جامعه اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد پس از انتصاب حجت‌الاسلام رئیسی به سمت ریاست قوه قضائیه از آیت‌الله آملی لاریجانی برای حضور در این دانشگاه دعوت کرد. " /> دعوت جامعه اسلامی دانشگاه آزاد مشهد از رئیس سابق قوه قضائیه | اخبار مشهد خراسان ما - Part 65651
اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

دعوت جامعه اسلامی دانشگاه آزاد مشهد از رئیس سابق قوه قضائیه

دعوت جامعه اسلامی دانشگاه آزاد مشهد از رئیس سابق قوه قضائیه

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از مشهد، جامعه اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد پس از انتصاب حجتالاسلام والمسلمین رئیسی به سمت ریاست قوه قضائیهاز آیتالله آملی لاریجانی رئیس سابق این قوه برای حضور در این دانشگاه دعوت کرد.

در نامه جامعه اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد به رئیس سابق قوه قضائیه آمده است: قوه قضائیه قوهای است مستقل که پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی و مسئول تحقق صلح، عدالت اجتماعی و امنیت است. مسئله قضا در ارتباط با پاسداری از حقوق مردم در خط حرکت اسلامی به منظور پیشگیری از انحرافات موضعی در دوران امت اسلامی امری حیاتی است. مدیریت سنگین قوه قضائیه در دوران ۱۰ ساله پرتلاش و سرشار از اقدام و ابتکار جنابعالی با شایستگیهای برجسته علمی و عملی و همت بیوقفه همراه بود و خدمات قابل توجهی بر جای گذاشت.

از جمله اقدامات حضرتعالی در دوران تصدی ریاست قوه قضائیه، برخورد قاطع با مفسدان اقتصادی و رسیدگی به پروندههای اقتصادی بوده است که از نقاط مثبت مدیریتی شما محسوب میشود. یکی از مشکلات دستگاه قضائی که همواره گریبانگیر این قوه بوده، کمبود نیروی انسانی قضائی و اداری بود که با درایت و اقدامات مؤثر شما موضوع جذب قضات جدید و تازهنفس و البته قضات عالم و نخبه در این دستگاه بیش از پیش محسوس بود.

در ادامه این نامه آمده است: از دیگر اقدامات جنابعالی استفاده بهینه از فناوریهای نوین در فرآیندهای اقتصادی بود، راهاندازی سامانه ثنا و حذف ابلاغهای کاغذی از دیگر دستاوردهای قوه قضائیه در حوزه عدالت الکترونیک است که با حذف واسطههایی همچون مأمور ابلاغ و پست و رعایت حریم خصوصی افراد، ابلاغیههای قضائی به صورت الکترونیک برای طرفین پروندهها قابل مشاهده است.

خبر جدید  كشف كالای قاچاق از 2 انبار در مشهد

امروزه در همه نظامهای قضائی دنیا، برای استفاده از عدالت ترمیمی به جای عدالت کیفری تأکید میشود. در این مورد صدور بخشنامه ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندانها و بخشنامه استفاده از ظرفیت مجازاتهای جایگزین حبس در جرائم پزشکی منجر به قتل عمد، محصول تصمیمگیری دوران طلایی شماست.

در این نامه با یادآوری راهاندازی طرح استفاده از پابندهای الکترونیک که از دیگر اقدامات در دستور کار مجموعه قوه قضائیه برای تقلیل مجازاتهای حبس در دوران آیتالله آملیلاریجانی بوده است، خاطرنشان میشود: از جمله آفتهای هر سیستم و دستگاهی که قرار است عدالت را اجرا و طعم آن را به مردم بچشاند، نیروهای فاسد و متخلف است که مانند موریانه به جان آن سیستم میافتند و مجموعه را نابود میکنند. دستگاه قضائی به عنوان دستگاهی با گسترهای به وسعت کشور که قطعاً گستردگی آن بحث نظارت را هم سختتر میکند از این آفت به دور نبوده و نیست. آنچه در این عرصه حائز اهمیت است، بحث نظارت و کنترل است؛ آن هم نه فقط نظارت تکبعدی و خنثی بلکه نظارتی همهجانبه و فراگیر.

با فرض وجود همه نواقص و کاستیها، مسئله نظارت بر قضات و مجموعههای قضائی کشور به معنای واقعی کلمه تشدید شد. از یک طرف دیوان عالی کشور نظارت خود را بر صدور آرای در دادسراها و دادگاهها با اعزام بازرسان تقویت کرد و از طرف دیگر نظارتهای محسوس و نامحسوس حفاظت اطلاعات قوه قضائیه بر قضات و افراد سودجو که به عنوان کارچاقکن در مجتمعها و محاکم قضایی رفت و آمد میکردند، شدت یافت و در این ۱۰ سال هرچند آمار و ارقام دقیقی از سوی قوه قضائیه ارائه نشده لکن براساس همان آمارهایی که داده شد، تعدادی از قضات، وکلا و کارشناسان متخلف دستگیر و مجازات شدند. یکی از نقاط عطف برخورد با قضات متخلف در دستگاه قضایی در دوران تصدی جنابعالی بر ریاست قوه قضائیه بیانگر نگاه موشکافانه و ریزبینانه به آن مجموعه پیچیده و دقیق است.

خبر جدید  نیروهای آتش‌نشانی مشهد در حالت آماده‌باش هستند

برگ زرینی دیگر در کارنامه حضرتعالی مسئله پیشگیری از وقوع جرم و توجه به آن حوزه است. بدون شک پیشگیری در هر حوزهای به ویژه در حوزه بزه و بزهکاری مستلزم حرکت فراملی است و به همت جنابعالی معاونتی با این مضمون تشکیل شد که امروزه در بسیاری از موضوعات اجتماعی ورود کرده و دستاوردهای خوبی به ارمغان آورده است. این معاونت با شناسایی راههای پیشگیری از جرائم و آسیبهای اجتماعی علاوه بر در اختیار گذاشتن نقشه راه به مجموعه‎های قضائی، سایر دستگاهها را هم در چگونگی بروز جرائم در حیطه و وظایف خود، راهنمایی میکند.

در ادامه این نامه آمده است: امنیت، اصلیترین مؤلفه یک جامعه پویاست، یکی از مواردی که امنیت و احساس امنیت را در هر جامعهای تهدید میکند جرائم خشن مانند سرقتهای مقرون به آزار و مسلحانه، دستاندازی به جان و مال مردم و اذیت نوامیس است. در ۱۰ سال گذشته برخورد با جرائم خشن که در منظر مردم اتفاق میافتاد و رعب و وحشت در جامعه ایجاد میکرد، بهعنوان یکی از کارویژههای قوه قضائیه تعریف شد.

خبر جدید  ماه مبارک رمضان ماه آرایش جنگی در برابر دشمن است

یکی دیگر از مشکلاتی که در دو سال گذشته گریبان کشور را گرفت، مسئله مؤسسات مالی و اعتباری و مالباختگان این مؤسسات بود که هزینه بسیاری را بر مردم تحمیل کرد. هرچند دستگاه قضائی در تکوین این مشکلات نقشی نداشت اما با توقیف اموال متخلفان وارد این ماجرا شد و با جلسات کارشناسی، سپردهگذاران را از حیث میزان سپرده و با استفاده از آمار بانک مرکزی تقسیم کرد و کوشید با همکاری دولت در طول زمانی خاص سپردهها به ترتیب میزان آنها به افراد بازگردانده شود. در پایان، قوه قضائیه در طول این ۱۰ سال کوشید با شجاعت، اتقان و بدون توجه به فشارها با تخلفات افرادی که به نوعی از مکنت، ثروت و قدرت برخوردار هستند قاطعانه رسیدگی کند.

در پایان این نامه تصریح شده است: جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد با دعوت از جنابعالی در جوار بارگاه علیبن موسیالرضا(ع) برای حضور در این دانشگاه برای پاسخگویی به سؤالات دانشجویان در دوران تصدی ریاست قوه قضائیه، مراتب قدردانی و تشکر خود را از خدمات ارزشمند و کارآزموده و موفق در مدیریتهای کلان و تلاش دلسوزانه و خردمندانه و سلوک مهربانانه اعلام کرده، برای جنابعالی آرزوی توفیق وافر داشته و امید است با عنایت به اهمیت مسئولیت در مجمع و شورای نگهبان در امور محوله بهخوبی تأثیرگذار بوده و در مسئولیتهای خطیر یادشده متمرکز شوید.

انتهای پیام/۴۱۰۳/۴۰۶۲/ن


منبع :: http://ana.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *