اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

دیدگاه بنیان‌گذار انقلاب اسلامی راهگشای گفت‌وگوی بین ادیان بود

دیدگاه بنیان‌گذار انقلاب اسلامی راهگشای گفت‌وگوی بین ادیان بود
دیدگاه بنیانگذار انقلاب اسلامی راهگشای گفتوگوی بین ادیان بودبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، خاخام یونس حمامی، لالهزار امروز در مراسم افتتاحیه اولین همایش بینالمللی امام رضا(ع) و گفتوگوی ادیان که در تالار قدس کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی برگزار شد، محوریت سخنان خود را اتحاد میان ادیان مختلف موجود در ایران و همزیستی مسالمتآمیز بین آنها قرار داد و خاطرنشان کرد: واقعیت امر این است که دیدگاهی که بنیانگذار انقلاب اسلامی داشت و براساس آن حرکت میکرد، توانست راه جدیدی برای گفتوگوی بین ادیان باز کند.
وی ادامه داد: دیدگاهی که بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در آن زمان مورد توجه داشت، از همان ابتدا مبنای را بر پایه همکاری، همفکری و یکپارچگی قرار داده بود که راه جدیدی را برای گفتوگوی بین ادیان باز می کرد؛ گفتوگویی که همراه با حفظ احترام دو طرف باشد.
حمامی لالهزار افزود: شاید در سالهای اول انقلاب و با شروع جنگ تحمیلی فرصت برای این گفتوگوها کمتر بود اما در عمل تمام ملت ایران، از همه اقشار و ادیان ایرانی، نشان دادند که در جریان جنگ تحمیلی و در دفاع از سرزمین خود، برادرانه در کنار یکدیگر به دفاع برخاستند و در مقابل دشمن یکپارچه ایستادگی کردند. در این میان هم هیچگونه تفاوتی بین ایرانی مسلمان، ایرانی یهودی و یا ایرانی مسیحی وجود نداشت.
مرجع دینی کلیمیان ایران ادامه داد: خوشبختانه این شیوه با رفتار مدبرانه رهبر معظم انقلاب ادامه یافته و ما اکنون خوشحال هستیم که امسال در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب مردمی ایران، شرایط به گونهای سازمان یافته که صاحبان ادیان مختلف با آزادی هرچه تمام تر در کنار یکدیگر بنشینند و با نگاهی کاملا متفاوت، نه برای رد یکدیگر بلکه رهبران ادیان با حفظ هویت دینی خود به شناخت بهتر از ادیان دیگر برسند.
وی تاکید کرد: در واقع این نشست کمک میکند که هر یک رهبران دینی خود را معرفی کرده و با نظرات و ایدههای دینی طرف مقابل آشنا شود.
حمامی لالهزار تاکید کرد: در واقع علی رغم اختلافاتی که میان ادیان وجود دارد اما باید توجه داشت که همین ادیان دارای اشترکات بسیار زیادی نیز هستند که که قطعا این مشترکات بیشتر از اختلافات است. به عنوان نمونه شیوه رفتار و پرستش و اعتقاد به خداوند، کرامت انسانی، حسن رفتار و… همگی مشترکاتی است که میتوان به آن اشاره کرد.
مرجع دینی کلیمیان ایران عنوان کرد: این امر و واقعیت میتواند نمونهای از یک زندگی مسالمتآمیز و همزیستی در کل جهان بشمار آید؛ به گونهای که افراد میتوانند دینها و ایدههای مختلفی داشته و البته با حفظ احترام به یکدیگر، متحد و یکپارچه تلاش کنند تا دنیایی را که خداوند آن را به امانت به آن ها سپرده است، بسازند. در این میان امید است که این تلاشها روزبهروز گسترده تر شده و در کنار یکدیگر به موفقیتهای بیشتری دست یابیم.
حمامی لالهزار با بیان اینکه این قدم بسیار خوبی است که چنین گفتوگوهایی ابتدا در میان علما و اساتید دانشگاه و سپس به صورت گسترده تر در میان جامعه برگزار شود، تصریح کرد: خوشبختانه سرزمین ایران همواره سرزمین صلح، آشتی و سازگاری بوده و ادیان و اقوام مختلف، در کنار یکدیگر با صلح و دوستی زندگی میکردند و با وجود فراز و نشیبهای مختلف در کنار یکدیگر توانستهاند زندگی آسانی داشته باشند.
انتهای پیام


منبع :: http://khorasan.iqna.ir

خبر جدید  اجرای طرح سراسری کوثر رسول‌‌الله(ص) ‌در مساجد سراسر کشور
0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *