۳۵ سال فعالیت و همراهی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گناباد زیربنای توسعه و تحول این شهرستان در استان خراسان‌رضوی بوده است. " />دانشگاه آزاد اسلامی، زیربنای توسعه و تحول گناباد | اخبار مشهد خراسان ما
اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

دانشگاه آزاد اسلامی، زیربنای توسعه و تحول گناباد

دانشگاه آزاد اسلامی، زیربنای توسعه و تحول گناباد

به گزارش خبرنگارگروه استانهای خبرگزاری آنا، گناباد جنوبیترین شهرستان استان خراسان رضوی با کهنترین قنات دنیااز قدیمیترین شهرهای ایران است. گناباد این پیر تاریخ که در قبل از انقلاب از نعمت دانشگاه و مراکز آموزش عالی محروم بود به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی، یکی از بزرگترین ثمرات و دستاوردهای انقلاب شکوهمند اسلامی برای مردمان خونگرم این خطهکویری، دانشگاه آزاد اسلامی گناباد بود که یکم خرداد ۶۴ با همت مسئولان وقت، امام جمعه (مرحوم حجتالاسلام حکمت)، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی(مهدیزاده) و فرماندار (محمد حسینپور) به عنوان نخستین مرکز آموزش عالی گناباد و چهلمین واحد دانشگاهی در کشور با دو رشته در مقطع کاردانی در یک ساختمان استیجاری راهاندازی شد.

واحد گناباد

مجموعهای که در آستانه سی و پنج سالگی فعالیت خود بهعنوان عضوی از خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی با بیش از ۴۰ رشته در مقطع کاردانی و کارشناسی، ۲۷ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و ۳ رشته در مقطع دکتری تخصصی، ۱۳ هزار فارغالتحصیل، بیش از ۳۰ هزار و ۳۱۳ هزار متر مربع فضای آموزشی، آزمایشگاهی، کارگاهی، ورزشی، فرهنگی رفاهی و دهها مؤلفه و ظرفیتدیگر به رسالت خود که اعتلای فرهنگی و اعتدال آموزشی است، عمل کرده و در مسیر فرمان حضرت امام خمینی(ره) مبنی بر آموزش همگانی و گسترش دانش، علم و معرفت در نقاط محروم گام برمیدارد.

در سالروز راهاندازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گناباد گذری اجمالی بر بیش از سه دهه تلاش، خدمت، بالندگی و افتخارآفرینی این دانشگاه داشته وبر این باور هستیم که داشتهها و موفقیتهای موجود علاوه بر اینکه حاصل تلاش و خدماتمجموعه دانشگاه است، مرهون حمایتهای مردم فرهنگدوست و همدلی مسئولان این شهرستان نیز هست.

منابع انسانی

نیروی انسانی ماهر، متعهد و فعال در هر سازمان و نهادی از سرمایههای اصلی آن مجموعه به شمار میآیند و دانشگاه آزاد اسلامی گناباد نیز با تلاش سرمایههای انسانی خود اعم از کارکنان متعهد و دانشجویان توانسته است به اهداف و رسالتهای خود جامه عمل بپوشاند. اکنون تعداد ۵۲ عضو هیئت علمی که اکثراًاستادیار به بالا هستند و ۶۱ کارمند رسمی با این واحد دانشگاهی همکاری دارند.

واحد گناباد از بدو تاسیس تاکنون از وجود هفت رئیس واحد به ترتیب سیدحسین بسکابادی از یکم خرداد ۶۴ تا ۲۱ اردیبهشت ۶۶، مرحوم حجتالاسلام حکمت از۲۸ اردیبهشت ۶۶ تا یکم بهمن ۷۰، حسین افضلیانمند از ۱۱ بهمن ۷۰ تا ۲۳ آذر ۸۱،مرحوم محمدحسن هجرتی از۲۳ آذر ۸۱تا ۳۰ مرداد ۸۶، آصف زارع از۳۰ مرداد ۸۶تا یکم خرداد ۹۲، سیدحسین مجتبوی از ۲۱ خرداد ۹۲تا یکم مهر ۹۳ و مجتبی حسنزاده از یک مهر ۹۳ بهرهمند بوده است.

خبر جدید  کانون فارغ‌التحصیلان پلی برای حفظ ارتباط دانشگاه با دانش‌آموختگان است

از سال ۱۳۶۴ نیز پنج معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی، هشت معاون اداری و مالی، پنج معاون پژوهش و فناوری و سه معاون دانشجویی و فرهنگی با واحد گناباد همکاری داشتهاند.

ساختمان ها و تجهیزات اداری

متراژ عرصههای دانشگاه آزاد اسلامی واحد گناباد بالغ بر ۱۵۰ هزار متر مربع، اعیان آن بیش از ۳۰ هزار متر مربع و فضاهای آموزشی ۱۷ هزار و ۸۲۱ مترمربع است.مهمانسرای دانشگاه با زیربنای ۲۶۴ مترمربع و در دو بخش جداگانه برادران و خواهران با امکانات مناسب و مجهز و تالار علامه شیخ محمدتقی بهلول و تالار اندیشه به ترتیب با ظرفیت ۴۵۰ و ۱۰۰ نفر و سالن کنفرانس برای برگزاری همایشها، کنفرانسها، مراسم و گردهماییها مورد استفاده قرار میگیرد.

حوزه آموزش

دانشگاه آزاد اسلامی گناباد دارای ۴۰ رشته کاردانی و کارشناسی، ۲۷ رشته کارشناسی ارشد و سه رشته در مقطع دکتری و در ۱۷ گروه آموزشی است.

حوزه پژوهش و فناوری

یکی از رسالتهای دانشگاهها در حوزه پژوهش، برگزاری کنفرانس و همایشها با هدف تبادل نظر و به اشتراک گذاشتن تجربیات، تبادل دستاوردهای جدید و توسعه همکاری علمی و ارتقای سطح علمی شرکتکنندگان در این نشست های علمی است. در این راستا حوزه پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی گناباد بهجز وظایف تعریف شده، بهدلیل برگزاری کنفرانسها و همایشهای متعدد ملی از جایگاه ممتازی در کشور برخوردار است. کنفرانسهایی که در اعتلا و ارتقای بیش از پیش واحد دانشگاهی نقش بیبدیلی داشته و فرصت مناسبی را برای آشنایی بیشتر محققان و دانشجویان با پیشرفت ها و دستاوردهای روز علمی مهیا و فراهم آورده است.

تاکنون ۹ کنفرانس مهندسی برق و الکترونیک ایران با حضور اندیشمندان و محققان از سراسر کشور در واحد گناباد برگزار شده است. نخستین کنفرانس مهندسی برق و الکترونیک تابستان ۱۳۸۵ و نهمین کنفرانس در سال ۹۷ برگزار شد.

برگزاری سه کنفرانس مددکاری اجتماعی ایران که با برگزاری سومین کنفرانس مددکاری اجتماعی ایران در سال ۹۳ دانشگاه و شهرستان گناباد به برنامه ششم توسعه ورود پیدا کردند.

همایش ملی بهلول شگفتی روزگار(دی ۱۳۸۹)همایش ملی اعتصام به قرآن و عترت رمز انسجام و وحدت(اردیبهشت ۱۳۸۷)همایش ملی عرفان اسلامی در آموزه های رضوی(۱۳۹۳) از دیگر همایشهای برگزار شده در این دانشگاه است.

کارگاهها و آزمایشگاهها

کارگاهها و آزمایشگاههای واحد گناباد در سه بخش؛ آزمایشگاههای مهندسی برق(از مجهزترین، پیشرفتهترین و کمنظیرترین مجموعههای آزمایشگاهی برق در کشور که سال ۱۳۷۲ راهاندازی شد)، کارگاههای برق، عمران و تأسیسات و مجموعه آزمایشگاهی کشاورزی – علوم پزشکی با زیربنای ۳ هزار و ۱۰۰ مترمربع و فضای باز حدود ۲ هزار مترمربع در بحث آموزش دانشجویان و درآمدزایی مورد استفاده قرار میگیرند.

خبر جدید  اثرات اصطکاک دیواره بر رطوبت توربین بخار به همت عضو هیئت علمی دانشگاه حکیم بررسی شد

با توجه به راهاندازی دانشکده پرستاری و مامایی در سال ۱۳۹۴تاکنون نسبت به تجهیز کارگاههای پراتیک پرستاری و مامایی اقدامات خوبی صورت گرفته که مورد تأیید کارشناسان وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکینیز قرار گرفته است.

مزرعه تحقیقاتی و آموزشی و مجتمع دامداری

مزرعه تحقیقاتی و آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گناباد برای انجام طرحهای تحقیقاتی و پایاننامههای دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی و مجتمع دامپروری ۵۰ رأسی نیز مورد استفاده دروس عملی رشتههای دامپزشکی و مهندسی امور دام قرار میگیرد.

با توجه به زیرکشت رفتن ۸ هزار متر مربع از زمینهای زراعی این دانشگاه درسالهای ۹۵ و ۹۶ از مجتمع دامپروری نیز در بحث درآمدزایی استفاده میشود.

کتابخانه

کتابخانهدانشگاه آزاد اسلامی واحد گناباد ۴۶ هزار ۵۰۰ جلد کتاب، ۲۳ هزار و ۷۰۰ عنوان، هزار و ۴۰۰ عضو و دارای نرمافزار سیمرغ است.کتابخانه این واحد دانشگاهی تعامل مناسب و خوبی با کتابخانههای مرکزی و دانشگاه علوم پزشکی گناباددارد.

حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد گناباد در سال ۱۳۹۶ بین دانشگاههای استان خراسان رضوی موفق به اخذ نخستین آزمایشگاه همکار بتن و سنگدانه شد.

حوزه دانشجویی، فرهنگی و اجتماعی

سلف سرویس دانشگاه آزاد اسلامی واحد گناباد با متراژ ۹۰۰ مترمربع دارای دو سالن مجزا برای دانشجویان پسر و دختر با ظرفیت ۶۰۰ نفر و امکانات کامل مانند دو سردخانه صفر و زیر صفر درجه به ترتیب با ظرفیت یک و ۱۵ تن است.

مجموعه ورزشی امام علی(ع) دانشگاه آزاد اسلامی گناباد با زیربنای ۲ هزار و ۷۰۰ متر مربع در انتهای بلوار دانشگاه واقع شده است. این مجموعه با زیرپوشش قراردادن بیش از ۱۰ رشته ورزشی از کاملترین مجموعههای ورزشی گناباد به شمار میرود.از مجموعه ورزشی امام علی(ع) بهجز در تشکیل کلاسهای دروس عملی تربیت بدنی و بهرهمندی دانشجویان و کارکناندر زمینه درآمدزایی نیز استفاده میشود.

واحد دانشگاهی گناباد تاکنون میزبان مسابقات متعدد ورزشی ویژه دانشجویان و کارکنان در سطح استان و شهرستان بوده است که میتوان به برگزاری مسابقات دوومیدانی، فوتسال، والیبال و دومینو اشاره کرد. علاوه بر مجموعه بزرگ ورزشی امام علی(ع)، مجتمعهای خوابگاهی پسران و دختران نیز از زمینهای والیبال، فوتسال و تنیس برخوردار و دارای برخی از وسایل و تجهیزات اولیه ورزشی و بدنسازی هستند.

خبر جدید  واژگونی یک‌دستگاه مینی‌بوس در گناباد

دانشگاه آزاد اسلامی گناباد دارای دو مجتمع خوابگاهی بعثت (خواهران) با ظرفیت ۴۵۰ نفر وخاتمالانبیا(پسران) با ظرفیت ۴۳۲ نفراست.در راستای بهینهسازی مصرف سوخت،سال ۱۳۹۵ با هماهنگی صورت گرفته تعداد ۴۸ پنل خورشیدی از سوی سازمان بهینهسازی مصرف سوخت در مجتمعهای خوابگاهی دختران و پسران نصب شد.

مساحت اعیان مسجددانشگاه آزاد اسلامی گناباد هزار و ۲۵ متر مربع در ۱٫۵ طبقه است که طبقه فوقانی آن ویژه خواهران بوده و امکانات اصلی مسجد، سوئیت، محراب، سیستمهای صوت، سرمایشی و گرمایشی، آبدارخانه و کتابخانه است. فعالیتهای فرهنگی شامل برنامهها و مراسم متعدد و گوناگون مذهبی و ملی است که از ابتدای شکلگیری دانشگاه مرتب و منظم برپای شده است.

مسجد واحد گناباد

یکی از بزرگترین افتخارات و از مهمترین اقدامات فرهنگی واحد گناباد، تدفین دو شهید گمنام هشت سال دفاع مقدس در ۲۹ آذر۱۳۹۱ است که فضای دانشگاه عطرآگین شد.دانشگاه آزاد اسلامی گناباد در برگزاری اردوهای جهادی بین دانشگاهها و مراکز آموزش عالی این شهرستان پیشتاز و در استان حائز رتبه است.

کرسیهای آزاداندیشی،اردوهای زیارتی و سیاحتی، اعتکاف دانشجویی،جشنواره سفرههای هفت سین و غذاهای سنتی،برپایی نمایشگاههای مختلف،محفل انس با قرآن و کارگاههای آموزشی قرآن و نهجالبلاغه،مناظرههای انتخاباتی، تریبون آزاد،جشن ازدواج دانشجویی،برگزاری برنامههای مختلف فرهنگی در مناسبتهای مختلف در حوزه دانشجویان و کارکنان ازجمله فعالیتهای فرهنگی دانشجویی و اجتماعی واحد گناباد است.

حوزه سما

سمای واحد گناباد سال ۱۳۷۳ راهاندازی شد. این مجموعه دارای ۱۰ هزار و ۲۳۹ متر مربع عرصه و ۴ هزار و ۲۴۹ مترمربع اعیان است مدارس سما به دلیل وجود مدیران و دبیران مجرب، فضاهای آموزشی بسیار مناسب و دیگر ظرفیتهایی که در اختیار دارد و از طرفی با توجه به اینکه مدارس سما از کارگاهها، آزمایشگاهها و فضاهای ورزشی دانشگاه استفاده میکند به یکی از کارآمدترین و توانمندترین مجموعههای آموزش و پرورش در گنابادو منطقه تبدیل شده است.

اکنون زیرمجموعههای سما را پیشدبستانی، دبستانهای دخترانه و پسرانه، آموزشگاه متوسطه دوره اول دخترانه و آموزشکده فنی تشکیل میدهد.

به امید اینکهدانشگاه آزاد اسلامی گناباد به عنوان عضوی از خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی این بزرگترین دانشگاه حضوری جهان در زمینه ارتقا و اعتلاو تولید علم و گسترش فرهنگ اسلامی که مورد تأکید مقام معظم رهبری است، بیش از پیش گام برداشته و پویا باشد.

انتهای پیام/۴۰۶۲/


منبع :: دانشگاه آزاد اسلامی، زیربنای توسعه و تحول گناباد

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *