اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

خراسان رضوی ۱۱ درصد دام کشور را در اختیار دارد

خراسان رضوی ۱۱ درصد دام کشور را در اختیار دارد

سعادت علی نیا روز چهارشنبه در همایش تجلیل از تولیدکنندگان بخش کشاورزی کاشمر، افزایش تولیدات کشاورزی و دامی دارای مزیت صادراتی، ارتقای بهره ‌وری عوامل و منابع پایدار و حفاظت از منابع آب و خاک، جنگل و مرتع را از جمله وظایف اصلی و قانونی برای تامین امنیت غذایی دانست.
وی افزود: خراسان رضوی در حوزه دام و فرآورده ‌های دامی با تولید یک میلیون و ۳۵۰ هزار تن محصول رتبه سوم کشور را دارد.
وی اظهار داشت: در این استان بیش از هفت میلیون و ۷۰۰ هزار تن محصولات کشاورزی و دامی تولید می شود که حدود ۷۰ درصد این تولیدات متعلق به محصولات زراعی و ۱۲٫۵ درصد محصولات باغی و ۱۷٫۵ درصد مربوط به محصولات دامی است.
علی نیا با بیان اینکه کاشمر در حوزه محصولات کشاورزی به رغم خرده مالکی با ظرفیت ‌های بسیار خوب، یکی از شهرستانهای پیشرو در استان است گفت: میزان تولیدات فرآورده ‌های دامی و طیور شهرستان کاشمر ۳۵ هزار تن است و هفت درصد عسل و ۲۴ درصد پیله کرم ابریشم استان در این شهرستان تولید می‌شود.
وی افزود: حدود دو تا سه درصد تولید شیر، گوشت قرمز، مرغ و تخم مرغ استان در این شهرستان تولید می‌شود.
وی اظهار داشت: طی سال گذشته مجموع ارزش تولیدات دامی شهرستان کاشمر هزار و ۳۶۰ میلیارد ریال بود که ۲٫۵ درصد ارزش تولیدات دامی استان را به خود اختصاص داد.
فرماندار کاشمر نیز در این مراسم گفت: کمبود آب و استفاده غیر کارشناسی از منابع آب موجب شده است در همه نقاط کشور با بحران آب مواجه شویم.
محمدعلی نبی ‌پور افزود: این چالش در منطقه کاشمر هم وجود دارد و هر چند خشکسالی از قدیم بوده و جزئی از زندگی مردم خراسان محسوب می شود اما مردم مقصر اصلی در استفاده غیر کارشناسی از منابع آب هستند.
وی اظهار داشت: اگر نتوانیم مصرف آب را مدیریت کنیم در سال ‌های آینده بخش کشاورزی تعطیل خواهد شد به طوریکه اکنون در بخش کوهسرخ این شهرستان بحران جدی ‌تر است.
وی گفت: به رغم اینکه طی سه سال اخیر بیش از ۲۰۰ میلیارد ریال توسط دولت برای قنوات کشور کمک شده است اما تا کشاورزان تصمیم به کمک به این حوزه نگیرند به نتیجه ‌ای نخواهیم رسید.
نبی پور تغییر کاربری زمین ‌های کشاورزی را یکی دیگر از معضلات و بحران‌ های منطقه دانست و افزود: حوزه شهرسازی بسیاری از زمین ‌های کشاورزی منطقه را تصاحب می کند هرچند تاکید داشته ‌ام که باید با زمین ‌خواران و کسانی که زمین ‌های کشاورزی را تغییر کاربری می ‌دهند به صورت جدی برخورد شود.
وی اظهار داشت: در زندگی شخصی از امکانات مدرن استفاده می‌ کنیم اما در بخش کشاورزی هنوز همانند اجداد خود عمل می ‌کنیم و محصولاتی را که آنها کشت می‌ کردند، می‌ کاریم.
وی گفت: امروز باید محصولاتی کشت شود که ارزش افزوده داشته باشد در غیر این صورت کشاورزی به شکست منتهی خواهد شد.
فرماندار کاشمر خام فروشی محصولات کشاورزی را از دیگر چالش‌ های منطقه عنوان کرد و افزود: به رغم اینکه کشاورزان زحمات بسیار می ‌کشند اما بسیاری از محصولات کشاورزی برای کشاورزان آورده ‌ای ندارد و سود اصلی نصیب دلالان می شود.
وی اظهار داشت: راه اندازی کارخانه فرآوری کشمش و انگور در منطقه ضروری است و باید نسبت به راه اندازی آن اقدامات لازم صورت گیرد.
وی گفت: برای اولین بار در این دولت برای بسیاری از محصولات کشاورزی از جمله زعفران قیمت تضمینی تعیین شد لذا شایسته نیست در این شرایط اقتصادی فقط بخواهیم به تخریب دولت بپردازیم.
نبی پور افزود: باید با هم افزایی بیشتر و کنار گذاشتن دعواهای سیاسی در راستای کاهش مشکلات تلاش کرد.
در این مراسم از کشاورزان و تولید کنندگان نمونه ملی، استانی و شهرستانی کاشمر قدردانی شد.
کاشمر در ۲۲۸ کیلومتری مشهد قرار دارد.
۷۴۹۷ / ۶۰۵۳

خبر جدید  رونق اقتصادی و گردشگری گناباد دستاورد ثبت جهانی زعفران است


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *