اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

خشکسالی همچنان دریاچه بزنگان سرخس را تهدید می‌کند‌

خشکسالی همچنان دریاچه بزنگان سرخس را تهدید می‌کند‌

شعارسال: تورج همتی اظهار داشت: دریاچه بزنگان مورد تهدید خشکسالی بوده و فاقد امکانات و شرایط مطلوب زیست‌محیطی شده است، این امر سبب کاهش توان مقاومت دریاچه در مقابل پدیده‌های طبیعی شده است، سازمان حفاظت از محیط زیست برای حفاظت از تالاب‌ها و دریاچه‌ها امور متعددی را انجام می‌دهد.

وی تصریح کرد: سازمان حفاظت از محیط زیست از این منطقه در مقابل مشکلات نشأت‌گرفته از گرد و غبار و پسماند‌ها محافظت می‌کند اما احتیاج به نیروی بیشتری است، باید تمامی متولیان تلاش خود را برای حفاظت از آن به‌کار ببرند، باید بزنگان احیاء شود و با عنوان تالاب شمال شرق کشور جاری باشد.

همتی ادامه داد: در صورت بازگرداندن بزنگان به حالت اولیه می‌‌توانیم تأثیر آن در محیط زیست را مشاهده کنیم، در صورت همکاری مسئولان شرایط بزنگان به شرایط قبل بازمی‌گردد، در حال حاضر هوای این منطقه بسیار گرم شده است، یکی از مشکلات به‌وجودآمده در راستای کاهش آب بزنگان، رشد بی‌رویه دیم است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: مسیر کشت آن تا کوه‌های بزنگان راه یافته و این مورد تبعات بدی را پیشِ‌رو دارد، این امر سبب ایجاد فرسایش خاک می‌شود، مسئولان برای جلوگیری از پیشامدهای نامطلوب در این منطقه پای کار بیایند.

وی خاطرنشان کرد: خشکسالی این منطقه سبب کم شدن میزان سیلاب‌های فصلی و نرسیدن آب به چشمه‌های بالا می‌شود، این امر شدیداً محیط زیست را تهدید می‌کند، بزنگان در حال حاضر منبع آبی نداشته و از هیچ منطقه‌ای سرچشمه نمی‌گیرد.

همتی بیان کرد: از دیگر مشکلات این منطقه می‌توان به ورود لای توسط سیلاب‌های فصلی اشاره کرد، در حال حاضر کم‌آبی شدیدی در چشمه‌های “گل‌بی‌بی” و “کرق”، دو چشمه تغذیه‌ای دریاچه بزنگان قابل مشاهده است، در صورت خشک شدن آنها این دریاچه از هیچ منبعی نمی‌تواند آب وارد کند.


شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار:۱۲ اسفند ۱۳۹۷ ، کدخبر: ۱۹۶۰۲۶۹،www.tasnimnews.com


منبع :: http://shoaresal.ir

خبر جدید  برای اقتصادی شدن مرزهای خراسان رضوی تلاش می‌کنیم
0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *