اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

رشته‌های تحصیلات تکمیلی؛ حلقه مفقوده دانشگاه‌های گناباد

رشته‌های تحصیلات تکمیلی؛ حلقه مفقوده دانشگاه‌های گناباد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گناباد، گناباد را همه به عنوان یک شهر دانشگاهی میشناسند و براساس آمار حدود ۱۲ هزار دانشجو در این شهر درس می خوانند و ۲۵ درصد جمعیت گناباد را دانشجویان تشکیل میدهند.

وجود واحدهایدانشگاهی مانند دانشگاه آزاد اسلامی که در سال ۱۳۶۴ در این شهر راه اندازی شده و امروز نیز دانشگاه علوم پزشکی این شهر یکی از دانشگاه های برتر کشور بوده و برای خود نام دست و پا کرده است بخشی از کارنامه دانشگاهی این شهر است.

در گناباد مجموع رشتههای موجود به ۲۳۰ رشته تحصیلی در حوزههای نظری و فنی میرسد و امروز شما هر رشتهای بخواهید در این شهر وجود دارد اماآنچه با تغییر هرم جمعیتی به آن توجه نشده رشتههای تحصیلات تکمیلیاست که ظرفیتهای گناباد این قابلیت را دارد که میزبان برخی رشتهها در مقاطع کارشناسی ارشاد و دکتری باشد.

آمادگی پذیرش دو رشته در مقطع دکتری را داریم

مجتبی کیان مهر؛ معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی گناباد در زمینهرشتههای تحصیلات تکمیلی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در گناباد اظهار داشت: در حال حاضر ۲۵ رشته تحصیلی در گناباد داریم امابا توجه به ظرفیتهای موجود میتوانیم میزبان رشتههای بیشتری باشیم.

وی افزود: درخواست پذیرش رشته دکتری مامایی را ارائه کردهایم زیرا هم هیئت علمی مورد نیاز را داریم و فضاهای آموزشی آن نیز آماده است.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی گناباد خاطرنشان کرد: وجود بیمارستان مجهز علامه بهلول گنابادی و قدمت دانشگاه در تربیت دانشجوی مامایی در مقاطع مختلف ظرفیتهای دیگر این دانشگاه برای دکتری مامایی است.

خبر جدید  صادقی: مقابل شهر خودرو باید تمرکز کامل داشته باشیم/ امیدوارم در مشهد نتیجه مطلوبی بگیریم

کیانمهر بیان کرد: با توجه به وجود مرکز تحقیقات توسعه اجتماعی و ارتقاء سلامت در دانشگاه، آموزش چند دوره دانشجو در مقطع کارشناسی این رشته و هیئتعلمی مناسب از ظرفیتهای این دانشگاه برای پذیرش دانشجو در مقطع دکتری آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت است.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی گناباد با اشاره به وجود صنایع غذایی مختلف در منطقه و از سویی آماده بودن آزمایشگاههای تخصصی این دانشگاه افزود: مقاطع رشته صنایع غذایی نیز از درخواستهای ما استو مقطع دکتری پرستاری را نیز در برنامه داریم تا در صورت موافقت دانشجویتحصیلات تکمیلی برای آن جذب کنیم.

کیان مهر تاکید کرد: موقعیت خاص جرافیایی گناباد در مسیر جاده مواصلاتی شرق کشور، وجود ۱۵ پایگاه اورژانس جادهای و یک پایگاه اورژانس هوایی و وجود دانشکده پرستاری نیز از دیگر ظرفیتهای این شهرستان برای دریافت مجوز کارشناسی ارشد پرستاری اورژانس است.

آمادگی پذیرش دانشجو در ۴ مقطع کارشناسی ارشد

علی اکبر عجم رئیس دانشگاه پیام نور گناباد نیز در این زمینهدر گفتوگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: در حال حاضر دانشگاه پیام نور گناباد دارای ۶ رشته تحصیلات تکمیلی است و برنامهریزی برای رشتههای دیگر را نیز ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: دانشگاه پیام نور گناباد در سال ۱۳۶۸ تاسیس و درسال ۱۳۶۹ رسما فعالیت آموزشی خود را با چهار رشته تحصیلی و ۲۰۰ دانشجو آغاز کرد؛از آن زمان تاکنون دانشگاه پیام نور گناباد توانستهگامهای موثری در رسیدن به اهداف اساسی دانشگاه برداشته و از این طریق به پیشرفت و توسعه شهرستان گناباد و منطقهتحت پوشش خود کمک شایانی کند.

خبر جدید  خراسان‌رضوی| مزار مولانا زین‌الدین ابوبکر تایبادی مرمت شد‌

رئیس دانشگاه پیام نور گناباد تصریح کرد: داشتن هیئت علمی مورد نیاز و فضاهای آموزشی مورد نیاز سببشده تا آمادگی لازم جهت کارشناسی ارشد رشتههای برنامهریزی درسی، روانشناسی تربیتی، حقوق و مدیریت بازرگانی را داشته باشیم.

۲۷ رشته کارشناسی ارشد در دانشگاه آزادگناباد

مجتبی حسنزاده؛ رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گناباد نیز در زمینهتحصیلات تکمیلی این دانشگاه در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در گناباد اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی گناباد در حال حاضر دارای ۲۷ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و سه رشته برققدرت، برقکنترل و کشاورزی در مقطع دکتری تخصصی است.

وی ادامه داد: این واحد دانشگاهی با توجه به پتانسیلها و امکاناتموجود به دنبال فراهم شدن شرایط راهاندازی و ایجاد رشتههای مدیریت، حسابداری، مددکاری اجتماعی و عمران در مقطع کارشناسی ارشد و همچنین رشتههای علوم اجتماعی و الهیات در مقطع دکتری تخصصی است.

حامد قربانی فرماندار گناباد نیز در زمینهراهاندازی تحصیلات تکمیلی در شهر دانشگاهی گناباد اظهار داشت: با توجه به وجود زیرساختهای مناسب در حوزه دانشگاهی و وجود مراکز آموزش عالی متعدد و حوزههای علمیه فعال در سطح شهرستان و دارا بودن بیش از ۲۰۰ رشته تحصیلی در این مراکز وفارغ التحصیلاناین رشتهها در منطقه میتوان از طریق پیگیری گسترش کیفی تحصیلات تکمیلی و ایجاد رشتههای تحصصی در حوزه مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه های دولتی و غیردولتی علاوه بر پاسخگویی بر نیاز فارغالتحصیلان این مراکز بر تخصصی شدن حوزه علوم در منطقه و افزایش اثرات آن اقدام نمود.

وی افزود: به طور یقین تخصصی شدن علوم به ویژهدر حوزههای فنی و صنعتی میتواند نقش موثری در بهرهبرداری بهتر از پتانسیلهای خدادادی موجود در منطقه ایفا کندو زمینه رشد و توسعه پایدار منطقه را به همراه داشته باشد.

فرماندار گناباد عنوان کرد: فرمانداری شهرستان نیز در این راستا همگام با نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی به دنبال اجرایی کردن این موضوع بوده و با یاری خدا در آینده نزدیک شاهد جهش در این زمینه خواهیم بود.

توسعه رشتههای دانشگاهی

حمید بنایی نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی در این زمینهدر گفتوگو با خبرنگار تسنیم در گناباد اظهار داشت: توسعه کمی و کیفی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی، یکی از دغدغههای اصلی مردم بوده که تاکنون نیز جلسات بسیاری در سطوح مختلف وزارت علوم برگزار کردهایم.

وی افزود: با ایجاد سه رشته جدید در مقطع کارشناسی ارشد مجتمع آموزش عالی گناباد و دو رشته جدید در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد اسلامی موافقت اولیه جهت طرح و تصویب در شورای گسترش صورت گرفت.

رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی تصریح کرد: توسعه رشتههای دانشگاهی در گناباد و بجستان، به تقویت زیرساختهای منطقه کمک میکند و سببمیشود حساسیت مدیران کشوری به مقوله راه و ترابری منطقهبیشتر شود، اقتصاد پویاتری را در منطقه شاهد باشیم، اما بایدزیرساختهای فرهنگی ورود دانشجو به شهرستان را نیز فراهم کنیم.

گزارش از یاسر سالاری

انتهای پیام/ش


منبع :: https://www.tasnimnews.com

خبر جدید  مدیرکل امور فرهنگی زائران استانداری خراسان رضوی منصوب شد
0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *