اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

دیپلمات عراقی: ایران مراکز علمی و ظرفیت دانشی بسیار مناسبی دارد

دیپلمات عراقی: ایران مراکز علمی و ظرفیت دانشی بسیار مناسبی دارد

یاسرعبدالزهرا الحجاج که برای شرکت در جشن دانشجویان خارجی دانشگاه فردوسی به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، به مشهد سفر کرده روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: نیازمند به افراد تحصیل کرده ای هستیم که همزمان با علم آموزی مدارج عالی فرهنگی و ارزشی را نیز کسب کنند.
وی ادامه داد: این ویژگیها در دانشگاههای ایران وجود دارند لذا خانواده ها عراقی و دولت عراق علاقه مند به تحصیل جوانان عراقی در دانشگاههای ایران هستند.
رایزن فرهنگی سفارت عراق در ایران به تحصیل پنج هزار دانشجوی عراقی در دانشگاههای ایران اشاره و بیان کرد: هزار نفر از این تعداد در رشته های علوم انسانی، هزار و ۸۰۰ نفر آنان در رشته های علوم و مهندسی و بقیه در رشته های علوم پزشکی مشغول تحصیل در ایران هستند.
وی گفت: ۹۰ درصد دانشجویان عراقی رشته های پزشکی با هزینه شخصی خود در دانشگاههای ایران تحصیل می کنند که علاوه بر اعتبار علمی ایران در این حوزه، نشانگر رغبت و میل باطنی جوانان عراقی نسبت به تحصیل در ایران است.
یاسرعبدالزهرا الحجاج به اشتراکات نزدیک فرهنگی عراق و ایران نیز اشاره و بیان کرد: امیدواریم ارتباط بین دو کشور در همه گسترش یافته و تنها به تبادل استاد و دانشجو محدود نماند.
وی در ادامه همچنین اظهارداشت: پیگیر هستیم تا برگزاری دوره های کوتاه مدت و اجرای پروژه های علمی مشترک بین ایران و عراق را در دستور کار قرار دهیم.
دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل در دانشگاه فردوسی مشهد شامگاه چهارشنبه چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران را در قالب جشنی با عنوان 'چله انقلاب' گرامی داشتند. رایزن فرهنگی سفارت عراق در ایران و معاون فرهنگی سرکنسول افغانستان در مشهد از میهمانان این جشن بودند.
دانشگاه فردوسی مشهد ۸۱۰ عضو هیات علمی و افزون بر ۳۰ هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای حرفه ای در ۴۳۵ رشته و در قالب ۶۳ گروه آموزشی دارد. این دانشگاه با هزار و ۷۰۰ دانشجوی خارجی بیشترین تعداد دانشجویان خارجی را در بین دانشگاهها و موسسات آموزش عالی ایران جذب کرده است. بیشترین دانشجویان خارجی دانشگاه فردوسی مشهد از کشورهای افغانستان و عراق هستند. همچنین دانشجویان کشورهای سوریه، لبنان، آمریکا و روسیه در دانشگاه فردوسی تحصیل می کنند.
۲۰۳۰/۱۸۵۸

خبر جدید  مسابقات سراسری ACM دانشگاه های پیام نور در مشهد برگزار شد


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *