

سیدحمید فانی می افزاید: در بخش گازرسانی به شهرهای خراسان رضوی، این استان با ۷۴ شهر بهره مند از گاز و برخورداری نزدیک به ۱۰۰ درصد خانوار شهری از گاز (این آیتم در کشور ۹۷ درصد است)، رتبه چهارم را در کشور از آن خود کرده است.

او تنها شهر باقیمانده این استان که گازرسانی به آن انجام نشده را شهر “بار” و علت آن را نیز تغییر وضعیت از “بخش” به “شهر” می داند و تصریح می کند: هم اکنون شبکه گازرسانی این شهر جدید به اتمام رسیده است و به زودی مورد بهره برداری قرار می گیرد.

گازرسانی به ۱۸۹۱ روستا در ۴۰ سال گذشته

تداوم گازرسانی به روستاها از جمله سیاست های کلان استان در جهت محرومیت زدایی و تحقق عدالت اجتماعی است که در طول سال های گذشته به طور جدی در دستور کار قرار داشت.

بر این اساس تاکنون هزار و ۸۹۱ روستا از مجموع دو هزار و ۵۸۹ روستایی که قابلیت گازرسانی دارند، به شبکه گاز کشور متصل و حدود ۴۴۰ هزار خانوار روستایی از این نعمت خدادادی بهره مند شده اند که از این لحاظ هم خراسان رضوی به ترتیب جایگاه چهارم و دوم را در کشور داراست.

خبر جدید  فعالیت ۴شرکت فناور در تولید ژل‌های ضدعفونی

مدیر مهندسی و اجرای طرح های شرکت گاز استان اعلام می کند: علاوه بر این عملیات گازرسانی در ۵۵۷ روستا با دربرگیری ۶۸ هزار و ۷۴ خانوار روستایی در حال اجراست که این امر، ضریب نفوذ گازرسانی در روستاهای این استان را به رقم بالایی ارتقا خواهد داد.

سیدمصطفی حیدریه نوید می دهد: با همت و تلاش متخصصان، خراسان رضوی طی چند سال آینده به لحاظ استفاده از گاز در خانواده های شهری و روستایی، به ” استان سبز” تبدیل و پرونده گازرسانی شهری و روستایی بسته می شود، ضمن آن که با همین میزان نفوذ گازرسانی، ما ۱۰ درصد به نسبت نفوذ گازرسانی کشوری، بالاتر هستیم.

وی با بیان اینکه خراسان رضوی تقریباً در تمام رتبههای شرکتی، بالاتر از سطح کشوری قرار دارد، می افزاید: این استان با احتساب ۵۵۷ روستای در دست پیمانکار، به ضریب نفوذ ۹۷٫۵ درصد در گازرسانی خواهد رسید.

حیدریه یادآور می شود: در سال ۹۵، هر دو روز یک روستا را گازدار کردیم و در سال ۹۶، موفق شدیم هر ۱۲ ساعت، یک روستا را گازدار کنیم و در ۱۲ ساعت بعدی، عملیات گازرسانی به یک روستای دیگر را شروع کنیم؛ به تعبیر دیگر، در سایه سرمایه های انسانی متعهد و متخصص خود در سال ۹۶، ۳۶۵ روستا را گازدار و عملیات اجرایی ۳۶۵ روستای دیگر را آغاز کردیم که در نوع خود، کار بینظیری است.

امروزه شرکت گاز خراسان رضوی یکی از برترین شرکت های بزرگِ فعال در عرصه گاز کشور است که به گفته معاون وزیر نفت و مدیرعامل سابق شرکت ملی گاز ایران، به عنوان “رکوددار گازرسانی روستایی کشور” شناخته می شود.

پیشرفت در عرصه های مختلف

استان خراسان رضوی از جمله استان های کشور است که پس از انقلاب توانسته با همت صنعت مردان عرصه گاز، گام های بلندی در گازرسانی بردارد.

مدیر بهره برداری شرکت گاز خراسان رضوی، طول شبکه گذاری گازرسانی را یکی دیگر از شاخص های توسعه خدمات در این حوزه می داند و می گوید: طول شبکه گاز شهری در این استان از ۳۲۴ کیلومتر در قبل از انقلاب به ۱۱ هزار و ۱۰۴ کیلومتر و طول شبکه گاز روستایی از صفر به ۲۰ هزار و ۳۵۱ کیلومتر رسیده است.

حسن افتخاری با بیان اینکه اقدامات صورت گرفته در بحث گازرسانی، یک کار بزرگ محسوب می شود، خاطرنشان می کند: مجموع این مقدار در بخش شهری و روستایی استان، بیش از ۹ درصد از شبکه گاز کشور را شامل می شود و خراسان رضوی به لحاظ این شاخص در کشور رتبه اول را کسب کرده است.

گازرسانی به صنایع، گامی بزرگ در توسعه اقتصادی خراسان رضوی

توسعه گازرسانی شهری و روستایی تنها بخشی از سیمای صنعت گاز در خراسان رضوی است که شتاب در گازرسانی و توسعه اقتصادی و صنعتی در این استان، تنها محدود به آن نمی شود.

خبر جدید  راه اندازی دومین دستگاه رادیولوژی دیجیتال

امروزه تمامی صنایع بزرگ استان از جمله نیروگاه ها، کارخانجات سیمان، واحدهای شهرک های صنعتی گازرسانی شده و حتی کوره های آجرپزی از موهبت گاز طبیعی بهره مندند.

رئیس روابط عمومی و سخنگوی شرکت گاز خراسان رضوی می گوید: طی چهل سالی که از عمر پربرکت انقلاب می گذرد، ۱۳ هزار و ۲۲۲ واحد صنعتی در استان که سابق بر این از سوخت های دیگری استفاده می کردند، تحت پوشش گازرسانی قرار گرفته و به شبکه سراسری گاز کشور پیوسته اند.

سیداحمدعلوی همچنین تاسیس جایگاه های CNG و گازرسانی به آنها را از فعالیت های جدیدی می داند که با توجه به ضرورت کاهش آلاینده های ناشی از حمل و نقل، در چند سال اخیر آغاز شده است.

او در اینباره می گوید: تعداد جایگاه های CNG در استان که تا قبل از سال ۵۷ هنوز وجود نداشت، در بازه زمانی چهل ساله به بیش از ۱۸۳ جایگاه دو منظوره و تک منظوره رسیده است.

علوی با بیان اینکه این تعداد جایگاه، امکان سوختگیری با این گاز به هزاران خودرو در هر ساعت را میسر می کند، می افزاید: استفاده از سوخت پاک گاز طبیعی نقش موثری در پاکیزگی هوا، صرفه جویی مصرف بنزین و ایجاد اشتغال خواهد داشت.

ارتقای فرهنگ مصرف ایمن و بهینه گاز طبیعی

خراسان رضوی با دارا بودن دو میلیون و ۲۲۰ هزار مشترک شهری و روستایی، سالانه بطور میانگین ۱۱ و نیم میلیارد مترمکعب گاز مصرف می کند که از این میزان، نزدیک به ۷۰ درصد در سبد بخش خانگی قرار دارد و بقیه سهم بخش های عمومی، تجاری، صنعتی و حمل و نقل است.

بر این اساس، طرح های گستردهای در راستای ارتقای فرهنگ مصرف ایمن و بهینه گاز طبیعی با نگاه به مسوولیت اجتماعی شرکت گاز در جامعه، در حال انجام است.

رئیس روابط عمومی و سخنگوی شرکت گاز خراسان رضوی اعلام می کند: امسال طرح های گستردهای مانند تولید بازی “راز متان” در بستر تلفن همراه، تهیه و توزیع کتاب داستان در رده های سنی شش تا ۱۲ سال، تولید تیزر و طرح های گرافیکی، استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای انتشار اطلاعیه ها، پیام های ایمنی و ارسال پیامک های آموزشی اجرا شده است.

سیداحمدعلوی یادآور می شود: همچنین با تعیین بیش از ۴۰ مدرسه به عنوان مدارس هدف در استان، کارشناسان خبره این شرکت با هدف انجام فرهنگ سازی از سنین پایه، در جمع دانش آموزان حاضر می شوند و اطلاعات لازم را درباره ایمنی و صرفه جویی در مصرف ارائه می کنند.

خبر جدید  اشتغال مهمترین خواسته خانواده های شهدا و ایثارگران

ارتباط با مردم و مشتریان

یکی از دستاوردهای شرکت گاز خراسان رضوی که توانسته تحولی شگرف در عرصه خدمت گذاری به مردم ایفا کند، مرکز ارتباطات مردمی به شماره ۳۷۰۷۴ و امداد ۱۹۴ شرکت گاز است که به عنوان یکی از واحدهای موفق شرکت از نگاه مشترکان، سهم عمده ای را در رفع مشکلات و معضلات شهری در حوزه استفاده از گاز طبیعی داشته است.

از جمله وظایف متعدد مرکز پیام می توان به پاسخگویی به تماس های مشترکین و کارشناسی درخواست های اعلامی آنها، ارسال پیام های ثبت شده (حوادث ، نشت گاز ، قطع و وصل گاز و….) به واحدهای امداد مناطق هفتگانه مشهد، پیگیری سریع تماس های اعلامی از سوی ستاد مدیریت بحران استان، پاسخ به درخواست سازمان های دولتی درباره حوادث مختلف، انجام امور مربوط به کشیک استان و اطلاع رسانی به عموم اشاره کرد.

شرکت گاز خراسان رضوی همچنین با انجام اقدامات متعدد و مفید توانسته در زمینه کنترل و کاهش مصرف انرژی در زمره اولین شرکت ها در سطح شرکت ملی گاز ایران باشد که موفق به استقرار سیستم مدیریت انرژی شده است.

رئیس روابط عمومی و سخنگوی شرکت گاز خراسان رضوی می گوید: این شرکت با افتتاح مرکز ارتباطات مردمی برای اولین بار در سطح شرکت های گاز استانی و شرکت های تابعه شرکت ملی گاز، موفق شده است علاوه بر شیوه های رایج به صورت زنده و متمرکز و با حضور کارشناسان خبره، با مشتریان ارتباط دوسویه برقرار کند و چرخه مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) را به طور کامل اجرا کند.

علوی یادآور می شود: در این راستا این شرکت دو استاندارد ایزو ۱۰۰۰۲ در حوزه رسیدگی به شکایات و ایزو ۱۰۰۰۴ در حوزه پایش رضایتمندی مشتریان را نیز دریافت کرده است.

آنچه مسلم است این واقعیت است که دستاوردهای سال های بعد از انقلاب اسلامی را در حوزه های مختلف از جمله در صنعت گاز نمی توان به ذکر چند سطر و آمار محدود کرد.

در استان خراسان رضوی، صنعت گاز به عنوان یکی از توسعه یافته ترین صنایع، با رشد فزاینده طی چهار دهه گذشته، اتکا به توان و تخصص داخل را بیش از هر موضوع دیگری در اقتصاد استان عملیاتی کرد.

با آگاهی از این موضوع که در طول ۴۰ سال گذشته از انقلاب ایران، به مدد همه متخصصان صنعت گاز در هر استان و شهری، تعداد افراد برخوردار از نعمت گاز ۲۱۲ برابر افزایش داشته است، امید داریم که این صنعت توانمند ایران بتواند در سال های پیش رو، تمامی نقاط بی بهره از موهبت گاز را از این نعمت خدادادی بهره مند و برگ افتخار دیگری به دفتر زرین انقلاب اضافه کند.


منبع :: http://mashhad.iribnews.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *